Články pro maminky: domácí přesnídávky, smoothie

Ovocné přesnídávky zavařené x nezavařené

Odpověď na otázku jaké přesnídávky pro děti zvolit, není úplně jednoduchá. Do značné míry závisí na jednotlivých dětech a jejich chutích. Obecně se dá říct, že po zelenině a masu můžeme do jídelníčku miminek kolem šestého měsíce začít zařazovat ovocné přesnídávky. V každém případě je třeba dát si na možné alergie. shutterstock_248000248 Na počátku je lepší použít uvařené ovoce, které není pro zažívací ústrojí tak náročné. Stejně jako u zeleniny postupně testujeme jednotlivá ovoce. Je lepší začít s méně agresivními druhy (jablko, meruňky, broskve, hrušky a švestky). Pokud dítě jí vše bez problémů, lze část přesnídávky nahradit čerstvým mixovaným ovocem.  Postupně je možné také ovoce začít strouhat  a zamíchat jej například do kaše či jogurtu.

Kdo se rozhodne přesnídávky vyrobit sám, měl by vědět, že není nutné je komplikovaně zavařovat. Stačí teplý rozvar nalít do sklenic, uzavřít a skleničky otočit na víčko. Po chvíli víčko ještě dotáhneme a necháme vychladnout.

Ne každý má čas a chuť přesnídávky sám připravovat, nemusíme se ale bát kupovat přesnídávky hotové. Výběr a původ plodů v dětských hotových přesnídávkách je velmi pečlivě monitorován. Doporučujeme dát si pozor na složení – je opravdu zbytečné dávat miminkům cukr nebo škrob. Pokud připravujeme ovocné přesnídávky pro nejmenší, neměli bychom je sladit cukrem. Je-li ovoce příliš kyselé, můžeme k doslazení použít banán, případně fruktózu. Pokud je přesnídávka příliš řídká, je možné ji zahustit kaší (může být instantní), nebo pudinkovým práškem.

Do přesnídávek se hodí také zelenina

Dospělí jsou většinou v chutích konzervativnější než děti. Nebojte se do ovocných přesnídávek přidat také zeleninu – například tradiční mrkev, nebo skvělou červenou řepu, cuketu nebo či listový špenát.

Smoothie pro děti ano či ne?

Specifickou kategorií je dnes tolik populární smoothie, které pochopitelně obsahuje velké množství vitamínů a děti jej většinou přijímají lépe, než klasické ovoce. Má to však své “ALE“. Pro miminka se smoothie určitě nehodí jako náhrada za přesnídávku. Pokud je chceme dětem podávat, mělo by být hodně zředěné a používat je spíše k dochucení převařené vody. U starších dětí je možné smoothie podávat, ale v omezeném množství, aby dítě nezkonzumovalo větší množství ovoce, než by bylo třeba. Smoothie, ač v tekutém stavu, je totiž z nutričního hlediska jídlem, s jehož rozpoznáním má žaludek problém, a  považuje jej jako tekutinu. Navíc by děti měly trénovat spíše kousání. Tipy na přípravu jahodového smoothie naleznete zde https://www.jakvkuchyni.cz/videorecept-jahodove-smoothie-s-bananem-a-medunkou/)

Recepty

Všechny níže uvedené pokrmy mohou děti jíst jak vlažné, tak  studené (dopředu zavařené).

Ovesná/ rýžová/ pohanková kaše s ovocem

Ovesná/ rýžová/ pohanková kaše s ovocem

Tuto ovesnou kaši mohou jíst také děti a lze ji servírovat teplou i studenou.

Recept - suroviny a postup

Rýžová a pohanková kaše

Rýžová a pohanková kaše

Rýžová a pohanková kaše je vhodná pro děti, které si ji jistě zamilují.

Recept - suroviny a postup

Ovoce s pudinkem

Ovoce s pudinkem

Pro ty nejmenší děti vyberte ovoce, které nemůže způsobovat alergii. Jablko, hruška nebo meruňka bude chutnat i dospělým.

Recept - suroviny a postup

Ovocné pyré z ovoce s ovesnými vločkami

Ovocné pyré z ovoce s ovesnými vločkami

Ovocný protlak s ovesnými vločkami chutná nejen dětem, ale můžete si jej přidat i do jogurtu. Porci vlákniny a vitamínů navíc určitě po...

Recept - suroviny a postup

Krupicová kaše s banánem a hruškou

Krupicová kaše s banánem a hruškou

Co vám vařila maminka, když jste byli nemocní? Samozřejmě vločkovou kaši. Tento tradiční recept si oblíbí i vaše děti, a nemusí být...

Recept - suroviny a postup

Rýžová kaše s jablky, hruškou a skořicí

Rýžová kaše s jablky, hruškou a skořicí

Zdravá varianta na oblíbenou krupičnou kaši. Díky rýži neobsahuje lepek a výborně chutná i vychlazená.

Recept - suroviny a postup

Nalévání směsi do skleniček není úplně jednoduché. Pokud nemáte doma trychtýř, ale máte po ruce prázdnou PET lahev, může být skvělým pomocníkem. Stačí seříznout její vršek - a trychtýř s širokým hrdlem je na světě!
Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Jeden komentář k článku “Články pro maminky: domácí přesnídávky, smoothie”

  1. Smoothie si dělám doma v mixéru vitamix. Je to vážně super. Je to krásně osvěžující, všem doporučuji. Jinak přesnídávky také dělám v mixéru. Nejjednodušší varianta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*