Reportáž z Farmářských trhů – ohlédnutí a závěrem…

V běžných obchodech je k dostání spousta potravinových surovin a produktů, ale některé v nich neseženete, příp. počítejte s nižší kvalitou.     Na to, abyste koupili speciální potraviny, jako například pivo od lokálních rodinných pivovarů, maso uzené třešňovým dřevem nebo džemy s nejvyšším oceněním na světě, musíte zajít jinam. Pro lidi s vyššími nároky na nákup kvalitních, či speciálních, produktů jsou nejvhodnějším místem čím dál populárnější farmářské trhy, které již zdaleka nejsou výsadou pouze velkých měst.     jvk_farmarske_trhyDalší přidanou hodnotou trhů je přímý kontakt s prodejcem a často i s výrobcem zboží, které ve svých stáncích nabízí.    

Zajímavosti z Farmářských trhů na Kulaťáku

Domácí zavařeniny, džemy a marmelády

Brdské pochoutky, které vyrábí paní Andrlová, jsou ručně vyráběné zavařeniny s vysokým obsahem ovoce. Obsah ovoce se pohybuje od 62 % do 78 %.      Lesní ovoce pochází z brdských lesů, zahradní ovoce, které nemůže pěstovat, nakupuje od lokálních pěstitelů. Kromě klasických džemů (malinové, meruňkové, ostružinové, švestkové se skořicí a mandlemi), zavařenin z bílého rybízu s malinami, jablečných se skořicí a pekanovými ořechy nebo z dýně hokkaido, vyrábí speciální druhy džemů z citrusů.     Zavařenina z pomela s karamelem vyhrála v roce 2015 zlatou medaili v nejprestižnější světové soutěži Dalemain Marmelade Awards. Zavařenina z pomela s pekanovými ořechy v roce 2014 uspěla ve stejnojmenné soutěži, kde vyhrála bronzovou medaili. jvk_farmarske_trhy

Pivní ráj – speciály z minipivovarů   

Milovníci piva si na trzích také přijdou na své. Běžně se prodává pivo z různých minipivovarů. Například u Rodinného pivovaru v Chlumci nad Cidlinou jsou hlavními surovinami české humnové slady a žatecký chmel. Čerstvě namačkaný slad se vystírá a rmutuje, aby se získal potřebný obsah cukrů. Poté probíhá chmelovar – chmel se přidává postupně v různých časových prodlevách a po ochlazení mladina putuje do kvasných kádí. Po postupném prokvašení pivo odpočívá v ležáckých tancích. Výsledkem je pivo bez přidaných sladidel, barviv, nefiltrované a nepasterizované, maximálně čerstvé, proto si zachovává důležité vitamíny, minerály a stopové prvky. Dalším z lokálních pivovarů na farmářském trhu je Rodinný pivovar ZICHOVEC. Založen byl v roce 2012. Impulsem byla nespokojenost s chutí unifikovaných produktů nadnárodních pivovarů a svou roli sehrály také kořeny a vzpomínka na prapředka, zichoveckého rychtáře Krahulíka, který provozoval vyhlášený zájezdní hostinec v Panenském Týnci. Kvalita piva byla již několikrát oceněna, například v Jarní ceně sládků 2016 piva zvítězila ve svých kategoriích, 1. místo – Porter 16, 2. místo – Černá 13, nebo v degustačních slavnostech Zlatá pivní pečeť 2016 se z 200 pivovarů a cca 1000 vzorků 3 piva z pivovaru Zichovec probojovala do finále.

Speciální ovoce a zelenina   

Nejčastěji poptávanými produkty na farmářských trzích představuje ovoce a zelenina. Zvláštní oblibě se těší plody vypěstované u českých zemědělců, které neseženete většinou nikde jinde, než na trzích, kde je často prodávají přímo sami pěstitelé. Konkrétně mezi ně patří melouny, různé typy dýní nebo chilli papričky.    

