Luxusní hody z hovězího masa

Hovězí maso patří z hlediska zdravé výživy k nejplnohodnotnějším druhům masa. Navíc obsahuje pouze 3 až 6 % tuku, takže nemusíte mít obavy, že byste po něm přibrali. Poradíme vám, jak vybrat ten správný kousek, abyste si vy i vaši hosté pochutnali.

Luxusní hody z hovězího masa

Jak poznat kvalitní hovězí

Kupovat maso, natož hovězí, vyžaduje trochu znalostí a dobrou přípravu. Naštěstí už dnes obchodníci musí povinně zveřejňovat údaje o zvířeti, jehož maso prodávají. Z nich zjistíte vše podstatné. Při výběru hovězího masa je důležité stáří zvířete, kupujte maso z mladých býků ve stáří 14-24 měsíců a z jalovic v rozmezí 14-20 měsíců,  to je jedno z důležitých kritérií při nákupu masa té nejvyšší kvality. Naopak – pokud byste si koupili maso ze starší krávy, ještě navíc chované pro mléko, zažili byste nejspíš při jeho kuchyňské úpravě velké zklamání. Na talíři by bylo tvrdé, houževnaté a bez chuti.

Vyberte si ze 4 kategorií

Hovězí maso lze rozdělit podle kvality do 4 kategorií.

  • Do té první a nejvyšší patří pravá a nepravá svíčková. Toto maso můžete bez obav péct, dusit, smažit i grilovat a vždy bude jemné, vláčné, plné šťávy a plné chuti. Velmi kvalitní je i svrchní a spodní šál, ořech a zadní maso. Tyto části se hodí pro přípravu plátků, stejně tak je můžete péct nebo dusit.
  • Do druhé kategorie patří roštěnec a plec, která je vhodná i pro vaření.
  • Do třetí kategorie spadá žebro, hrudí a krk. Tyto části kuchaři nejčastěji používají pro přípravu silných vývarů.
  • Do čtvrté (nejlevnější) kategorie pak patří především kližka – ze které ovšem připravíte ten nejlepší guláš – a také pupek, skvělý na vaření.

Jak už zaznělo výše, z hlediska zdravé výživy patří hovězí maso k jednomu z nejplnohodnotnějších druhů. Například oproti vepřovému masu má větší podíl železa, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12. Hovězí maso je také důležité pro krvetvorbu a je také přirozeným zdrojem kyseliny linolové. Protože obsahuje pouze 3 až 6 % tuku, mohou si ho dovolit i lidé, kteří si hlídají štíhlou postavu.

Zásada č. 1 – nechat dozrát

Aby bylo hovězí maso chutné a křehké, je třeba nechat ho před kuchyňskou úpravou vyzrát. Proto bychom ho měli kupovat asi týden před plánovanou úpravou, pak ho doma dočistit, zabalit do potravinářské fólie a nechat v lednici 5 až 10 dnů dozrát. Nemusíte mít obavy, že by se maso zkazilo, naopak se můžete těšit, že bude 2-3x křehčí, než kdybyste jej ihned upravovali. Kvalitní vyzrálé maso např. na steaky lze také zakoupit ve specializovaných obchodech.

Abeceda hovězího masa

Kližka

Maso z různých částí dobytka, které je prorostlé šlachami. Výborně se hodí pro přípravu skvělého guláše.

Nepravá svíčková

Jemný kus plece (přední kýty) určený pro rozmanité kuchyňské úpravy.

Ořech

Velmi jemný kus kýty se hodí na pečení, dušení nebo přípravu plátků.

Plec

Jemné maso z přední kýty poslouží například pro přípravu orientálních specialit.

Pravá svíčková

Nejhodnotnější kus hovězího masa dokonale vynikne při přípravě steaků a bifteků.

Pupek – nebo také bok

Je část prorostlá šlachami a tukem, ze které bude skvělý vývar.

Svrchní šál

Libový kus z kýty s jemným tukovým mramorováním využijete třeba na plátky.

Vysoký roštěnec

Maso ze střední části hřbetu, které je ideální na steaky.

Zadní

Velmi kvalitní maso z kýty využijete v kuchyni podobně jako výše zmiňovaný ořech.

Guláš na pivě

Guláš na pivě

Pomalu tažený, s čerstvou majoránkou a s chutí, která se ničemu nevyrovná. Poctivý guláš s nádivkovým knedlíkem bude zlatým hřebem...

Recept - suroviny a postup
Nádivkové knedlíky s petrželkou

Nádivkové knedlíky s petrželkou

Poznáte je snadno podle krásné mozaikové kresby. Připravte je už den předen, protože těsto potřebuje rozležet v ledničce přes noc....

Recept - suroviny a postup
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*