Tipy a triky: Jak na brambory?

V dalším článku ze série Tipy a triky s názornými ukázkami ve videu prozradíme,  jak můžeme brambory připravit na tisíc způsobů – jako polévku, přílohu, předkrm nebo hlavní chod. Navíc jsou snadno skladovatelné, dlouho vydrží a obsahují hodně vlákniny a vitamínů. Seznamte se s touto tradiční pochoutkou! 

Jak na brambory

Není brambora jako brambora 

Co si představíte, když se řekne “brambora”? Tu naši českou, žlutou, vytaženou z pole? Pak vězte, že je mnohem více druhů brambor. Brambory pochází z Jižní Ameriky a právě tam existuje ohromná rozmanitost druhů a barev. 

Z jihoamerických druhů jsou u nás známé především ty fialové, které zaujmou barvou i nutričním složením. Obsahují totiž až 5x více zinku, karotenů, antioxidantů a vitamínů než běžné brambory.

Další známou americkou pochoutkou jsou batáty. Pozor, přestože se jim přezdívá “sladké brambory”, bramborami nejsou. Jedná se o druh rostliny podobné svlačci. Batáty patří mezi nejvýživnější druhy zeleniny, obsahují vitamíny (A, B, C, E), minerály (železo), sacharidy a vlákninu.
Více v článku Batáty – exotické “brambory štěstí”.

Jak skladovat brambory?

Brambory skladujeme na suchém, chladném a tmavém místě. Ideální teplota pro uchovávání brambor je 2–8 °C.

Pozor, pokud brambory zmrznou, dojde k redukci cukrů a hlízy zesládnou. Pokud nám brambory zezelenají, raději je vyhoďme. Proč? Mohou být toxické.

Jaké jsou varné typy brambor?

Na trhu jsou u nás běžně k dostání 4 varné typy brambor. Respektive 3, ten 4. je určen pro hospodářská zvířata a na pulty obchodů se nedostane. 

  • Varný typ brambor A: po uvaření jsou brambory tuhé a pevné – nevadí, pokud se vaří o něco déle, nemění tvar ani strukturu.
    Obvykle bývají malé, krátké a kulaté. Vaří se ve slupce a hodí se především do salátů.

  • Varný typ brambor B: tyto brambory mají mírně moučnou dužinu – pokud je necháme v hrnci déle, rozvaří se. 

Jsou ideální jako příloha, k restování, do polévek, gulášů nebo salátů.

  • Varný typ brambor C: tento typ brambor se při vaření rozsýpá a moučnatí. Využijeme ho především na přípravu bramborové kaše nebo šťouchaných brambor.
    Obsahuje totiž větší množství škrobu, který oceníme především při přípravě bramboráků, placek, knedlíků, škubánků a noků.
    Proč? Těsto se díky škrobu krásně spojí. 

Jak oloupat brambory bez škrabky?

Také vás nebaví loupat brambory a mít ruce pořezané od škrabky? Máme pro vás skvělý tip, jak brambory rychle a jednoduše oloupat a škrabka přitom může odpočívat v šuplíku!

  1. U syrové brambory nařízneme slupku kolem dokola. 
  2. Brambory vložíme do hrnce s vodou. 
  3. Uvaříme je a prudce zchladíme. 
  4. Z brambor jednoduše a rychle slupku sloupneme. 

Jak na to ukáže profesionální kuchař ve videonávodu.

Na YouTube Jakvkuchyni.cz najdete další videa Tipy a triky, tak jako spoustu dalších báječných receptů.

Voňavé řecké pečené brambory

Voňavé řecké pečené brambory

Tento recept může být skvělým tipemna svěží večeři, předkrm nebo přílohu k masu. 

Recept - suroviny a postup

Křupavé bramborové placky

Křupavé bramborové placky

Pokud nám od oběda zbyly brambory nebo bramborová kaše, je právě teď ideální chvíle připravit si bramborové placky. Jak na to? 

Recept - suroviny a postup

Slupky od brambor nevyhazujeme. Proč? Jsou zdravé, chutné a působí jako antioxidanty. Inspiraci přináší série videí ze seriálu Vaření beze zbytku! Nebo některý z receptů na Jakvkuchyni.cz – co si z nich připravit například bramborové lupínky, nebo skvělou polévku
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Tipy a triky do kuchyně". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*