Třídění v domácnosti v předvánočním čase

Blíží se čas Vánoc a dárků, do domácnosti přibude spousta nových věcí, a také obalů, v nichž byly zabaleny. Než ten okamžik nastane, čeká vás nejen velký předvánoční úklid, ale také nákup mnoha potravin, věcí na ozdobu, které se normálně během roku v domácnosti neobjevují. Každá z těchto věcí má většinou svůj obal, s jehož likvidací je dobré počítat. Některé můžete znovu použít například při výrobě dekorací, další můžete poslat dál a až ty zbylé bude nutné dotřídit a vynést.

shutterstock_87637075Co nepotřebujete, pošlete dál

Určitě doma najdete spoustu věcí, které již nepoužíváte a nepotřebujete, ale někomu jinému by se hodily. Zbavovat se věcí není vždy jednoduché, ale tyto vyřazené věci mohou ještě udělat radost někomu jinému. Zdaleka ne vždy se jedná jen o elektroniku nebo vybavení kuchyně, ale často je to také oblečení nebo hračky. Nemusí vždy skončit v koši či kontejneru na tříděný odpad, ale lze je i prodat, nebo darovat. Například nefungující elektronika pro někoho může být výhrou, použije ji například na nové díly, nebo si ji nechá opravit. Pro tento účel vám s prodejem pomůže mnoho webových stránek. A vás může hřát pocit, že se vám věci nebudou hromadit ve skříni, nebo bez dalšího možného využití skončí na smetišti. Populární je také mezigenerační předávání věcí (kočárky, oblečky apod.) nebo jejich darování někomu známému.

A teď už k úklidu

Zmiňovat utírání prachu, vytírání nebo například umytí oken asi není třeba. Pokud však při úklidu nechcete používat klasické prostředky z obchodů, můžete se inspirovat v článku Babiččiny rady tipy: Jak na úklid nejen v kuchyni.

Neskladujte zbytečné obaly

Než však s úklidem začnete, zkuste se zamyslet, zda jste se opravdu zbavili všeho, co je pro Vaši domácnost nepotřebné. V mnohých rodinách totiž dochází k hromadění obalů (krabic, igelitů apod.). Není výjimkou, že lidé skladují krabice a obaly téměř od každé věci, kterou si koupí. Pochopitelně, některé se mohou hodit na uchování koupeného zboží, nebo něčeho jiného, ale na velkou část se jen snáší prach. Takové obaly do domácnosti nepatří  – okrádají vás o místo, které byste mohli využít na něco jiného. Většinu obalů můžete vytřídit do kontejnerů na separovaný odpad, a díky tomu mohou být následně recyklovány a použity v nové formě. Víte, že v roce 2015 byla průměrná vzdálenost ke kontejnerům pouhých 97 m? A víte, že v loni jste správným tříděním odpadu zachránili 1950 000 stromů? Více o třídění najdete zde. A pár zajímavých informací pro ženy, které mají rády módu. Odpad se čím dál častěji po recyklaci mění v oblečení či módní doplňky. Třeba Ema Watson zářila v šatech z PET lahví, a v ČR jsou k mání nádherné baťůžky jen z 11 petek.

Zajímá-li vás správné třídění, pak určitě zavítejte sem.

Třídění může být hra – zapojte děti!

Pokud se bojíte, že takový úklid zbude pouze na vás, můžete zábavnou formou zapojit i děti. Kromě toho, že budou mít zodpovědnost při úklidu, můžete je naučit třídit zábavnou formou. Například vyhazování věcí do třídicích nádob se může pro ně stát „sportovní disciplínou“. O potřebě třídit může děti také přesvědčit divadelní pohádka O Balynce nebo programy pro děti v režii Tondy Obala. Další tipy najdete v článku Třídění hrou – naučte své děti třídit odpad. Některé vytříděné materiály můžete použít na výrobu nových hraček, díky čemuž děti nejen zabavíte, ale také je budete učit nenásilnou formou pracovat s odpadem. Konkrétní tipy najdete v článku Výroba hraček s dětmi pro děti.

Jak prakticky uschovat třídicí boxy?

Většina z nás třídí klasicky, buď do speciálních tašek určených pro tříděný odpad, nebo do pytle, a pak dotřiďuje přímo u barevných kontejnerů. Jde to ale i jinak – místo na třídění může být dokonce dekorací ve vašem bytě. Pro lepší představu přinášíme několik inspirací:

  • Lavička do předsíně

Třídicí prostor v chodbě nebo předsíni skvěle uschová lavička s odklopnou vrchní deskou. Tento způsob ocení zejména lidé v menším bytě.

  • Boxy v koupelně

Pro ty jsou také vhodné stohovatelné plastové boxy s nezávisle otvíratelnými víky, které se dají umístit například v koupelně. Děti je navíc mohou pomalovat a dozdobit.

  • Ratanový koš

U někoho se možná najde na půdě ratanový koš, místo toho, abyste jej poslali dál, je možné vytvořit z něj designový doplněk bytu, do kterého budete jednoduše třídit.

  • Stolek s odkládacím prostorem

Prostor vám taky může ušetřit stolek, do jehož útrob můžete umístit pytle na třídění. Je jedno, zda se bude jednat o stolek konferenční nebo pracovní.

  • Závěsný systém

Závěsný systém je výborným řešením, jak efektivně třídit, například v komoře. Dají se použít buď speciální závěsné vaky, určené oficiálně hlavně na hračky, ale stejně tak mohou dobře fungovat pytlíky, které vyrobíte například ze starých povlaků a zavěsíte na háčky.

  • Lisovač

Abyste efektivněji třídili, je třeba vždy vše dobře slisovat, s tím vám může pomoci pákový lisovač. Navíc s lisováním rády pomohou i děti.

  • Dětské nádoby

Zejména menší děti je třeba k třídění nalákat, někomu stačí zhlédnutí divadelního představení O Balynce, a ty ostatní pomohou navnadit zábavné nádoby. Ty mohou mít například podobu oblíbených postav, nebo si kryty na běžné koše můžete vyrobit s dětmi sami (např. hlavy s dírou na odpadky místo úst).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*