Rybí speciál: Pstruh

Pstruh obecný – latinsky Salmo trutta, slovensky Pstruh obyčajný, anglicky Trout a německy Forelle. Pstruh je oblíbenou rybou pro různé kuchyňské úpravy. V tomto dílu seriálu Rybí speciál se dozvíte třeba to, jaké druhy pstruhů žijí u nás, kam se za nimi v ČR vypravit a různé další zajímavosti. Jakvkuchyni.cz si pro vás připravilo také dva skvělé recepty na jejich přípravu!

Pstruh se vyskytuje v Evropě v několika poddruzích, které rozdělujeme na základě oblastí, v níž se pstruh nachází. Patří mezi ně například pstruh obecný mořský (Salmo trutta), pstruh obecný baltský (Salmo trutta trutta), pstruh obecný kaspický (Salmo trutta caspius) a další. V našich vodách žije pstruh baltský a černomořský. 

V České republice se nejčastěji můžeme setkat se pstruhem obecným, pro kterého je charakteristické žluté zbarvení s černými a červenými tečkami.

Kam se u nás vypravit za pstruhem? 

Pstruh je velmi plachá ryba často vyhledávající úkryty. Vyskytuje se v řekách, říčkách, potocích, a to i horských. Jeho revír najdeme většinou pod údolními nádržemi, kde je vypouštěna chladná voda. Pokud byste ho chtěli zahlédnout a jít „na jistotu“, tak se vydejte do oblasti na Dyji pod Vranovskou přehradou. 

Víte, že…?

  • Doba hájení pstruha je od 1. září až do 15. dubna. 
  • Pokud máte rybářský lístek a chtěli byste vyrazit na pstruhy, tak jejich minimální lovná délka je 25 centimetrů, v některých zemích až 27 centimetrů. 
  • Tato sladkovodní ryba patří do čeledi lososovitých. 
  • Najdeme ho téměř v celé Evropě. 
  • Vyskytuje se i ve velkých nadmořských výškách – například na Slovensku ho můžeme potkat v horských říčkách až 1 500 metrů nad mořem. 
  • Je to dravá a všežravá ryba. 
  • Běžně dorůstá 20 až 40 centimetrů, maximum je 110 centimetrů. 
  • Rozmnožuje se od září do února. 
  • Pstruh je samotář. 

Jaké má pstruh denní menu? 

Pstruh se živí především živočišnou potravou. Mezi největší pochoutky patří drobný vodní hmyz a jeho larvy a pijavice. Větší jedinci mají rádi i drobné rybky. Nepohrdnou ani náletovým suchozemským hmyzem. 

TIP Jakvkuchyni.cz

Pstruh patří na seznam pěti nejzdravějších ryb vůbec. Je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, fosfor, selen a vitaminy skupiny B. Tento vitamínový mix nám pomáhá k očištění organismu, vstřebávání vápníku, podporuje správnou funkci štítné žlázy a také chrání náš kardiovaskulární systém. 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Ryby". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*