Reportáž z farmářských trhů: Mléko a mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky zaujímají v naší stravě jednoznačně důležité místo. Dokonce jsou prý nejčastější položkou na účtenkách běžných nákupů a zabírají nejvíce místa v našich ledničkách. Proto není překvapením, že mléko a mléčné výrobky najdete také v nabídce farmářských trhů.

IMG_1649Na trzích najdete produkty kravského mléka, ale i kozího a ovčího. Jedním z mnoha dodavatelů je statek Oblík, který se zaměřuje také na mléko ovčí nebo kozí, vše v bio kvalitě*. Prodejním hitem je zrající ovčí sýr, který ve sklepě zraje minimálně 6 měsíců. Samozřejmostí je, že všechny výrobky vznikají ručně, proto tvar ani gramáž není a nikdy nebude stejná, „nejsme stroje“, říká výrobce.

Mezi nejoblíbenější produkty z nabídky farmářských trhů patří jogurty, domácí máslo, probiotické nápoje, syrovátka, tvaroh a především přepestrá škála různých druhů sýrů. Na trzích naleznete i sýry s různými příchutěmi a kořením, plísňové sýry (a to i kozí), sýry nakládané, uzené či velmi oblíbené korbáčiky. Na většině trhů jsou k mání i produkty, které v obchodech běžně nenajdete, například kozí mýdlo s obsahem kozí syrovátky.

Když před sedmi lety farmářské trhy začínaly, nebylo moc prodejců, kteří byli schopni na trhy nějaké mléčné výrobky přivézt. Jedním z průkopníků v této oblasti byla Farma rodiny Němcovy, která byla založena již v roce 1990. Dnes se řadí mezi nejlepší zpracovatele mléka a producenta mléčných výrobků, které vznikají v jejich vlastní mlékárně. Zaměřují se zejména na výrobky s probiotickými kulturami, které příznivě ovlivňují metabolismus – jako jsou jogurty a probiotické nápoje, jako doplněk kvalitní farmářský tvaroh a sýry.

*Biopotraviny jsou produkty ekologického zemědělství. Při jejich pěstování či zpracování nesmí být použita hnojiva, pesticidy, hormony, přídatné látky nebo stabilizátory.

V čem se liší mléko z farmy od běžně dostupných výrobků? Je opravdu méně dostupné?

Na přání zákazníků se výrobci vrací k tradičnímu zpracování mléka, které „chutná jako u babičky“. O mléce koluje neuvěřitelné množství mýtů a pověr, ale vzhledem k tomu, že je to první potravina, se kterou se člověk v životě setká, je jeho význam a přínos zcela nezpochybnitelný.

Mléko přímo od farmářů je vždy čerstvé, pasterované při „šetrné pasteraci“ (úprava mléka teplotou 72°C po dobu 15 – 30 sekund).

Dnes je možné na přání klienta doručit i domů. Po velkých městech jezdí např. dodávka Mléko z farmy, ale i řada dalších, fungují již nejen farmářské trhy i kamenné prodejny, ale samozřejmostí jsou i obchody internetové, oblíbený je také prodej ze dvora.

Výrobky od farmářů jsou často ve výměnných obalech. To funguje tak, že například za kelímek od jogurtu zaplatíte zálohu a při příštím nákupu je vám odečtena, nebo vyměněn obal za obal. Takto vznikne minimum odpadu.

Tip na dobrotu

Brambory v mléce vařené

Suroviny a postup

 • 1 kg brambor
 • 1 litr mléka
 • máslo
 • sůl
 • bylinky (pažitka, řeřicha nebo petrželová nať)

Oloupané brambory rozkrájíme na čtvrtky, zalijeme osoleným mlékem a uvaříme doměkka.

Mléko slijeme, k bramborám přidáme čerstvé máslo a necháme chvíli stát. Podáváme horké, sypané pažitkou, řeřichou, či petrželovou natí.

Mléko z farmářských trhů jste si přinesli v plastové lahvi. Nezapomeňte ji vytřídit!
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Farmářské trhy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

3 komentáře k článku “Reportáž z farmářských trhů: Mléko a mléčné výrobky”

 1. Zkusil jsem čerstvé máslo z farmářských trhů a zjistil jsem, že chutná a voní úplně jinak, než jakákoliv kostka másla v supermarketu. Nevíte, v čem je ten veliký rozdíl? Máslo v supermarketech není čerstvé? Nebo je vyrobeno jiným výrobním procesem? Nebo je z nekvalitních surovin? Nebo je zmražené?

  Moc by mě zajímalo, jaký je v nich tedy vlastně rozdíl.
  Díky, Tomáš

  1. Dobrý den Tomáši, děkujeme za zajímavý dotaz. Zjistíme a napíšeme Vám, v čem se máslo přesně liší. Krásný den 🙂

   1. Dobrý den Tomáši, máslo z farmářských trhů je připravované z farmářského mléka, které je samotné chutnější a aromatičtější než jeho průmyslové protějšky. To je jeden z důvodů, proč Vám více chutná. Roli také hraje, že jej kupujete čerstvé, i pouhých několik dní po jeho výrobě. Proces výroby běžného a farmářského másla je totožný (mechanické oddělení tuku). Krásný den!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*