Potěšte své chutě domácími karamelkami nebo karamelovými řezy

Milujeme slovo karamel, o to víc máme rádi jeho sladkou chuť, která se rozplývá na jazyku! Podzimní dny si zpříjemněte karamelovými řezy, domácími karamelkami nebo se pusťte do karamelových řezů. Variací na téma karamel lze najít opravdu spousty. My přinášíme jen malou ochutnávku toho, co nám v poslední době ve spojení s karamelem chutnalo nejlépe. karamel_recept_242569063 (1)

Jak v kuchyni

K nejjednodušší přípravě karamelu stačí jen cukr a trocha vody, po jejich svaření nám vznikne jemná voňavá hmota, která se táhne a lepí se na zuby. To však není jediný způsob přípravy a využití, který známe. Místo vody je chutnější použít pár lžiček džusu. Díky tomu získá karamel ovocnou chuť. Případně můžeme přidat do připravovaného karamelu mořskou sůl. Takto připravený karamel ozvláštní sladké pokrmy, ideálně v nadrcené formě.

Přidáme-li do karamelu citronovou šťávu, po vychladnutí neztvrdne.

Udělejte si domácí karamel

karamel_241295497 (1)Nejdříve je dobré vyzkoušet trochu vylepšenou základní variantu karamelu. Vodu v tomto receptu nahradíme šlehačkou a máslem. Díky tomu bude krásně jemný a dá se nakrájet i na karamelky.  A jak na to? Jeden šálek cukru dáme do hrnce a dáme jej na střední plamen rozpouštět. Čím vyšší hrnec použijeme, tím lépe se nám bude pracovat. Je nutné dávat pozor a rozpouštěný cukr stále míchat. Až bude mít cukr jantarovou barvu, vmícháme do něj 4 lžíce másla a hrnec sundáme z ohně. Pokud bychom to neudělali, karamel se nám přepálí a nebude dobrý. Do ještě horkého karamelu opatrně vmícháme ½ šálku šlehačky. Takto připravený karamel necháme chvíli chladnout a poté slijeme do sklenic, nebo do formiček a necháme vychladnout. Uchováme jej ideálně v lednici. Takto připravený jej můžeme použít do sladkých omáček a polev, nebo jej nabalit jako karamelky. POZOR: Je nutné si uvědomit, že rozehřátý zkaramelizovaný cukr (karamel) je opravdu vařící (má asi 150°C), proto vám může způsobit vážné popáleniny, a to i když jej necháte chvíli vychladnout.

Nezapomeňme na kastrol po slití karamelu, jinak se nám karamel na něj připeče a půjde dolů velmi obtížně. Pokud by nám začal příliš tuhnout na stěnách, nalejeme do kastrolu vodu, a dáme na chvíli zahřívat. Jakmile začne být voda teplá, dá se karamel odstranit.

Pokud chceme na nějaké jídlo použít karamelovou polevu, je třeba si recept trochu upravit. Do 250 g rozpuštěného zkaramelizovaného cukru vmícháme 250 ml šlehačky. Takto připravenou polevu musíme před podáváním nechat chvíli vychladnout. Nevyužitou polevu můžeme uschovat týden v lednici. Kromě výroby karamelu, můžeme použít cukr pro karamelizování jiných pokrmů, ať už sladkých nebo slaných. Nejznámějším receptem je karamelizovaná cibulka, ta se používá jako doplněk k masům. Dá se však použít i v omáčkách nebo případně při přípravě zelí ke kachně.

Karamelové řezy

Karamelové řezy

I hřešit se musí umět. Neodývejte se tabulkou čokolády a dopřejte si ke kávě domácí karamelové řezy!

Recept - suroviny a postup

 

Slaná karamelová Panna cotta

Slaná karamelová Panna cotta

Vanilka, karamel, lahodná šlehačka a jako kontrast křupavá sůl. Vyzkoušejte netradiční spojení chutí!

Recept - suroviny a postup

2 komentáře k článku “Potěšte své chutě domácími karamelkami nebo karamelovými řezy”

  1. Dobrý den, ještě jste k výrobě karamelu mohli napsat, jak snadno rozmíchat karamel, který se srazí po nalití šlehačky. Je to docela složité a moc to nejde.

    1. Dobrý den Lucko, děkujeme za podnět, informaci doplníme. Srdečně, tým Jak v kuchyni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*