Silvestrovské pohoštění bez výčitek – od rána do rána

Silvestr se nezadržitelné blíží, skoro klepe na dveře. Pro některé z nás je to den největších oslav v roce, pro jiné představuje obavy z nekontrolovatelného přejídání a popíjení drinků. Abyste neměli pochybnosti hned od 1. ledna po oslavách a neměli výčitky, že to nezačalo zrovna tak, jak jste si malovali, poskytne vám pomocnou ruku tento článek.

Silvestrovské pohoštení bez výčitek_od rána do rána

Nejdůležitější je stanovit si dobrý plán. Zkuste si promyslet, jak se bude váš poslední den v roce odvíjet a dle toho postupujte.
Budete někde na rautu? Budete si připravovat pohoštění sami doma v kruhu přátel? Nebo vás čeká romantická večeře? Stěžejní je příprava!

Je zřejmé, že příjem jídla a pití ve večerních a pozdních nočních hodinách přesáhne nejspíše běžnou mez, proto na to myslete již od rána.

Dejte si osvěžující lehkou snídani založenou na ovoci a mléčném výrobku (například bílý jogurt se sypaným müsli a mangem), toužíte-li po troše exotiky, abyste si ozvláštnili výjimečnost tohoto dne, ale zvolit můžete samozřejmě jakékoli jiné ovoce, které máte rádi.

Pokud vstanete později, ve snaze trochu si přispat a připravit se tak na nadcházející bujarou noc, pak můžete dopolední svačinu vynechat.
Jestliže by však pauza mezi snídaní a obědem měla být delší než 4h, tak svačina být musí, jinak byste si pořádně zavařili hned dopoledne, kdy by se metabolismus přepnul na šetřící režim.
Když budete svačit, dejte si opět něco lehčího, např. menší salátek (cca 150-200g) – mix nakrájené zeleniny s cottage sýrem nebo lučinou.

Při obědě nezapomeňte na polévku a něco lehčího v podobě hlavního chodu, ale nutričně hodnotného. Vhodný může být losos se zeleninou v páře.

Odpoledne rozhodně nevynechejte procházku nebo jakýkoli zimní sport (lyže, běžky, brusle, sáňkování, koulovačku s dětmi aj.). Pokud nebudou sněhové podmínky přívětivé, pak je ideální procházka, výšlap na místní rozhlednu nebo nordic walking a v teplejších podmínkách klidně i kolo nebo jogging.
Odpoledne na svačinku postačí 1 kousek štrúdlu, nebo 2-3 kousky zbylého vánočního cukroví například se sklenicí kefíru.

Večer nejspíše přijde na řadu tanec, který vám také může pomoci nadbytečnou energii ze stravy kompenzovat.

A co tedy jíst a pít na silvestrovský večer?

Pokud přes den nepodlehnete tlaku a zvládnete se stravovat pravidelně a kvalitně, pak není potřeba mít větší obavy, že by jeden den nějak zásadně zahýbal s vaší hmotností či náladou.

Jelikož budete pravděpodobně vzhůru minimálně do půlnoci, je víc než vhodné zařadit druhou večeři.

Ta by měla být tvořena zeleninou a nějakým zdrojem bílkovin (mléčné výrobky, šunka, vejce, atp.).

Ideální variantou mohou být zeleninové špalíčky s různými dipy, viz recept níže.

Do řádného plánovaní patří i pitný režim, dopřát si můžete například pravý anglický čaj, který vás povzbudí, abyste před půlnocí neusnuli, nebo šálek čerstvě namleté kávy.
Základem všech přijatých tekutin však musí být čistá voda. Pijte průběžně celý den, ne pouze tehdy, když máte žízeň, ta je již důsledkem počínajícího nedostatku tekutin v těle.
Obzvláště pokud si večer plánujete dát alkohol, který v těle způsobuje dehydrataci, musíte dostatečně pít, jinak vás bolehlav nemine.

Z alkoholických nápojů je vhodnějším nápojem víno. Dopřejte si luxus v podobě kvalitní volby.
Tvrdý alkohol či koktejly jsou náloží jednoduchých cukrů a doslova energetickou bombou a často po nich přichází ono nepopulární okno.
Ale ani při konzumaci alkoholu nezapomínejte popíjet čistou vodu. Ke každému alkoholickému nápoji byste měli vypít větší sklenici vody (cca 3 dcl).

Druhý den není na škodu uvařit si například heřmánkový nebo rozmarýnový čaj (na zklidnění žaludku), ostropestřec (na regeneraci jater) a popíjet vodu s citrónem.


Tip na silvestrovské pohoštění

Přinášíme tip na jednoduché pohoštění, které se vám může hodit i kdykoli v průběhu roku. Výhodou je, že nepotřebujete žádné speciální ingredience, a v podstatě vždy v lednici některé z těchto surovin najdete.
Recept je snadný na přípravu, hravě ho zvládnou i děti, a budete překvapeni, jak rychle se po něm zapráší.

PS: Brambůrky nechte ladem, ty s kvalitním pohoštěním nemají co dělat…

Zeleninové hranolky a dip

Zeleninové hranolky a dip

Výborné, jednoduché a zároveň zdravé pohoštění? Jde to! Když už jste plní cukroví a slané chipsy nejsou pro vás to pravé ořechové,...

Recept - suroviny a postup

TIP od jakvkuchyni.cz: další informace najdete v článku Jak ve zdraví zvládnout Vánoce a Silvestra od Petra Havlíčka.

TIPY proti rannímu bolehlavu najdete v článku Chcete vyzrát na kocovinu?

Autorem článku je tým výživových poradců Nutrifit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*