To nejlepší pro dětský pitný režim…

Stěžuje si dítě na bolest hlavy, je malátné a ospalé? Důvodem může být nedostatek vody v organismu – dehydratace. Abychom jí předešli, musíme u dětí, ale i u sebe, ohlídat dostatečný přísun tekutin. Zároveň je to skvělý důvod vyzkoušet spoustu báječných a osvěžujících nápojů!

To nejlepší pro dětský pitný režim

Dehydratace nám hrozí po celý rok bez ohledu na počasí, ale právě v létě, kdy se více potíme, k ní dochází nejčastěji.
Největší opatrnosti je třeba u malých dětí, které navíc žízeň nepociťují tak silně jako my, a tak si o pití ani samy neřeknou.
Pokud není u dětí zajištěný odpovídající příjem tekutin, snadno dojde k odvodnění organismu, které může skončit až kolapsem oběhového systému. Ale i v případě, kdy by dítě strádalo žízní jen mírně, zato dlouhodobě, mohla by u něj dehydratace způsobit nejen časté bolesti hlavy, ale především pak zhoršenou funkci ledvin a s tím související další vážné zdravotní problémy.

Zajímavost

Voda se v dětském organismu obměňuje až třikrát rychleji než u dospělých, proto je její pravidelný přísun velmi důležitý.

Nároky na pitný režim stoupají při pohybu

Nároky na množství vody v těle se liší nejen podle věku dítěte, ale i podle jejich rozdílné hmotnosti. U pětiletého dítěte se jedná například o 80 až 100 ml/kg tělesné hmotnosti.
Spotřeba vody v těle se ještě zvyšuje při pohybu a sportování.

Pokud děti například hodinu běhají venku, hrají si, jezdí na kole nebo plavou, ztratí cca 0,5 l až celý litr vody, které pak musí doplnit. Vypotí ale i hodně důležitých minerálních látek, proto jim při sportu, nebo ve velkém horku, rozhodně nabídněte kromě obyčejné vody a dalších nápojů například i minerálku s obsahem sodíku, který se z těla vylučuje právě pocením.

Samotné neochucené minerálky dětem většinou moc nechutnají, ale když jim je doplníte chutným, třeba vlastnoručně připraveným ovocným sirupem a do sklenice vhodíte pár kousků ovoce (jahod, malin nebo borůvek), určitě nápoj s nadšením vypijí.

Také při onemocněních doprovázených horečkami je důležité nezapomenout na doplňování tekutin. Podle lékařů každé zvýšení teploty o 1 °C nad 37 °C vyžaduje zvýšení příjmu tekutin o 12 %.

Co dětem na pití nabídnout?

Při výběru nápojů pro děti dejte raději přednost slabě mineralizovaným minerálkám a střídejte je s pramenitou nebo kojeneckou vodou, které splňují ty nejvyšší nároky na kvalitní pití pro děti.
Je lepší omezit dětem pití perlivých nápojů, které jsou většinou syceny oxidem uhličitým, který způsobuje nadýmání, ale tím, jak se rozpíná v žaludku, vyvolává klamavý pocit uhašení žízně i ve chvíli, kdy by organismus ještě vláhu potřeboval.

Zcela nevhodné jsou kupované „barevné“ limonády s obsahem umělých barviv a sladidel, energetické drinky a kolové nápoje!
S jedinou výjimkou – jak některé maminky dobře vědí, několik lžiček ledové coca-coly dokáže až zázračně pomoct při žaludečních obtížích spojených se zvracením, a to u dětí i u dospělých.

Pije-li dítě rádo ovocné džusy, volte raději ty stoprocentní, především bez obsahu umělých barviv a sladidel, a řeďte je aspoň z 50 % vodou.
Pro běžné pití během celého roku se dobře hodí i ovocné, případně bylinkové čaje.

Co jste možná netušili… Pozor na ranní citronádu!

Možná jste si také oblíbili jako první ranní nápoj sklenici vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, o němž modelky prohlašují, že je nejlepší detoxikací a zaručeným návodem na zhubnutí, a vaše děti pijí tenhle nápoj s vámi.
Určitě je to zdravé, ovšem jen v případě, pokud si hned poté nečistíte zuby. V takovém případě představuje citronová šťáva velkého nepřítele pro vaši zubní sklovinu. Proto zubní lékaři doporučují počkat s čištěním chrupu po jídle minimálně 20-30 minut.  

Pijí vaše děti dostatečně?

2-3 roky 1,3 l
4-8 let 1,6 l
9-13 let 2 l
14-18 let 2,5 l

Recepty na výborné a zdravé ovocné nápoje pro děti

Borůvková limonáda

Borůvková limonáda

Jakmile se to v lese zamodrá plantážemi borůvek, rozdejte dětem hrníčky a vyrazte s nimi na sběr. Limonáda z vlastnoručně natrhaných...

Recept - suroviny a postup

Jahodová americká limonáda

Jahodová americká limonáda

Pro mnohé z nás je červen nejkrásnějším měsícem roku i proto, že nastávají jahodové žně. Kromě knedlíků, koláčů, dortů a...

Recept - suroviny a postup

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*