Jak často by měly děti pít mléko?

V posledních letech jsou knihkupectví zavalena přemírou knih o zdravé výživě. Některé jsou kvalitní, jiné méně, některé je dobré raději nekupovat. O výživě dětí se mluví méně, i zde ale panuje mnoho mýtů.  Jak je to s mlékem? Je potřebné jen pro malé děti, nebo by ho měly pít i ty starší? A jaké?

Jak často by měly děti pít mléko?

Mléko je v raném dětském věku nejdůležitější potravinou. Obsahuje všechny hlavní živiny v nejvhodnější formě a je dobře stravitelné. Mléko a mléčné výrobky tak právem patří k nejkvalitnějším potravinám, které jsou významným zdrojem bílkovin i vápníku.

Vápník v hlavní roli

Vápník je na rozdíl od některých vitaminů anorganického původu. To znamená, že si jej organismus nedokáže vytvořit sám a je nutné přijímat ho stravou. Právě proto je pro děti naprosto nezbytný. Jeho nízký příjem může vést k nedostatečnému růstu a špatnému vývoji kostí a zubů.

Víte, že…

Téměř 99 % vápníku se nachází v kostech a zubech?

Kdy je vhodné začít s kravským mlékem?

Nyní již většina rodičů ví, že pro novorozence a malého kojence je nejlepší volbou mateřské mléko.
Je to zkrátka jedinečná výživa pro malého človíčka, která v ideálním případě tvoří 100 % výživy až do ukončeného 6. měsíce.

Časné zavedení kravského mléka přetěžuje ledviny nadbytkem bílkovin a do budoucna může způsobit rozvoj obezity.

Od kojence k batoleti

Jídelníček batolete je již poměrně pestrý, stále by ale jeho strava měla být odlišná od jídelníčku ostatních.
Kravské mléko můžeme v tomto období použít na zjemnění polévek, do omáček nebo na přípravu pudingu. V tomto věku je pro dítě výhodné podávání plnotučného mléka. Důležité však je, aby bylo vždy pasterizované, což platí nejen pro batolata.

Většinovou část mléka by tedy stále mělo tvořit mléko mateřské nebo mléko batolecí. Doporučené množství je minimálně 300 ml na den.

Mléko v jídelníčku školáků

Jídelníčku školáků již sice nevévodí mléko, není ale pravdou, že by se jeho potřeba snižovala, naopak. Školáci, zejména ti dospívající, prochází rychlým růstem a mléko je pro ně velmi důležité. V současné době probíhají ve školách programy, kdy rodiče mají možnost dětem za zvýhodněnou cenu objednat mléko přímo do školní lavice, což je jednou z cest, jak u dětí podpořit jeho pití.
Školní dítě by za den mělo dostat tři mléčné dávky, dítě dospívající i více.
Denní dávka mléka může vypadat následovně: hrneček kakaa ke snídani, kelímek polotučného jogurtu ke svačině a  k pečivu místo nezdravého salámu přidat dva až tři plátky sýru.

Polotučné, plnotučné, nebo snad odtučněné?

Často slýcháme, že je důležité preferovat odtučněné mléko, nízkotučné jogurty a sýry do 30 % tuku v sušině. Pro zdravou výživu dětí to ale spíše neplatí. Přednost by měly mít polotučné jogurty
(tj. obsahující od 2 do 5 % tuku) a sýry s obsahem tuku do 45 % v sušině.

Víte, že…

Odtučněné mléko je pro děti naprosto nevhodné.

Kde ještě najdeme vápník?

Vápník můžeme získat i z jiných zdrojů, avšak z mléka je nejlépe vstřebatelný, je zde totiž v ideálním poměru s vitaminem D a fosforem.
Hůře využitelný může být vápník z rostlinných zdrojů, kde se navíc často nachází i ve výrazně menším množství vzhledem k množství potraviny, které se dítěti podává.
Některé druhy zeleniny, např. brokolice, kapusta, fenykl či pórek, mohou také přispívat k pokrytí jeho denní dávky. Vápník rovněž nalezneme v sardinkách, dobrým zdrojem je také mák.

Kolik vápníku obsahuje mléko?

Pro docílení příjmu 200–250 mg vápníku potřebujeme přijmout cca 200 ml mléka, 30 g sýru (tavenému se raději vyhněte), 150 ml jogurtu, 60 g sardinek nebo 250 g máku.

Potřeba vápníku v mg/den
Kojenec 500
Batole 800
Předškolák 700
Mladší školák 800 – 900
Dospívající 1 000 – 1 500

Co když dítě mléko odmítá?

Pokud nepatří mléko mezi oblíbené potraviny vašeho dítěte, není nutné mu ho nutit. Snažte se ale zařadit do jídelníčku ostatní mléčné výrobky. 

Některé děti mléko odmítají kvůli bílé barvě. Zkuste zapojit svou kreativitu a připravte dítěti chutný jahodový koktejl nebo nápoj z kakaa, který můžete dozdobit brčkem, což ještě zvýší atraktivitu nápoje. 

Někteří výrobci potravin došli až tak daleko, že nabízejí brčka plněná ochuceným práškem a ta jsou již připravena k ponoření do hrnečku mléka. Dítě tak vypije hrneček mléka poměrně rychle a bez nucení. Jen nezapomeňte myslet na to, že tyto výrobky již obsahují přidaný cukr, a tak je dobré podávat je s rozmyslem.

Autorkou článku je Andrea

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*