Jezte banány, budete šťastní a zdraví

banány_127950689Slovo banán pochází z arabského „banan“, což v doslovném překladu znamená prst. Dle první písemné zmínky byl prý prvně oloupán Alexandrem Velikým v Indii a to roku 327 př. n. l..

Zajímavosti

Banánovník je vytrvalá bylina z rodu Musaceae. Opravdu čtete správně, BYLINA, protože stonek není dřevnatý. A rovněž je banán nazýván nejvyšší trávou světa. Banány rostou ve visících seskupeních, od několika po mnoho kusů ve vrstvě (zvané ruka) v mnohovrstevném svazku. Z jednoho banánovníku můžeme sklidit až 200 plodů. Nejznámější odrůdou je Cavendish. Banány se dělí na ovocné a zeleninové. Zeleninové banány u nás na pultech prodejen však nenajdeme moc často. Za syrova bychom si na nich stejně moc nepochutnali. Obsahují totiž hodně taninu a ten je nepříjemně trpký a těžko stravitelný. Při tepelné úpravě ale hořkost částečně mizí.

Dozrávání

Vůně, chuť i konzistence těchto žlutých „prstů“ je ovlivněna především teplotou, při které dozrávají. Banány dováženy k nám dozrávají během přepravy. Snížení teploty během této doby zvyšuje životnost plodů, ale negativně ovlivňuje jejich kvalitu, proto by při dopravě nikdy teplota neměla klesnout pod 13,5 °C. Při nízkých teplotách totiž banány většinou šednou a kazí se.

Aby se k nám dostaly v té nejlepší kvalitě, tak se nechávají dozrávat v tzv. tlakových komorách, do kterých se celé nerozbalené kartony s banány umístí. V těchto komorách pak dojde k „omačkání“ plodů inertním plynem a tím se nastartuje zrychlený proces zrání.

Jak poznáme zralý banán?

Odborníci zralost banánů v obchodech nebo skladech určují speciální stupnicí dle podílu zahnědlých skvrn na slupce. Ale jelikož my žádnou takovou stupnici nemáme, musíme si vystačit pouhým okem.

Jelikož se banány  sklízejí nezralé, může se nám běžně stát, že v obchodech občas sáhneme po zeleném. I takový banán nám však po několika dnech na míse dozraje. Zralý banán by měl být žlutý, bez zelených míst. Na slupce se mohou objevit i černohnědé skvrny.

Kam s ním?

Koupené nezralé banány je nejlepší nechat dozrát při pokojové teplotě. Nikdy bychom však banány neměli dávat do lednice. Tam nám nikdy pořádně nedozrají, brzy zčernají a ztratí chuť. Pokud nám však nic jiného nezbývá, doporučuje je se zabalit alespoň do vrstvy novinového papíru.

Plast, do kterého bývají banány zabaleny, patří do žlutého kontejneru.

Sníst či nesníst?

Jestli přemýšlíte nad tím, zda sníst banánového „zelenáče“, tak bych to moc často nedoporučovala.
Nezralé banány totiž obsahují tzv. „odolný“ škrob. Označen je tak proto, že šťávy v tenkém střevě tento škrob nedokáží rozložit. V tlustém střevě pak kvasí, a my pak můžeme mít naplynované pupíky. Při zrání se ale většina škrobu změní v cukr, takže dobře vyzrálé banány jsou nejen sladší, ale také mnohem stravitelnější.

Zdravá pochoutka v praktickém obalu

Banány obsahují velké množství draslíku, který je výborný proti zadržování vody v těle a tak podporuje odvodňování. Dále v něm můžeme nalézt  hořčíkvápník, železofosfor, zinek, vitamin A, a také vitaminy B, C. Rovněž jsou vhodné při  žaludečních potížích, ať už trpíte zácpou či průjmem.

A rozhodně zapomeňte na mýtus, že se po banánech tloustne!

Jeden středně velký banán obsahuje přibližně 0,4 g tuku, 16 g sacharidů a pouze 140 kalorií. Což je méně než např. nízkotučný bílý jogurt.

banan-titulkaŠťastní s banánem

Banány nám přináší nepřeberné množství variací, jak je upravovat. Ve východní Africe se dokonce z kvašených banánů získává surovina pro výrobu piva.

Ať už vy s nimi budete dělat cokoliv, tak věřte, že s tímto žlutým „prstem“ budete vždy šťastní. Banány totiž obsahují tryptofan, což je druh proteinu, který tělo dokáže přeměnit na serotonin a to jest hormon radosti a dobré nálady. Jen bychom je měli po oloupání sníst co nejrychleji nebo je alespoň pokapat citronovou šťávou, aby nezhnědly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*