Jak zabavit děti v kuchyni?

Milujete vaření a dobré jídlo, ale bojíte se, že by se při přípravě jídla mohlo vašim drobečkům něco stát? Děti do kuchyně patří, jen je třeba jim připravit správné aktivity, které odpovídají jejich věku.

děti v kuchyni

Kuchyni se ne nadarmo říká srdce domácnosti. Vaří se tam, dělají úkoly, probírají důležité věci a především se tam žije. I když času není nikdy nazbyt, občas při vaření přizpůsobte své tempo dětem. Budou nadšené, že vám mohly pomoci. A když po nich pojmenujete i jídlo, budou spokojené dvojnásobně.

deti-titulkaDo jednoho roku – chránit děti

Všude pobíhá, vytahuje nádobí a myčka je jeho nejoblíbenější hračka na světě? Děti kolem jednoho roku jsou neposedné. Proto kuchyni ještě předtím, než začnou chodit, zabezpečte. Zašpuntujte elektrické zásuvky, na dvířka pořiďte háčky, na které děti nedosáhnou. Podívejte se na svět z jejich perspektivy. Prolezte celou kuchyni po čtyřech – objevíte spoustu míst, která potřebují zabezpečit nebo uklidit.

Děti pak připoutejte do židličky a nechte je hrát s kousky zeleniny nebo nakrájeným jablkem. Nebo je nechte objevovat myčku, ze které vyndáte nože a další nebezpečné předměty.

Připravte si krabici s bezpečnými předměty, které mohou kojenci sami používat. Lžičky, plastové nádobky, krabičky nebo cokoliv z papíru.

špenátová polévkaPředškoláky zabavte jednoduchými úkoly

Batolata a menší děti chtějí pomáhat – se vším a všude. Aby získaly zdravou sebedůvěru, svěřte dětem malé úkoly, které zvládnou. Při přípravě koláče jim dejte kus těsta do plastové misky a nechte je řádit. Z „jejich“ těsta pak upečte malý koláček. Budou nadšené! Zdobení je další aktivitou, kterou zvládnou i takto malé děti. Nechte je pomalovat perníčky, posypat těstoviny hráškem nebo servírovat bramborovou kaši. Svou práci zároveň komentujte, aby se děti naučily správně vyjadřovat: Jaké používáte suroviny, jaký je rozdíl mezi sladkým a slaným. Do tří let se navíc formují stravovací návyky!

Pětileté děti mohou připravovat suroviny

Potřebujete natrhat salát, nastříhat pažitku nebo odměřit rýži? Všechny tyto jednoduché úkony už starší děti zvládnou. Za odměnu je nechte stisknout tlačítko mixéru, naprogramovat troubu nebo vybrat suroviny na pizzu. S pomocí dětí můžete i připravit jednoduchý seznam úkolů, které v kuchyni mohou splnit.

Děti si všímají, že některé odpadky házíte do koše a jiné rozdělujete do tašek. Vysvětlete jim, že tak chráníme naše životní prostředí a dáváme šanci věcem, které nám už dosloužily, na nový život.

Školáci už vaří sami

Uvařit čaj, vajíčka, těstoviny nebo připravit jednoduché těsto? To vše děti školou povinné zvládají. Společně s nimi připravte také svačiny do školy. Manipulovat s horkou vodou je pod dohledem nechte od osmi let. Naučte je také krájet. Začněte s dětským tupým nožem a měkkými surovinami, na kterých si procvičí držení nože a správnou techniku. Pak přejděte na ostré nože a běžné suroviny. V začátcích je vždy nutný dozor!

Odčítání, násobení, jednotky, pro starší děti pojmy jako koncentrace, kyselina, zásada.V kuchyni si děti mohou procvičovat matematiku i chemii!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*