Pitný režim v létě: voda, čaje a polévky

V létě je potřeba pít dva až tři litry denně, jinak klesne vaše výkonnost, energie a tím ohrožujete i své zdraví. Jak poznáte, že potřebujete pít více? Máte nateklé ruce a chodidla, máte žízeň (to znamená, že jste už dehydrovaní!) a vaše moč není světlá.

limonada(1)

Kdy a co pít?

Hned ráno po probuzení nebo i během noci, když se vzbudíte, vypijte velkou sklenici vlažné vody se špetkou soli, nejlépe himalájské. Přidejte také šťávu z jednoho citronu. Tento jógový životabudič vás probere, dodá vodu a minerály a navíc nastartuje váš metabolismus. Tím máte za sebou už šestinu denní dávky!

limoBěhem dopoledne vypijte další litr. Není dobré jej vypít najednou, ale postupně. Ve velkém vedru si uvařte slabý zelený čaj, který vás povzbudí a není takovým šokem jako ledová limonáda. Tělo zavodní na dlouhou dobu a navíc povzbudí a dodá antioxidanty.

K obědu si klidně dejte polévku, vývar nebo studenou zeleninovou. Vývar obsahuje také minerály, studená polévka zase dávku vitamínů.  

Vodu se solí si dejte vždy, když se cítíte na pokraji sil. Naše tělo je tvořené slanou vodou a i z toho důvodu se podává infuzí při vyčerpání.

Jakých nápojů se vyvarovat?

V rámci pitného režimu není vhodné si dopřávat sladké limonády, mléko nebo nápoje s obsahem alkoholu nebo kofeinu, které se do pitného režimu nezapočítávají.

Protože káva odvodňuje, je lepší si hned po ní dát skleničku vody.

Pivo a střik – povoleno

Nealkoholické pivo a vinný střik patří k nápojům, které si můžete ve velkém horku bez obav dopřát. Z hlediska složení jsou totiž velmi vhodné, vinný střik byl třeba v antickém Římě nejběžnějším nápojem, který pili od rána do večera. Vyhýbejte se naopak tvrdému alkoholu, který odvodňuje.

Zajímavost: U menších dětí je příjem a výdej tekutin až 5x vyšší než u dospělých. Proto je zejména u nich důležité dbát na pravidelný pitný režim.

mata

Voda na všechny způsoby

Základem pitného režimu by měla být voda, nejlépe vlažná. Ochuťte si jí ovocem nebo zeleninou, třeba osvěžující okurkou. Ovoce a zelenina našemu tělu dodává také vodu– obsahuje jí přes tři čtvrtiny i více. Pokud máte rádi minerální vody, střídejte je, abyste měli vyvážený a pestrý příjem minerálních látek. Vyzkoušet můžete také jemně delikátní vitamínové vody. Večer pokrájíte ovoce na plátky, zalejete vodou a ráno máte připravenou ochucenou vodu. Chcete ji ozvláštnit? Přidejte do ní i třeba květy černého bezu, levandule, meduňky nebo růže.

Osvěžující ledové kostky vytvoříte tak, že rozmixujete ovoce, zamrazíte a pak jen přidáte do vody nebo čaje. Můžete si zamrazit také pyré z bazalky, máty nebo zázvoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*