Petr Havlíček radí: Jak ve zdraví zvládnout Vánoce a Silvestra?

Na závěr roku nás čekají bohatá štědrovečerní tabule, spousta cukroví, návštěvy příbuzných a oslavy, během kterých se s chutí napijeme. A poslední večer roku to jsou zase chlebíčky, šampaňské a další pochoutky. Poradili jsme se s nutričním specialistou Petrem Havlíčkem, jak se si těmito lákadly poradit.

vínooslava_124869760

Jak se na takové sváteční hodování díváte?

V žádném případě vás nechci teď ale nabádat k tomu, abyste svátky lásky, klidu a pohody pojali jako mniši a zůstali pouze o zelenině a vodě. Přece jen to dobré jídlo a kvalitní pití k oslavám patří. Jde ale o to si správně vybrat, nepřejíst se a alkohol brát jako příjemného společníka, nikoliv jako pána, který následně ovládá naše myšlení a skutky.

Co tedy smíme jíst, abychom zbytečně organismus nezatěžovali?

vanoce-kapr-salatSváteční menu si naplánujte. Než půjdete nakupovat ingredience pro vytvoření štědrovečerní večeře či silvestrovského pohoštění, najezte se, neboť prázdný žaludek a hladový mozek vás donutí nakoupit nad plán spoustu kravin, které vám následně bude líto vyhodit, a proto je zkonzumujte i s plánovaným občerstvením.

Večeře o Štědrém dnu je tradicí a netřeba ji měnit a přetvářet do zdravější varianty. Jen není nutné sníst půl kila smažené ryby a kilo bramborového salátu. Pokud jde o silvestrovské pohoštění, tam už se dá kouzlit více. Na jednohubky použijte tmavé pečivo, majonézou šetřete, anebo ji nastavte méně tučnou variantou, např. jogurtem či lučinou. Část salámů nahraďte kvalitní šunkou, přidejte více zeleniny atd. Občerstvení pojměte jako degustační – připravte si více druhů, ale v menším množství, pokud to tedy technicky půjde. Dobroty nenechávejte stabilně na stole, ale předkládejte je intervalech.

A jaké jsou ty správné sváteční nápoje?

Červené víno, nápoj, pití, alkoholPokud jde o pitný režim, tak tady to bude horší a vymýšlet nějaké smysluplné rady bude nadlidský výkon. Ti, co nepotřebují slavit se změněným vědomím, možná přijmou pár dobře míněných rad.

Pozor na likéry! Likéry jsou asi tou nejhorší formou alkoholu, neboť kombinují alkohol a cukr a mnohdy i ne zcela nevýznamné množství tuku. Likéry díky své intenzivní a ne příliš alkoholové chuti jsou však zrádné a následná kocovina z nich je velmi nepříjemná. Když už likér, tak jen kvalitní a jen opravdu malé množství, prostě jako kdybyste uzobli bonbon z bonboniéry.

Pokud plánujete vypít více piva, sáhněte raději po pivech s nižším podílem alkoholu. I když z mého pohledu pivo se filosoficky s těmito svátky příliš nesnoubí. Takto výjimečná událost, která se opakuje jen jednou za rok, by se měla pojit s nápojem důstojnějším, vzácnějším a ušlechtilejším, tj. s vínem či šampaňským.  A vše, co je vzácné a ušlechtilé, se nepije jako voda, ale vychutnává se, převaluje se na jazyku, vnímá a prokládá duchaplnou konverzací. A ani kvalitní víno se neurazí, pokud jej budete prokládat dostatečným množstvím čisté vody. Zvolte vína známková od kvalitního producenta s obsahem alkoholu kolem 12% a s malým obsahem zbytkového cukru, tedy vína suchá, maximálně polosuchá.

I v případě destilátů platí to samé, co u vína. Takže vybírejte značkový a kvalitní tvrdý alkohol. Vychutnávejte jej ještě střídměji než víno. Prokládejte opět čistou vodou, ta ovšem nemusí být destilovaná.

A nealkoholické nápoje?

Pití, nápoj, okurka, limetka, limonádaI bez nich si žádnou slavnostní tabuli mnozí z nás ani neumějí představit. Coly, limonádičky, džusíčky a další sladké nápoje. Pokud to půjde, snažte se je u tak slavnostní příležitosti, jako je štědrý večer a Silvestr, vůbec nemít.  Zapíjet kvalitní whisky nebo kvalitní známkové víno colou nebo jinou limonádou je nutriční i společenské barbarství.

V momentě, kdy budete potřebovat udržet se v bdělém režimu pomocí energy drinků, vězte, že by možná lepší variantou bylo oslavu na chvíli opustit, procházkou venku si vyčistit hlavu, na vzduchu načerpat energii.

Nutriční specialista Petr Havlíček

jan-havlicek-zimni-tipyPetr Havlíček je známý a populární výživový poradce, konzultant vrcholových sportovců, autor řady knih a také moderátor televizní reality show na téma hubnutí. Pokud byste na něj měli otázku, napište nám!

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Rady odborníků". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*