Jakub Pawlas radí: Jaké jsou ideální potraviny v zimním období?

Zima, sychravé nevlídné počasí. Venku na nás sluníčko pokukuje jenom sem tam a člověk těžko hledá nějakou vzpruhu. Zkusíme se dnes porozhlédnout po různých druzích potravin, které mohou být posilou pro naše tělo i ducha, a to zvláště v zimních měsících. zelenina-sklenice Je důležité si uvědomit, že v zimě má náš organismus s udržením stálé teploty našeho těla pochopitelně mnohem více práce. Zimní období je pro každého z nás častokrát nelehké a stresující. Tyto skutečnosti náš organismus vysilují. Je tedy důležité zaměřit se na každodenní příjem enzymů, minerálních látek a stopových prvků. Příkladem plnohodnotné potraviny ideální pro zimní období je celozrnná rýže, pohanka nebo oves. Tyto obiloviny jsou bohatým zdrojem minerálních látek a stopových prvků. Jsou komplexem sacharidů. Obsahují bílkoviny i vlákninu a další velmi důležité látky. Mimo jiné náš organismus ideálně hydratují. Rýži i oves je vhodné před přípravou namočit. Oves se vaří déle a je vhodný např. pro přípravu ranních kaší, polévek či salátů. Nabízí se nám také různé druhy kořenové zeleniny. Vynikající je dýně, červená řepa, batáty, tuřín, petržel, křen nebo celer.  Z této zeleniny můžeme připravovat dipy, omáčky, krémové polévky, karbanátky, saláty apod. Nebojte se experimentovat a vytvářet různé barevné a chuťové kombinace. Doporučuji vyzkoušet například mrkev a řepu nebo řepu a dýni. V receptech uvedených níže si ukážeme jednoduchý způsob, jak si připravit vlastní pickles, které je úžasným zdrojem enzymatických látek a v zimě by v naší kuchyni nemělo rozhodně chybět! Příprava je velmi jednoduchá, je však potřeba počkat přibližně dva týdny, než zelenina dozraje. Kvašená zelenina je velmi chutná a díky ní můžeme předejít celé řadě běžných onemocnění. Velmi vhodná je také v zimních měsících obilná nebo kaštanová káva. Cesta, jak organismu doplnit chybějící enzymy, je také v podobě šťáv ze zeleniny a ovoce. Ovocná složka by měla být minoritní. Níže je pár receptů, suroviny jsou vždy na 2 porce.

Rizoto z celozrnné rýže

Rizoto z celozrnné rýže

Zdravá varianta běžného rizota bude skvělou přílohou i hlavním jídlem. Místo tempehu můžete použít dostupnější sóju nebo tofu.

Recept - suroviny a postup

Krémová polévka z mrkve, řepy a batát

Krémová polévka z mrkve, řepy a batát

Čím je barva pokrmu výraznější, tím více prospěšných látek obsahuje. Tato oranžová polévka je přímo nabitá vitamíny, minerály a...

Recept - suroviny a postup

Domácí kvašené zelí

Domácí kvašené zelí

Tento základní recept na mléčně kvašené zelí si můžete upravit a přidat do zelí feferonky, zeleninu, koření... V ledničce vydrží...

Recept - suroviny a postup

Článek připravil výživový poradce Jakub Pawlas

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Rady odborníků". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*