Strava pro naše školáky: Snídaně jako hra

Pomalu začíná školní rok a s ním i návrat ke každodenní rutině, a to včetně stravování našich školou povinných dětí. I tady děti potřebují vedení. Děti by se měly nenásilnou formou dozvědět, že kvalita jejich jídla a jeho vyváženost ovlivňuje nejen jejich vývoj, ale i to, jak se budou cítit během dne.snidane-recept_91443119 Ačkoliv budou možná tvrdit, že nemají hlad, je třeba si uvědomit, že snídaně by pro ně měla tvořit 20-25 % příjmu energie. Energie však neznamená přísun rychlého cukru, ten sice děti upřednostňují, ale rozhodně pro ně není ideální, na cukr se mohou stát děti závislé, a tahle závislost jim může do života přinést hyperaktivitu, nesoustředění a dokonce poruchy učení. Že se jedná o opravdu závažný problém, lze usoudit také z toho, jak se mu věnuje Ministerstvo školství.

Co by měla obsahovat správná snídaně?

Ve snídani pro školáky by neměly chybět kvalitní bílkoviny, tuky a pomalu se uvolňující se sacharidy. Samozřejmě pokud tam budou i vitamíny a minerální látky pak bude snídaně téměř dokonalá. Navíc taková snídaně může být i zajímavá, nápaditá a může děti nalákat k tomu, aby ji s chutí snědly.

Děti nás rády napodobují, a tak pokud uvidí, že např. tatínek nesnídá, mohou si z něj vzít jednoduše příklad.

Důležité: Nedílnou součástí snídaně musí být pitný režim. Děti by měly vypít minimálně 2,5 dcl ideálně neslazeného čaje, případně zředěný 100% juice. Sladké limonády a sycené nápoje rozhodně do pitného režimu nepatří nejen při snídani, ale po celý den.

snidane_dekor_214553419

Seznam potravin pro snídaně

A co by tedy nemělo chybět ve vaší kuchyni, před ranní snídaňovou přípravou? Jednotlivé suroviny se dají kombinovat a střídat tak, aby to vyhovovalo všem. Pokud však budou děti upřednostňovat jeden druh zdravé snídaně, není nutné je nutit k něčemu jinému.

  • Chléb nebo celozrnné pečivo
  • Máslo, měkký tvaroh, margarin – měkký tvaroh (nebo Cottage) je ideální na pomazánky
  • Kvalitní šunka nebo 30% sýr
  • Ovoce a zelenina
  • Jogurty – nejlépe slazené medem, čerstvým ovocem
  • Jáhlová kaše
  • Cereálie –děti by zřejmě daly přednost kupovaným, ale pokud vám pomůžou při přípravě domácího müsli, tím lépe!
  • Co do jídelníčku školáků nepatří: salámy, párky, polotovary, koblihy a další přeslazené zákusky.

Plánujeme…

 • Rozmyslete si dopředu, co budete připravovat – pokud budeme řešit věci na poslední chvíli, většinou nám budou chybět nejen suroviny, ale i čas. Navíc dopředu budeme schopni vymyslet i kreativní nápady, které budou bavit nejen nás, ale i děti. K plánování vám postačí naše tipy.
 • Přestaňme se vymlouvat – výmluvy typu nemáme dost času, přivstání o 10 min dřív nás kvůli dětem bolet nebude
 • Hospodařme s časem – není třeba vstávat moc brzy, stačí si věci lépe rozplánovat
Celozrnné lívance

Celozrnné lívance

Na snídani, na svačinu, anebo na víkendový brunch, který si každý z nás jednou za čas zaslouží, tyhle zdravé celozrnné lívance se hodí...

Recept - suroviny a postup
Domácí müsli s borůvkovým jogurtem

Domácí müsli s borůvkovým jogurtem

Většina z nás si dává musli tak, že z lednice vytáhne ochucený jogurt a nasype do něj z krabičky musli zakoupené v obchodě. Proč ale...

Recept - suroviny a postup
Jableční dráčci

Jableční dráčci

Pořádáte dětskou oslavu, anebo chcete své ratolesti jenom potěšit? Připravte společně zdravý a roztomilý dezert - dráčky z jablek,...

Recept - suroviny a postup
Hrušková jáhlová kaše

Hrušková jáhlová kaše

Pro jednou zapomeňte na ovesnou, rýžovou či krupicovou kaši a vyzkoušejte něco nového. Jáhlová kaše je také chutná a bohužel často...

Recept - suroviny a postup

 

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*