Medailonek autora: Výživový poradce Jakub Pawlas

Jakub je absolvent Masarykovy univerzity v Brně (MU), oboru regenerace a výživy ve sportu. V projektu Čistý sport má na starosti kuchyni, výživové poradenství, komunikaci s klienty a spoustu dalších věcí.

Medailonek Jakub Pawlas

Jakou roli hraje ve Vašem životě jídlo?

Již na gymnáziu jsem začal přemýšlet o stravě a její ideální podobě. Strava je pro mě velmi důležitá a hraje v mém životě významnou roli, které věnuji pozornost. Určitě i proto, v jaké žijeme době.  Záplava potravin a různých způsobů stravování s sebou přináší mnoho rizik.

Jaká je Vaše oblíbená kuchyně, příp. konkrétní jídla?

Mám velmi rád japonskou kuchyni. Vzpomínám si na studia v Austrálii. Nikam jinam než do japonské kuchyně jsem příliš nechodil.

Posledních několik let věnuji pozornost indické kuchyni. Objevil jsem zdroje kvalitního koření, které je v pokrmech nesmírně znát! Fascinují mě však tradiční kuchyně Blízkého východu. Často ta nejchutnější jídla vznikají z těch nejobyčejnějších surovin.

Máte pro nás tip na recept či jídlo?

Oblíbených receptů mám celou řadu… pohankové halušky s dýňovou omáčkou, babiččiny langoše a vlastně všechno, co uvaří moje mamka, která vaří velmi zdravě a vyváženě! 🙂

Jeden recept jsem si přece jenom velmi oblíbil, když už jsem zmínil indickou kuchyni…

Květák na curry s robi nudličkami, švestkovým chutney nebo chilli dipem a jasmínovou či celozrnnou rýží.

Takřka celý mi ho předal kamarád Martin se svou přítelkyní Katkou z restaurace Plevel na jaře 2017 v průběhu našeho cyklistického soustředění v Toskánsku. Já jsem si ho jen tak trochu upravil.

Při vaření vzniká spousta odpadu, jakou roli u vás doma hraje třídění odpadu?

Odpady se snažím třídit ze všech sil. Často jsem si i s sebou ze soustředění vezl tašku nebo pytlík odpadků, které nebylo kde vytřídit. Jsem na to tak trochu magor… Ne zřídka kdy vybírám pet lahve i kartony z obyčejných popelnic a hážu je tam, kam patří.

Kdy u vás začalo třídění, co bylo impulsem?

Impulsem mohly být informace v TV, odpovědnost k budoucím generacím, uvědomělost a přemýšlení… Odpady mohou být minimální, pokud jsme uvědomělí.

Jaký odpad se u vás třídí a proč?

U nás doma se třídí hliník a jiné kovy, samozřejmě sklo, papír a plast, bio odpad a kompost, baterie, nápojové kartony atd.

Co vás nabije pozitivní energií?

Pozitivní energií mě nabije každé slunečné ráno. Moje přítelkyně a snoubenka… to stačí, aby se usmála :-), ale určitě také trénink, při kterém si sáhnu hluboko do svých rezerv!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*