Gurmánské vaření beze zbytku: banánový chléb se sušeným ovocem a ořechy

Banány podporují činnost srdce, pomáhají proti zácpě, odvádí z těla toxiny a zmírňují pálení žáhy. Z čerstvých banánů si můžeme připravit třeba ovocný salát, nebo banán s čokoládou a zmrzlinou. A z těch přezrálých, které mnozí z nás vyhazují, si můžeme připravit vynikající banánový chléb se sušeným ovocem a ořechy. Lahodný recept na vaření zero waste prozradí šéfkuchař Ondřej Hutnik v seriálu Gurmánské vaření beze zbytku na Jakvkuchyni.cz!

Gurmánské vaření beze zbytku - Banánový chléb
Připravte si vynikající vláčný banánový chléb s ořechy a sušeným ovocem podle seriálu o zerowaste vaření Gurmánské vaření beze zbytku. Videorecept a tipy na správné třídění na Jakvkuchyni.cz.

O seriálu Gurmánské vaření beze zbytku

Ondřej Hutnik je šéfkuchařem v restauraci Dvůr Perlová voda a na Jakvkuchyni.cz nás provede celým seriálem Gurmánské vaření beze zbytku.
Přibližně 25 % objemu našich popelnic tvoří bioodpad.
V tomto seriálu nechybí tipy, jak předcházet produkci potravinového odpadu. Ve 12 dílech si ukážeme ve 12 originálních receptech, jak zpracovat maximum potravin a zbytků jídel, ze kterých si a připravíme výborné plnohodnotné pokrmy. Nechybí ani tipy na ekologické hospodaření v kuchyni.

Třídění odpadu má smysl nejen v kuchyni…

Nezbytnou součástí jsou také tipy a informace, jak nakládat s různými druhy odpadu. Z analýz vyplývá, že v našich kuchyních vzniká okolo 80 – 90 % tříděného odpadu. 

Při třídění odpadu bychom neměli zapomínat na zásady správného třídění, protože jen takový odpad může putovat k recyklaci.
Tip od Jakvkuchyni.cz: tahák na třídění odpadu v infografice Proč a jak třídit odpad?

Proč jíst banány každý den?
Banány jsou nutričně velmi bohaté a proto by v našem jídelníčku neměly chybět. Obsahují přírodní cukry: sacharózu, fruktózu a glukózu. Ty nám společně s vlákninou poskytují okamžitý přísun zdravé energie. Banány jsou také účinné prebiotikum. Pravidelnou konzumací tohoto ovoce zvýšíme počet zdraví prospěšných bakterií ve střevě.
Mimo jiné banány obsahují vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku. Tato kombinace je nutná pro zdraví našeho kardiovaskulárního systému.    

Videorecept na banánový chléb se sušeným ovocem a ořechy

Vaření beze zbytku je šetrné k přírodě i k naší peněžence. Končí u vás doma přezrálé černé banány v koši?

Dejte jim v kuchyni ještě šanci a předcházejte plýtvání potravinami. Právě takové banány se skvěle hodí pro domácí banánový chléb se sušeným ovocem a ořechy. Je to jednoduché! Jak si připravit tuhle dobrotu můžete vidět ve video receptu!

Co se zbylými banány? Připravte si  banánový chléb se sušeným ovocem a ořechy podle receptu ze seriálu Gurmánské vaření beze zbytku! (Zdroj: Jakvkuchyni.cz)
Připravit si ho můžete i podle receptu.

Banánový chléb se sušeným ovocem a vlašskými ořechy

Banánový chléb se sušeným ovocem a vlašskými ořechy

Určitě se každému z nás už stalo, že jsme si domů koupili banány, na které jsme zapomněli a oni nám po čase stihly zčernat. I...

Recept - suroviny a postup

O šéfkuchaři Ondřeji Hutnikovi 

S vařením začínal ve Skotsku, ale dá se říct, že jeho cesty za poznáním různých chutí, procestoval celý svět. Jeho kuchařský um obohatily také stáže v michelinských restauracích po celém světě.
Když nabral zkušenosti, vrátil se domů a působil v mnoha luxusních restauracích, například v Maze by Gordon Ramsay, hotel Hilton Old Town, Phenix, Zátiší, Sia, Čestr nebo hotel Mandarin Oriental Prague.
Nyní ho najdeme na pozici šéfkuchaře v restauraci Dvůr Perlová voda. Více o Ondrovi v rozhovoru Životní cesta kuchařského světoběžníka Ondry Hutnika

Při přípravě banánového chleba budeme potřebovat řecký jogurt, který seženeme nejčastěji v plastovém kelímku. Plastový odpad třídíme do žlutého kontejneru. Kelímky není potřeba vymývat, obsah stačí důkladně vyškrábat, nebo vytřít papírovou utěrkou. Hliníkové víčko zmuchláme a vyhodíme do kontejneru na kov. Špinavá papírová utěrka patří do směsného odpadu. Třiďte odpad, má to smysl!
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Gurmánské vaření beze zbytku". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*