Děti v kuchyni – jaká jídla mohou uvařit?

Chcete naučit děti vařit a vést je ke zdravému životnímu stylu? Není nic jednoduššího, než s nimi vařit.

deti-vareni-velkyobr Přemýšlíte nad tím, jaká jednoduchá jídla mohou vaše děti školou povinné samy uvařit? Špagety s omáčkou už zvládnou a vy chcete rozšířit jejich repertoár o další jednoduchá a zdravá jídla?

Bezpečnost na prvním místě

Pokud děti necháte v kuchyni samotné, musíte si být jisti, že zvládnou základní úkony, jako je zacházení s vařící vodou, rozpálenou troubou a práce s noži. Proto ze začátku, když s nimi vaříte společně, vždy jim podrobně vysvětlete, jak s horkou vodou zacházet. Nechte je nebezpečný pohyb vyzkoušet, dokud nebudete mít jistotu, že jej zvládnou v pohodě. Nechte je na zkouškunalévat z konvice studenou vodu, vyndávat zapékací misky z vypnuté trouby a krájet jen naoko. Až se jim pohyb naprosto zautomatizuje a přestanou se bát, nechte je pocvičit na skutečně horké vodě nebo při krájení zeleniny. Nenechte děti krájet rajčata, na nich se špatně nabroušený nůž nejsnadněji smekne.

Připomínejte dětem, že je lepší dvakrát poprosit o pomoc, než se jednou spálit. Až budou dostatečně sebevědomé při určité dovednosti, samy se o danou práci přihlásí.

Jaká jednoduchá jídla mohou vaše děti samy nebo s dozorem uvařit? Nechte je rozhodnout co nejvíce věcí, od výběru surovin až po nápady na servírování. Čím více budou mít pocit, že je jídlo přesně podle nich, tím více jej snědí  a bez odmlouvání!

Salát malého šéfkuchaře

salat-detiNejjednodušší způsob, jak do dětí dostat spoustu zeleniny, je nechat je připravit salát. „Maruščin salát“ se pak stane určitě stálicí na vašem jídelníčku, protože ho Maruška bude chtít připravovat pořád dokola. Nechte dítě vybrat, co všechno v salátu bude, a nezapomeňte chválit.

  • Ingredience: zelenina dle výběru dítěte, olivový olej, balsamikový ocet, případně ořechy nebo olivy pro dozdobení
  • Potřebné znalosti: krájení nožem

Zapečené brambory se zakysanou smetanou

Velmi jednoduché jídlo, které chutná dětem i dospělým. Když použijete olivový olej místo másla, dostanete do sebe i dětí i dávku zdravého tuku. Uvařené brambory pokrájíte na kostičky, polijete olejem smíchaným s kořením a dáte do trouby zapéct na půl hodiny. Omáčku vytvoříte ze zakysané smetany a bylinek nakrájených najemno.

  • Ingredience: vařené brambory, olej, koření (provensálské, tymián, majoránka, pepř, sůl dle chuti), zakysaná smetana a nakrájené bylinky (pažitka, jarní cibulka, česnek  a  cibule nadrobno)
  • Potřebné znalosti: krájení nožem, vaření vody, manipulace s troubou
Ukažte dětem, že servírování je otázkou skvělého nápadu! Zkuste omáčku podávat v kalíšku na vajíčka, vyvařené ulitě z letní dovolené nebo třeba v čajovém šálku pro panenky! 

Hráškové lasagne s ricottou

Oblíbený pokrm nejen kocoura Garfielda mohou děti bez problémů připravit samy. Vám pak stačí vyjmout hotové jídlo z trouby.

  • Ingredience: předvařené lasagne, mražený hrášek, ricotta, rajčatová omáčka (passata), mozzarella, sůl a pepř
  • Potřebné znalosti: krájení nožem, manipulace s troubou

Hrášky necháme rozmrazit, smícháme s ricottou, solí a pepřem. Na dno zapékací misky dáme polovinu rajčatové omáčky, poklademe polovinou lasagní, potřeme hráškovou směsí. Zakončíme lasagnemi a zbytkem omáčky, na kterou rozdrobíme nakrájenou mozzarellu. Zapékáme v troubě na 180 stupňů po dobu 30 minut.

Děti nás pozorují a napodobují. Proto nezapomeňte na třídění! Zároveň jim můžete vysvětlit, proč třídíte a jak mohou se i ony zapojit do třídění.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*