Křen – evropský ženšen


Křen koupíte za pár korun v každé samoobsluze nebo na trhu. Tato nenápadná zelenina je nabitá léčivými látkami, vitamíny, minerály. Má výraznou pikantní chuť a je skvělým lékem na zažívání, kašel, nachlazení nebo žlučníkové kameny.

křen

Pokud máte možnost koupit český křen z Malína, neváhejte ani minutu. Stejně jako český česnek výrazně převyšuje chutí i obsahem léčivých látek své bratrance z jiných zemí. K nám jej přinesli Slované, kteří si křenu považovali jako zeleniny, léku i prostředku na tišení bolesti, například zubů.

Od A do Z

Křen obsahuje provitamín A, spoustu vitamínu C (50 mg na 100 g), minerální látky (železo, hořčík, draslík, vápník nebo fosfor) a další zdraví prospěšné látky, které působí antibakteriálně, detoxikačně a diureticky (močopudně). Jeho zdravotní účinky jsou velmi široké a stejně tak rozsáhlé jsou různé možnosti jeho podávání. Nejjednodušší je čerstvě nastrouhaný křen sníst, případně z něj připravit salát nebo jej velmi krátce tepelně upravit, aby se zachovalo co největší množství jeho účinných látek. Z křenu se tradičně vyrábí i nálev (v octu, víně nebo cukru), připravuje se obklad z nastrouhaného křenu nebo se rozmíchá v medu či cukru. A na co všechno je křen vhodný? Od akné, které potíráme křenovým octem, až po zažívání, na jehož podporu je vhodný křen čerstvý. Křen podporuje chuť k jídlu a je velmi prospěšný při nachlazeních, kdy léčí záněty dýchacích cest. Při kašli a rýmě je možné nastrouhaný křen s jablkem nasypat do horké vody a inhalovat vzniklé páry. Tato kůra je velmi dobrá při úporné rýmě, podporuje odkašlávání a protáhne dutiny a dýchací cesty. Křen se při léčbě tradičně kombinuje s česnekem.

Pokud chcete zachovat maximum léčivých látek, použijte keramické nebo skleněné nože, struhadla nebo škrabky. Ze stejného důvodu jej používejte čerstvý nebo jej nevařte příliš dlouho.

Elixír pro zdraví a krásu

Křenový med pro léčbu nachlazení připravíte jednoduše smícháním křenu s medem. Užívá se lžička směsi dvakrát denně. Variantou je křenová šťáva, která vznikne po posypání křenu cukrem. Necháme ji odkapat třeba v sítku nebo kousku látky. Podává se lžička dvakrát denně.

Tradiční nálev vytvoříte tak, že nastrouhaný křen zalijete octem a necháte týden odstát. Podívejte si i na náš recept na ohnivý ocet, ve kterém je křen také obsažený. Na lihovou křenovou tinkturu můžete použít čistý alkohol, vodku nebo pálenku. Nastrouhaný křen zalejeme alkoholem v poměru 1:4 (např. 10 gr křenu na 40 gr/ ml alkoholu) a protřepáváme jednou denně, po dvou týdnech přecedíme. Podáváme dvacet kapek denně, rozmíchaných ve vodě nebo čaji. Je to skvělý životabudič, funguje proti jarní únavě, podzimním virózám a zimní chřipce.

Stejným způsobem můžeme připravit křenové víno z červeného vína, které je pak skvělé na zažívání a těžký žaludek.

Křen neužívejte dlouhodobě, není vhodný při onemocnění žaludku nebo dvanácterníku.

V kuchyni

Čerstvý nastrouhaný křen skvěle doprovodí salát, ať už z červené řepy nebo zelí. Pro ozvláštnění jej můžete smíchat s majonézou. Tradiční je jako příloha k šunce nebo pečenému kolenu. Připravit z něj můžete i omáčku nebo polévku.

Posvícenská křenová omáčka

Posvícenská křenová omáčka

K hovězímu masu se hodí jako málokterá jiná omáčka. Nejlepší je z čerstvého křenu, ale chutná i z nakládaného. Čerstvý křen...

Recept - suroviny a postup

Křenová polévka

Křenová polévka

Když připravujete uzené koleno nebo jiné vařené maso, vodu nevylévejte, ale připravte z ní křenovou polévku. Když nebudete křen vařit,...

Recept - suroviny a postup

Kelímek od smetany stačí pořádně vyškrábat a může putovat do žlutého kontejneru.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Tradiční léčivá zelenina". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Štítky:

2 thoughts on “Křen – evropský ženšen

 1. Kral Jaroslav

  Mam od detstvi rad kren,matka nam jako detem krenove jidla varila a ja osobne svým detem jsem delal to same.Nekdy na jare v ceskem rozhlasu byl porad o Malinskem krenu a ma tam v tomto obdobi proběhnout krenove hody,kterych bych se chte účastnit,ale nevim,kdy se hody konaji.Pokud tento termin znate,muzete me informovat? Predem moc dekuji.

  Reply
  1. Adéla Špinarová

   Dobrý den, termín křenových hodů bohužel neznáme. Přejeme pěkný den.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*