Medical News: Středomořská kuchyně s panenským olejem může ochránit vaše srdce!

Drazí čtenáři, připravil jsem pro vás první z řady překladů studií ze serveru „Medical News Today“.
Tento web mám moc rád, protože mě vždy dokáže překvapit něčím novým. Nabízí obrovské množství různých odborných studií a článků, týkajících se našeho zdraví. Mnohé z nich jsou opravdu velmi zajímavé.

Medical News: Středomořská kuchyně s panenským olejem může ochránit vaše srdce!

Jako první příspěvek jsem pro vás vybral studii, která se zabývá středomořskou kuchyní a účinky olivového panenského oleje.
V Toskánsku v průběhu našich kempů jsem měl mnohokrát možnost tuto kuchyni ochutnat, stejně tak jako porovnat různé olivové oleje. Rozdíly jsou zásadní!

Dobré účinky olivového oleje jistě tušíme. Nové výzkumy to potvrzují a s jistotou hlásí, že panenský olivový olej chrání naše srdce! Pojďme si přiblížit studii španělských vědců z Mar Medical Research institutu z Bracelony.

Dva typy molekul, zvané lipoproteiny, které přenášejí cholesterol v krvi, dělíme na: low-density lipoprotein (LDL) a high-density lipoprotein (HDL). 

LDL je známý jako „špatný přenašeč“ cholesterolu, protože vysoká hladina LDL může vést k nahromadění cholesterolu v cévách, což následně zpravidla vede k onemocnění srdce, infarktu či mrtvici.
HDL je známý jako „správný přenašeč“ cholesterolu. HDL slouží především k vychytávání a zpětnému transportu cholesterolu z tkání do jater, kde pak může být dále metabolizován. Lidé mající vysokou hladinu HDL mají mnohem menší sklony k těmto závažným onemocněním.

Rostoucí množství důkazů podporuje teorii, že středomořská strava chrání před vznikem srdečních chorob. Studie ukázala, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jakými jsou především panenský olivový olej, čerstvá kvalitní zelenina nebo také čerstvé jahody, zvyšují funkce HDL.

Výzkum účinků olivového oleje

Výzkumný tým sledoval u tří cílových skupin konzumaci olivového oleje a ořechů.  Náhodně bylo vybráno celkem 296 osob s vysokým rizikem srdečních onemocnění. Účastníci měli průměrný věk 66 let a byli zařazeni do jedné ze tří dietních skupin. Studie trvala jeden rok. Krevní testy byly provedeny na začátku a na konci studie, kdy byly měřeny kontrolní hladiny LDL a HDL.

  • První skupina měla tradiční středomořskou stravu obohacenou přibližně o 4 lžíce panenského olivového oleje denně.
  • Druhá skupina měla tradiční středomořskou stravu doplněnou o hrst ořechů každý den.
  • Třetí skupina měla nastavenou poměrně zdravou „kontrolní“ stravu, která obsahovala menší množství červeného masa, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku, zpracované rafinované potraviny a sladkosti.

První a druhá skupina, zařazující středomořskou stravu, zdůrazňovala také začlenění ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin, mírné množství ryb a drůbeže.

Výsledek studie

Středomořská strava obohacená o panenský olivový olej zlepšuje funkci HDL.

Dieta s vyšším obsahem panenského olivového oleje ukázala na dvě věci. Jednak zlepšení vlastností a účinnosti HDL cholesterolu, a pak také na pozitivní upravení vazodilatace (přirozené průchodnosti cév).

Celou studii si můžete přečíst zde.

Doporučení při výběru olivového oleje

Příspěvek bych doplnil vlastní zkušeností s toskánskými a italskými oleji, které jsou prvotřídní. Měl jsem možnost porovnat několik druhů levnějších kupovaných olejů (cca 5-8 euro/l) v supermarketu v Toskánsku s vlastní produkcí (12 euro/l) zemědělců nedaleko Puntone De Scarlino, kde se každoročně koná naše soustředění. Chuť, barva i vlastnosti se lišily. Bylo mi řečeno, že kvalitní olej poznáme tak, že se jeho cena pohybuje od 8-10 euro za litr výše. Oleje pod 8-10 euro jsou většinou z různých směsí olivových olejů z celé EU.

Článek připravil výživový poradce Jakub Pawlas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*