Dětské svačinky: Jak připravit ty nejlepší!

Pravidelná strava je zvlášť pro děti velmi důležitá. Děti totiž potřebují v průběhu dne dostatek energie, kterou bez svačin a snídaní nemají. Správným stravováním má dítě nejen dostatek energie, ale je i více soustředěné.

detskeDenní dávka jídla by se měla proto dětem rozdělit na pět až šest porcí. Nepravidelnou stravou může u dětí docházet ke kolísání hladiny cukru v krvi. Navíc pokud se zdravá a pestrá strava nahrazuje sladkostmi, může u dětí způsobit hyperaktivitu a nepozornost.

detske3Zdravé potraviny

Svačina by měla obsahovat sacharidy s vyšším obsahem vlákniny jako cereální pečivo, nebo ovoce a zeleninu. Vhodné jsou živočišné bílkoviny, jako je bílý jogurt, vejce nebo šunka dobré kvality. Neměli bychom zapomínat na zdravé tuky, které najdeme v oříšcích, rybách nebo semínkách. U dětí je třeba také dbát na pravidelný pitný režim. Jen dopoledne by mělo dítě vypít nejméně 300 ml tekutin, nejlépe pitné vody nebo vodou zředěné kvalitní šťávy.

Občas nevadí, pokud přidáme dětem ke svačince nějakou sladkost, ovšem energetická hodnota by neměla být moc vysoká.

U jídel – a to nejen pro děti – se zaměřte na kvalitu. Na obalech potravin se dívejte na obsah cukru, nasycených tuků a soli (sodíku). Nejlepší je, pokud svačinky pro své děti připravíte doma, než jim kupovat polotovary.

Motivace je důležitá

Nechte děti vybrat, co na svačinu chtějí, a vysvětlete, proč je třeba, aby jedly zdravě. Pokud jsou děti vybíravé a je s nimi těžká domluva, zkuste je nějak motivovat. Ať už tím, že vám s přípravou svačinek pomůžou nebo sladkou motivací. Přes víkend můžete naplánovat svačiny na celý týden a na pátek přidejte jako odměnu třeba čokoládu. Dítě má pak motivaci jíst zdravé přesnídávky, protože jej v pátek čeká sladká odměna.

Znáte studentskou směs nebo její americkou obdobu trail mix (směs na výlety)? Vyrobte si je jednoduše a levně doma – do malých sáčků nebo krabiček připravte směs hrozinek, oříšků, čokolády nebo sušeného ovoce. Fantazii se meze nekladou!

detske2První jíme pohledem

Krabičky s obrázky nebo sáčky vypadají na pohled líp než alobal nebo plastové pytlíky. A protože i děti jí nejdříve pohledem, není od věci jim zdravé svačinky servírovat v hezkém obalu. Obsah krabičky by měl být také barevný, aby děti nalákal ke snězení. Hezky vypadají nakrájené dílky mrkve s různými barvami paprik.

Když dětem zabalíte svačinu do hezké krabičky, případně občas přidáte papírový ubrousek s veselým motivem (který můžete nakreslit i vy ☺), tím víc jim uděláte radost. Z vnitřků chleba jim můžete někdy větším vykrajovátkem třeba ve tvaru srdíčka udělat sendvič.

Pokud dětem dáváte pitíčka v nápojových kartonech, nezapomeňte jim připomenout, že obaly od „pitíček“ patří do oranžových kontejnerů na nápojové kartony!

detske1Tipy na vhodné obaly

Dobré jsou plastové krabičky s oddělenými místy už kvůli tomu, že do nich můžete naskládat různé druhy potravin, které se snadno nesmíchají. Do jedné části tak můžete dát zeleninu, do druhé ovoce nebo sendvič. Přihrádku si také můžete vyrobit z pevnějšího papíru (kartonu), který obalíte alobalem. Případně můžete použít plastové krabičky například ze zmrzlin.

Vhodné jsou také plastové krabičky s chladícím polštářkem. Nevýhodou je, že jsou větší, než klasické svačinové krabičky.

Vhodné svačinky

 • Jáhlová nebo ovesná kaše s ovocem, oslazená medem
 • Celozrnná bageta s rybí nebo tvarohovou pomazánkou nebo žervé s rajčátky
 • Ovocný salát (například nastrouhaná jablka s mrkví a rozinkami)
 • Ovocné pyré
 • Zeleninový salátek se sýrem, zakapaný olivovým olejem a šťávou z pomeranče
 • Jogurtový nápoj s tmavým rohlíkem
 • Cereální sušenka s nakrájeným jablkem
 • Lískové oříšky, sušené ovoce

Nevhodné svačinky

 • Sladké a perlivé nápoje
 • Sladké světlé pečivo, croissanty se sladkou náplní
 • Čokolády, čokoládové tyčinky, sušenky a oplatky
 • Světlé bagety s majonézovým dressinkem
 • Pizza
 • Slané oříšky

droždíTip na zdravou, rychlou a levnou svačinku

Udělejte kvasnicovou pomazánku. Na celozrnné bagetce, posypaná pažitkou nebo ozdobená cherry rajčátky je vynikající!

Na pánvičce zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme tři kostky rozdrobených kvasnic a posmažíme. Do kašičky přidáme rozkvedlaná vajíčka, trošičku osolíme (u dětí nejlépe vůbec) a pomícháme. Teplou pomazánku můžeme dát na chleba, ozdobit dle libosti a servírovat!

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*