Farmářské trhy startují: Zkuste oblíbenou polévku z medvědího česneku

Z nedávné ankety mezi návštěvníky Farmářského trhu v Dejvicích vyplynulo, že 66 % lidí chodí na trhy nejméně jednou za 14 dní a 96 % je spokojeno s nabídkou. A jaká ta nabídka vlastně je, a proč se z farmářských trhů stal fenomén?

IMG_1634

Na prvním letošním farmářském trhu roku se tak objevily sazenice pažitky, medvědího česneku, česnekopažitky a dalších druhů v Čechách oblíbených bylin. Například mladá cibulka v nabídce nebyla, protože je ještě zima a v Čechách zkrátka nevyrostla a každý ze zákazníků to pochopí. Na jarních trzích zazářily, kromě bylinek, třeba jarní květiny, s blížícími se Velikonocemi přibude klíčků a osení.

IMG_1610 IMG_1621
IMG_1651 IMG_1652

Medvědí česnek je životabudič, obsahuje velké množství vitamínu C a silně antibakteriální allicin a další důležité vitamíny a minerální látky a na jaře by v kuchyni rozhodně neměl chybět. Jeho použití je rozmanité, doporučuje se ho nevařit, aby neztratil svou česnekovou chuť a vitamíny:

Jarní polévka z medvědího česneku

  • 250 g medvědího česneku
  • 1 l vody
  • 1 ks zeleninového bujónu
  • 125 ml smetany
  • 5 velkých brambor
  • muškátový oříšek
  • pepř a sůl

Dáme vařit bujón spolu s bramborami připravenými na kostičky. Až budou téměř hotové, přidáme pořádně propraný a nadrobno nakrájený medvědí česnek, ten necháme krátce projít varem, a stáhneme z ohně. Poté polévku promixujeme, dochutíme kořením a přidáme smetanu. Takto připravenou polévku necháme ještě jednou pořádně prohřát (Nesmí již projít varem). Podáváme ideálně s houskovými krutóny.

Mezi nejoblíbenější produkty na březnových trzích patří

Poctivý domácí vývar, marmelády a pesta a sazeničky bylinek, květin, salátů.

Na trzích prodávají své výrobky malí producenti z celé České republiky, malí farmáři, tedy převážně většinou přímo pěstitelé a výrobci nebo jejich rodinní příslušníci. Komunikace mezi výrobcem a zákazníkem je jedním z důvodů, proč mnoho lidí tento druh prodeje vyhledává.

Velký zájem je o mléčné výrobky – kromě mléka, tvarohu, másla a jogurtů dnes dostanete na trhu i různé druhy jogurtových nápojů, syrovátku, a to nejen z kravského mléka. Lidé na trhy chodí i pro masné výrobky a především drůbež. Nepřeberné je množství pekařských výrobků, ale nakoupíte zde i ryby, hotové jídlo, nápoje, džemy, raw stravu, čaje a čajové speciality, oleje, koření a řadu dalšího. Nejzajímavější dobroty i jejich výrobce vám postupně představíme v letošních reportážích z farmářských trhů.

IMG_1653

IMG_1646 IMG_1649

IMG_1624

Každý prodejce na trhu je prověřen, mnohdy i osobní návštěvou, sortiment je pečlivě vybírán a mezi prodejci je také konkurence, tak se nestává, že by někdo nedržel kvalitu.

Lidé, kteří pravidelně na trhy chodí, ctí přírodu a její běh, podporují zdravý životní styl a chápou, že co se z přírody vezme, má se tam také vrátit.

Samozřejmostí trhů v Dejvicích například je třídění odpadu a vzdělávání se v této oblasti. V dětském koutku se konají pravidelně dílny s tématikou recyklace, děti se dozví, co do které popelnice nepatří.

Trhy se konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Pro prodejce, kteří dojíždí z větší dálky, to znamená vstávat před čtvrtou, naložit zboží, dojet do Prahy, šest hodin stát ve stánku, v létě, v zimě, poté zase zabalit, odjet zpět domů a ještě se třeba postarat o zvířata. Když ulehnou v deset hodin večer, určitě o trzích nechtějí ani slyšet. Ale na příští sobotu se zase těší! Trh není obchod, ani být nemá! Nemá standardní nabídku nahradit, ale doplnit. Trh je mimořádná událost, kam chodí návštěvníci „pobejt“, dát si něco dobrého k jídlu a pití, koupit si kromě potravin třeba květinu na stůl a popovídat si s kamarády a známými, na které přes týden nemají čas.

Farmářské trhy na Kulaťáku patří dlouhodobě mezi největší a nejoblíbenější farmářské trhy. Navštěvuje je pravidelně pět až šest tisíc lidí nejen z Prahy 6, ale z celé Prahy a jejího blízkého okolí. Prodejci se na Kulaťák sjíždějí doslova z celé republiky.

Sortiment trhů je pečlivě vybírán a doplňován, o trhy se stará početný tým lidí, kteří každý pátek trhy staví a v sobotu po trhu zase uklízí.

Letos se budou  prodejci více střídat, šanci tak dostanou i nováčci  a vznikající podniky. Známí a oblíbení prodejci na trhu zůstanou. Samozřejmá je nabídka k tematickým akcím jako jsou Velikonoce, květinové trhy, zabíjačka, polévkobraní a v neposlední řadě i adventní trhy.

IMG_1612 IMG_1614
IMG_1617 IMG_1618
IMG_1636 IMG_1606
IMG_1630 IMG_1633

IMG_1640IMG_1615

www.farmarske-trhy.cz

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Farmářské trhy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*