Které nákupní tašky jsou nejvíce ekologické a které propadly?

Možná, že i vy řešíte čím dál více ekologický a zodpovědnější přístup k přírodě a k životnímu prostředí. A tak už vás možná nejednou napadlo, které z nákupních tašek představují nejmenší ekologickou zátěž? Jsou to plastové, nebo ty papírové, kterými obchody deklarují u pokladen svůj osvícený a ekologický přístup? Nebo snad dopadly nejlíp ty látkové? Nenechte si ujít výsledky výzkumu a odlehčete přírodě – stačí tak málo!

Které nákupní tašky jsou nejvíce ekologické a které propadly

Nákupní tašku na opakované použití dříve měla každá domácnost – někde to byla síťovka, jinde silonová taška.

Běžná rodina přinese každý týden domů nákup o váze cca 11 kg. Ročně je to přes 500 kg.

Po mánii plastových jednorázových tašek se trend využití mění zejména s ohledem na životní prostředí, a tak se vrací obliba především látkových tašek a nezahálejí ani ty papírové.
Právě proto je ale potřeba podívat se na tašky opravdu zblízka – opravdu jsou právě tyto tašky tou nejlepší volbou?

Odpověď přišla z výsledků výzkumu  provedeného v roce 2018 na Vysoké škole chemicko-technologické, v rámci něhož byly porovnávány různé druhy tašek – zohledněna přitom byla jak náročnost výroby, nosnost a opakovatelnost použití tašek, tak i jejich likvidace po skončení životnosti.

Předmětem výzkumu byly tyto druhy tašek:

  • plastové (nosnost 4-8 kg):
    – vysokohustotní polyethylen
    – nízkohustotní polyethylen;
  • látkové (nosnost až 10 kg):
    – bavlna
    – polyester;
  • papírové (nosnost až 10 kg dle typu)

Studie vzala v potaz schopnost tašek odnést průměrný roční nákup jedné rodiny a zkoumala také odolnost tašek vůči poškození.

Jak dopadly papírové a plastové tašky?

Z výsledků vyplývá, že papírové, a také ty plastové, jsou k poškození (např. ostrou hranou zátky nebo plastové krabičky) náchylnější, což z nich činí horší pomocníky než z textilních tašek.

Papírová taška zatíží sice životní prostředí o něco méně z hlediska konečné likvidace, ale náročný postup výroby, při němž je mimo jiné spotřebováno obrovské množství vody, a malá možnost opakovaného použití z ní šetrnějšího pomocníka s ohledem na přírodu ve výsledku nečiní.
Na jejich výrobu navíc potřebujeme papír, a pro výrobu papíru je třeba kácet stromy, které jsou primární surovinou nezbytnou k výrobě papírových vláken.

plastová taška látková taška

Jak dopadly tašky z bavlny?

Taška z bavlny pro nás i přírodu sice představuje komfort z hlediska opakovaného použití, nicméně pěstování bavlny obnáší rovněž obrovskou zátěž pro životní prostředí: značná spotřeba vody, pěstování bavlny zabírá velké plochy půdy, které často vznikají likvidací divokých (a cenných) porostů, a podmínky pro zaměstnance na plantážích také vždy nemusejí být „eko a friendly“. Náročné je také zpracování bavlny a její doprava ke zpracovatelům a výrobcům tašek.

V čem ten nákup odnesu – které tašky jsou nejvíc eko?

(Ne)překvapivě nejlépe dopadly tašky vyrobené z polyesteru. Polyesterová vlákna jsou vyrobená z PET lahví, mimochodem i proto je důležité třídit a recyklovat plasty.
Taška je pevná, dá se opakovaně použít, je lehká, dá se složit do kabelky, a unese celkem solidní nákup o váze přibližně 10 kg.I přesto, že ji po skončení její životnosti nelze již recyklovat (na rozdíl od plastů a papíru), vzhledem k nejširším možnostem jejího použití se stala pomyslným ekologickým vítězem. 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*