Bylinky v dětské stravě

Bylinky můžete přidávat do jídla vašemu dítěti již velmi brzy (cca ve věku 8 měsíců). Je však nutné mít na paměti, že miminka mají velmi jemné chutě, takže stačí opravdu minimální množství (třeba lístek bazalky), aby jejich jídla dochutil. Druhá neméně podstatná rada, než se dostaneme k jednotlivým bylinkám –  nemíchejte víc bylinek dohromady. Nejen že to může být pro děti nepříjemné na chuť, ale hlavně, pokud by se u nich objevila alergická reakce, nebudete vědět, z čeho byla. Používejte pouze bylinky čerstvé, které jsou nejen plné živin, ale hlavně jsou pro dětský organismus lépe stravitelné a nejsou tak chuťově intensivní. Navíc se dají přidat až na konci vaření, téměř před podáváním, díky čemuž neztratí tělu prospěšné látky.

dítě, holka, kuchařka, zelenina, bylinky

Informace o bylinkách v dětské stravě jsou obecné, je tedy možné, že zrovna vaše dítě nebude dobře snášet konkrétní bylinku (možná jen v konkrétním čase). Proto berte tato doporučení jako orientační a vždy připravujte jídla uvážlivě.

Bazalka

Tahle oblíbená bylinka jižní Evropy se na našem jídelníčku objevila už před pár lety, ale málokdo ví, že přes její aromatickou chuť se jí nemusíme bát při vaření pro malé děti. Asi byste ji neměli používat hned, ale po 10. měsíci se jeden lístek do vhodně vybraného příkrmu hodí (např. zeleninového kuskusu). Bazalka působí proti plynatosti střev, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, působí i na dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání.

Bylinky, bazalka

Česnek

Ačkoliv se nejedná o typickou zelenou bylinku, do tohoto výčtu patří, samotný česnek je sice vhodné začít zkoušet až po jednom roce, ale existuje také rostlina s názvem medvědí česnek, kterou můžete v malém množství přidávat již po 8. měsíci.

Fenykl

Tuto bylinku si nemusíme snad ani představovat, jedná se totiž o věrného pomocníka při nadýmání. Dětem se může podávat velmi brzy (někdo dokonce tvrdí, že od narození po lžičkách) v podobě čaje. Do stejné skupiny jako fenykl patří i kmín, anýz a koriandr, s těmi se však začíná v dětském jídelníčku až později (nejdříve po 8. měsíci).

Kopr

Jemná příjemná chuť dotvoří jídla pro vaše nejmenší, a to už klidně od 7. měsíce. Děti jej většinou velmi dobře tráví. Navíc má mimo jiné stejně zklidňující účinek na žaludek, doporučuje se i při kolice. Pro zajímavost – semena kopru dávali první osadníci Ameriky dětem na žvýkání při církevních obřadech, je to totiž prostředek proti nespavosti, děti tak nenarušovaly obřad a pospávaly.

Libeček a saturejka

Stejně jako bazalka dodají nejen příjemnou chuť, ale také další živiny jako je například kyselina listová. Většinou se doporučuje od cca 9. měsíce.

Oregano a majoránka

Tyto bylinky se doporučují trochu větším dětem pro svoji aromatičnost, proto je dobré je začít testovat až po jednom roce.

Petrželová nať

Najemno nasekanou petrželku můžete přidávat velmi záhy po zavedení příkrmů. Je nejen dobře stravitelná, ale také bohatá na vitamín A (ten je potřebný pro buněčný růst a vývoj kůže) a vitamín C, který je nezbytný pro růst tkání a pro podporu imunitního systému. Navíc působí i mírně močopudně a je vhodná pro zklidnění žaludku.

Tymián

Kromě výborné chuti se troška tymiánu v dětském jídle podílí na desinfekci střev (ideálně až po 10. měsíci).

Tymián, bylinkaRozmarýn

U této bylinky je třeba dávat pozor na množství, do jídla ho dětem patří pouze špetka, aby se nezměnila jeho chuť, je totiž příliš aromatický, ale podporuje trávení a činnost jater (ideálně až po 10. měsíci).Po ukončeném prvním roce života se mohou u malých dětí postupně zkoušet i další bylinky a koření (např. bobkový list, skořice…), vždy je však potřeba jednat s mírou.Pálivá koření nejen nepatří do jídel miminek, ale ani malých dětí, ta si pro ně schovejte až do puberty.

Plastová vanička, ve které se bylinky nejčastěji prodávají, patří do žlutého kontejneru.
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*