Multikomoditní sběr odpadu je možná zaveden i ve vaší obci

Také vás zavalí vlny rozbouřených emocí, když z okna vidíte, jak lidé házejí kov do kontejneru na plasty, nebo papír do kontejneru na nápojové kartony?
Možná se vám zdá, že obyvatelé vaší obce nejsou dostatečně disciplinovaní, než ale popustíte uzdu svému hněvu, pořádně se informujte o tom, jak v obci, kde bydlíte, funguje systém třídění odpadu. 

Multikomoditní sběr odpadu je možná zaveden i ve vaší obci
Co je tzv. multikomoditní sběr odpadu? Proč a jaké druhy odpadu tak třídit v článku na Jakvkuchyni.cz! (Zdroj: Samosebou.cz)

Možná je totiž právě u vás zaveden tzv. multikomoditní sběr odpadu, který spočívá v soustřeďování více druhů odpadu do společné sběrné nádoby.
Barevné kontejnery jsou označeny samolepkami, které nám poví, jaký odpad kam patří

Pravidla třídění odpadu v jednotlivých obcích se mohou lišit, proto se vždy řiďte informacemi uvedenými na samolepkách.

Jaké jsou výhody multikomoditního sběru odpadů?

Odpadové hospodářství je energeticky značně náročné. Obzvláště v malých obcích by se tak leckdy příliš nevyplatilo, umisťovat třídicí kontejner pro každý typ recyklovatelného odpadu zvlášť. Jinde může být limitem málo místa (např. stará centra v obcích a městech).

Jednou z možností, jak třídit odpad a současně šetřit náklady, je však právě multikomoditní, neboli kombinovaný sběr odpadu.
Tento systém vede k šetření místa a snížení nákladů na svoz odpadu.
Kombinovaný sběr je vhodný zejména pro komodity, jako jsou nápojové kartony a plechovky, kterých je obecně v komunálním odpadu méně.

Jak funguje multikomoditní sběr odpadu?

Kontejnery pro multikomoditní třídění odpadu jsou označeny samolepkami, které ukazují, jaké druhy odpadu do nich můžeme třídit. Nejběžnějšími kombinacemi jsou:

  • PAP + NK: papír a nápojové kartony
  • PAP + PL + NK + KOV: papír, spolu s plastem, nápojovými kartony a kovy
  • PL+ NK: plast a nápojové kartony
  • PL+ KOV: plast a kovy
  • PL+ NK + KOV: plast, nápojové kartony a kovy
  • SKC + KOV: čiré sklo a kovy
  • SKS + KOV: směsné sklo a kovy
  • NK + KOV: nápojové kartony a kovy

Po svozu je odpad roztříděn a dotříděn na třídicí lince a putuje ke zpracování do dalších specializovaných zařízení.
Cílem je recyklace odpadu, který se k nám po zpracování vrátí v jiné podobě, jako například nápojový karton, který může být nově využit jako krabice na boty, PET lahev jako umělé vlákno v oblečení nebo vytříděný papír třeba jako noviny.

Které druhy odpadu můžeme v rámci multikomoditního sběru třídit společně?

Je důležité si uvědomit, že pravidla třídění odpadu se mohou v jednotlivých obcích lišit, což závisí na dohodě dané obce se svozovou společností a také na možnostech třídicích linek, které svezený odpad zpracovávají.
TIP od Jakvkuchyni.cz: může se stát, že právě z logisticko-technologických omezení není v dané obci možné třídit některé druhy odpadu společně. Vždy bychom se proto měli řídit informacemi uvedenými na samolepkách, kterými jsou jednotlivé kontejnery označeny.

Tříděním odpadu kompenzujeme náš konzumní způsob života. Malý krok pro nás může znamenat velký krok pro přírodu, za který nám navíc poděkují budoucí generace.

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "O třídění a recyklaci odpadů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*