Zajímavost pro milovníky pálivých chutí…

Chilli papričky scorpion jsou jedny z nejpálivějších paprik, dosahují 2 milionů Scovilleových jednotek (SHU). Papriky obsahují látku kapsaicin, která způsobuje pálení tím, že stimuluje receptory nervových zakončení jazyka. Počet Scovilleových jednotek pálivosti odpovídá přítomnému množství kapsaicinu. Další z chilli papriček, které jsou k dostání na trhu, jsou naga jolokia 1 200 000 SHU nebo habanero 250 000 – 350 000 Scovilleových jednotek (SHU). Sladká paprika neobsahuje žádný kapsaicin a na Scovilleově stupnici má hodnotu 0.     Všechny papričky najdete u pana Illa ze Zahradnictví ze Šlapánic, habanero papričky u pana Jambora z Rodinné farmy Jamboz z Čáslavi.

Maso a uzeniny jinak   

Další zajímavostí na trhu je uzené maso od Plzákových z Plzně, které vyrábí ručně. Základem kvalitní uzeniny je maso špičkové jakosti, které odebírají z Klatov. Každý výrobek je skutečný originál s nezaměnitelnou vůní a chutí. Maso ručně porcují, solí výhradně kamennou nebo mořskou solí, pak ho nakládají do kameninových sudů, v nichž  „odpočívá“ a zraje v pískovcové jeskyňce. Jakmile maso uzraje, pomalu jej za stálého dozoru, udí třešňovým dřevem.     Například k plnění klobás používají výhradně plec  smíchanou s hustým vývarem z hovězích kostí a směsí pečlivě vybraného koření.     V nabídce mají kromě klobás, uzených bůčků, kýty, pečení a krkovic i originálně ochucené uzené sýry. Jejich sušené hovězí maso získalo značku Regionální potraviny Plzeňského kraje v kategorii Masné výrobky trvanlivé za rok 2016. Plzák

Ghíčko/Ghee

Jedná se o přepuštěné máslo, které se připravuje pomalým přepouštěním másla (rozehříváním v nádobě ve vroucí vodní lázni), kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi, až z něj zbyde čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200-250 °C) než původní máslo (150-180 °C).     Ghí neobsahuje žádné mléčné bílkoviny, proto si lidé s intolerancí laktózy a kaseinu mohou dopřát chuť a vůni másla. Je bohaté na vitamíny A, D, E a K a obsahuje kyselinu máselnou, která chrání střeva. Dále obsahuje také omega 3 a 6 mastné kyseliny.     S ghí se můžeme setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro jeho účinky na zdraví za elixír života. Ajurvéda tvrdí, že ghí napomáhá trávení, vyživuje nervové buňky, napomáhá detoxikaci nebo má hojivé účinky. V sortimentu jej najdete u Farmy Krišnův Dvůr. jvk_maslo_ghi

Úprava potravin kvašením – Kimčchi

Velkým hitem je úprava surovin prostřednictvím kvašení. Obrovské oblibě se těší  Kimčchi – mléčně kvašené čínské nebo pekingské zelí, jehož součástí jsou přísady jako česnek, cibule, zázvor, okurky, koření, chilli papričky nebo nakládaná rybí omáčka. Tato směs se nakládá na týdny a měsíce do velkých kameninových nádob a nechává se zfermentovat. Při teplotách pod nulou se tyto nádoby obvykle zakopávají do země. Kimchi pomáhá ke správnému trávení, obsahuje vitamíny a minerály a zároveň enzymy a prospěšné bakterie, které se množí při procesu fermentace. Více o této vitamínové bombě naleznete zde.

K farmářským trhům závěrem…

Na trzích se návštěvníci naučili vybírat si a vyhledávat výrobky, které jim vyhovují, dotazovat se na jejich původ, kvalitu, výrobní postupy a také na to, v čem spočívá jejich výjimečnost. Farmářské trhy ovlivnily uvažování a nákupní chování zákazníků, současně přiměly velké prodejce ke změně sortimentu. Dokonce inspirovaly spisovatele k napsání románu, který se odehrává v kulisách farmářského trhu.

Zajímavost: trhy a třídění odpadu…

Na farmářských trzích vzniká mnoho odpadu, často i kvůli možnosti konzumace jídla či pití přímo v místě akce. Mnozí vyrazí s rodinou či přáteli na snídani, nebo oběd. Farmářské trhy na Kulaťáku jsou jedny z mála trhů, kde se dbá na možnost vytřídit papír a plasty a nekončí tak vše v komunálním odpadu. Kdo se zajímá o správné třídění odpadu, informace najde zde. Zajímavá čísla o třídění v ČR tady.

Foto: Dana Kriso Photography

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Farmářské trhy". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*