Které bylinky by na vaší zahrádce neměly chybět? Jedničkou je levandule!

Naše prababičky nebyly příliš zvyklé používat na běžné neduhy léky. Přirozenější a dostupnější pro ně bylo zajít do zahrady a natrhat si čerstvé léčivé bylinky, jejichž účinky dobře znaly. Na zimu je měly nasušené ve spížích.. Zkusme se jimi inspirovat a pojďme si vypěstovat vlastní přírodní „lékárničku“. Levandule je jedničkou, která by v ní neměla chybět!

Které bylinky by na vaší zahrádce neměly chybět? Jedničkou je levandule!

Kromě tradičních bylinek, jako byl kmín, saturejka nebo meduňka, které měla na zahrádce dříve  každá venkovanka, u nás časem zdomácněly i středomořské druhy. A tak se dnes můžeme nechat opájet třeba vůní levandule, šalvěje, tymiánu nebo yzopu, které byly dříve spíše výsadou Středomoří.

Levandule – vzpomínka na Provence

Asi není ženy, která by nepropadla kouzlu levandule. A kdo měl to štěstí, zavítal do francouzské Provence a spatřil nekonečně fialovo-modrá vonící pole, ten bude mít tuhle krásu před očima navždy… Levandule má okolo 39 odrůd, které se liší vzhledem, velikostí kvítků i intenzitou a druhem vůně, ale každá si vás získá svojí jedinečnou krásou.

Pokud se rozhodnete tuto krásnou bylinu pěstovat, máte dvě možnosti. Buď můžete nechat rostlinku vyklíčit přímo ze semínka, anebo si můžete obstarat už vzrostlý keříček, který je méně náročný na pěstování.

Slunce a pravidelný sestřih

Jestliže si vyberete první způsob, zasejte semínka levandule právě teď v březnu do misky nebo truhlíku naplněného lehčí zeminou, smíchanou nejlépe napůl s pískem nebo rašelinou. Nádobu pak umístěte v místnosti, kde se teploty pohybují kolem 20 °C, nejlépe na okno, kam často dopadají sluneční paprsky. Až vám vyraší malé rostlinky, můžete je vysázet rovnou na záhon, ovšem až tehdy, kdy budete mít jistotu, že je nespálí mráz.

Jednodušší způsob pak představuje zasazení trsu-keříčku přímo do zahrady. Ovšem nezapomeňte přitom, že levandule se rozrůstá až do šířky 60 cm, proto při sázení trsů zachovávejte dostatečný odstup.

Tahle středomořská bylina se smíří i s méně častou zálivkou, ovšem na co bychom neměli zapomínat, to je pravidelný sestřih, který bychom měli provádět vždy na jaře a na podzim. Taková péče je totiž zárukou, že rostlina nepřeroste a bude bohatě kvést.

Ke starším rostlinám zkuste přihrnout zeminu tak, aby jednotlivé větvičky mohly zakořenit. Takto omlazené rostliny pak můžete rozesadit.

Dekorace i obrana proti molům

Levanduli sklízíme v plném květu, což bývá většinou v polovině srpna. Stříháme květy se stonky v části, kde končí lístky. A je jen na nás, zda potom jednotlivé stonky s květy vyskládáme vedle sebe do papírové krabice, nebo je necháme uschnout někde u stropu místnosti zavěšené ve svazku květy dolů.

Sušená levandule má spoustu možností využití. Svázané kytičky sušených bylinek můžete používat k jemnému provonění a zároveň dekoraci interiéru. Sušenými květy můžete naplnit polštářky a pak je zavěsit do šatníků jako přirozenou obranu proti molům.

Cesta ke zdraví

Z kvítků této aromatické byliny se nejčastěji lisuje éterický olej, který pomáhá při bolestech hlavy nebo nervozitě. Často se také používá jako příměs do koupele. Její inhalace pomáhá při onemocněních dýchacích cest, jako je astma nebo kašel, zároveň příjemně stimuluje krevní oběh.

Levandulový olej se také přidává do masážních prostředků, protože dokáže uvolňovat bolest při revmatismu.

Levandule v kuchyni

Jedinečná vůně a chuť levandule se nejlépe uplatní při tepelných úpravách pokrmů. Perfektně vynikne hlavně při pečení masa, zejména králíka nebo drůbeže. Ovšem stejně tak vám ochutí i buchty nebo koláče. Můžete ji přidat do drobenky nebo do sněhové či tvarohové náplně. Moučníky díky ní získají nenapodobitelné aroma.       

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Bylinky v kuchyni". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*