Podle čeho si vybrat steak

Abyste se orientovali v spleti různých steaků, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled. Většinou se jedná o maso vyzrálé, které zráním získalo křehkost, a proto se může použít jako minutka.

Rib eye steak
Rib eye steak

Flank steak

Jedná se o steak z hovězího pupku. Nejčastěji se připravuje na pánvi, nebo grilu, ale může se podávat i dušený, pakliže jej budete dusit, musíte ho dusit dlouho jako konfit. Při minutkové úpravě nesmíte překročit stádium medium, jinak bude steak extrémně tuhý.

Rumpsteak

Někdy se také nazývá dvojitou roštěnou. U tohoto masa je velmi důležité, aby bylo dobře vyzrálé a odleželé, jinak může být tužší. Kromě klasické minutkové úpravy se používá toto maso na pečení vcelku a na dušení (smetanové omáčky či znojemská).

Filet mignon

Tento delikátní kus ze středu a části špičky svíčkové (palec se používá na minutkové směsi), je někdy považován za „krále steaků“. Ideální je příprava klasického steaku na pánvi. Díky jemnému masu je nevhodnější formou propečení medium nebo krvavé. Příliš propečený steak je vysušený.

krava_miniJe roštěná totéž co roštěnec? Jak se liší svíčková od hrudí? Abyste připravili skvělé hovězí, použijte to správné maso.
Hovězí maso - jak jej správně vybrat.

Fillet

V některých restauracích najdeme tento druh steaku pod názvem Tenderloin. Jeho maso pochází z kulaté části svíčkové. Díky malému pohybu svalu je maso jemné, někomu však může přijít nevýrazné. Dá se péct vcelku nejznámější úprava Chateaubriand, ten se podává nakrájený na jemné plátky.

T-bone steak

T-bone steak, někdy chybně zvaný také Porterhouse, se oproti ostatním steakům krájí na tenčí plátky než u ostatních. Je složený ze dvou částí hovězího (svíčkové, roštěnky a uprostřed je samozřejmě kost). Kost není brána za součást masa.

Porterhouse steak

Tento steak je v podstatě větší variantou T-bone steaku, krájí se ze stejného hovězího, ale na větší porce, a tím nemyslím jen šířku ale délku.

Striploin steak

Z nízkého roštěnce pochází striploin steak. Maso není příliš prorostlé tukem. Díky tomu je možné jej krájet na větší plátky.

rib-eye-titulkaRib Eye steak

Rib Eye steak patří k těm nejznámějším, jeho maso najdeme v žeberní části vysokého roštěnce. Díky dostatečnému pohybu, je toto maso považováno za nejlepší. Navíc je rovnoměrně prorostlé tukem, díky čemuž se hodí nejen, na klasickou přípravu steaku, ale také na pečení.

Entrecote

Tato úprava pochází z Francie. Jedná se o hovězí steak z nízkého roštěnce, který je pokrytý tenkou vrstvou tuku. Rozdíl mezi striploinem a entrecotem je v bláně na vrchu, striploin má blánu pevnější.

prase_miniK čemu se hodí vepřová kýta, karé a plec? Podívejte se, jak se nazývají různé typy vepřového masa, abyste se u řezníka v pohodě vyznali :-)
Vepřové maso - vyberte ten správný kus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*