Obyvatelé ČR se dlouhodobě drží ve statistikách v množství zkonzumovaného alkoholu na předních příčkách. Důvodů, proč to tak je, existuje celá řada a tento zvyk se u nás prozatím mění spíše pozvolna. Jak je to s pitím vína a alkoholu v těhotenství – jaká jsou doporučení? Existuje nějaká bezpečná dávka alkoholu pro těhotné ženy? Jaká rizika s sebou konzumace alkoholu v těhotenství přináší? Informace, tipy a recepty na osvěžující nápoje pro těhotné přináší v článku Jakvkuchyni.cz!
Alkohol (ethanol) je pro člověka návyková, toxická látka a teratogen navíc způsobuje vrozené vady.
Míra negativních dopadů jeho užívání alkoholických nápojů na náš organismus závisí na konzumovaném množství, frekvenci a také na naší schopnosti alkohol metabolizovat.
Alkohol k životu nepotřebujeme, přesto je pro většinu z nás běžnou součástí života…
DOBRÉ VĚDĚT
V rámci výživových doporučeních pro ČR je maximální vhodný příjem alkoholu do 10 gramů pro ženy (cca 125 ml vína, nebo 0,3 l piva či 40 ml lihoviny) a do 20 gramů pro muže (přibližně 250 ml vína, nebo 0,5 l piva či 60 ml lihoviny) za den.
Nutno ale říci, že neexistuje bezpečná dávka alkoholu – podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je bezpečné alkohol nepít. Více o užívání alkoholu v článku Alkohol a vše, co o něm (ne)víte.
Pití alkoholu před otěhotněním
V případě, že plánujeme počít dítě, měli bychom mít na zřeteli, že nadměrná konzumace alkoholu snižuje šanci na početí, a naopak zvyšuje riziko samovolných potratů.
ZAPAMATUJME SI
Doporučuje se tedy již ve fázi před otěhotněním abstinovat, nebo konzumaci alkoholu alespoň omezit. To platí nejen pro ženy, ale i pro budoucí tatínky. Pokud muži pijí alkohol často a ve velkém množství, mohou se u nich objevit problémy s menším množstvím spermií a také jejich nesprávnou stavbou.
Jak je to s pitím alkoholu v těhotenství?
V průběhu těhotenství nese žena odpovědnost nejen za sebe, ale i za nenarozené dítě. Je proto důležité vědět, že alkohol prochází placentou. Je prokázané, že plod má velmi podobnou hladinu alkoholu v krvi jako matka.
Játra vyvíjejícího se plodu navíc nedokáží odbourat alkohol tak rychle a plod je tak více ohrožen. Častými důsledky nadměrné konzumace alkoholu jsou zpomalení růstu plodu, nižší porodní hmotnost, vývojové vady v obličeji nebo poškození mozku, které může mít za následek vážné poruchy osobnosti a chování.
POZOR! V průběhu celého těhotenství je doporučeno vůbec nekonzumovat alkohol!
Jak se liší dopady konzumace alkoholu v různých fázích těhotenství?
Konzumace alkoholu má pro matku a plod jiné důsledky podle období:
- raná fáze těhotenství: platí pravidlo „všechno nebo nic“. Pokud dojde k výraznému poškození buněk embrya, dojde k jeho odloučení.
ve 2. a 3. trimestru: jsou ohroženy zejména nezralé buňky rychle se vyvíjejícího mozku.
Díky konzumaci alkoholu v průběhu těhotenství se u nás narodí s různými zdravotními komplikacemi za rok tisíce dětí.
Těhotenství a alkohol – fetální alkoholový syndrom
Odborně nazývaný stav Fetální alkoholový syndrom (Fetal Alcohol Syndrome – FAS) je soubor tělesných a mentálních vývojových vad plodu, které vznikají jako důsledek nadměrné konzumace alkoholických nápojů v těhotenství.
Patří mezi ně poruchy pozornosti či paměti, impulzivní chování a špatný odhad příčin a důsledků.
U dětí alkoholiček bylo prokázáno i zvýšené riziko vzniku mentálních poruch, nebo rozvoje závislostí v pozdějším věku.
V ČR se ročně narodí přibližně 300 dětí s fetálním alkoholovým syndromem.
Poruchy fetálního alkoholového spektra (Fetal Alcohole Syndrome Disorders)
Jedná se o společný název pro více poruch vzniklých v důsledku užívání alkoholu, které mají mírnější příznaky než FAS – jedná se především o specifické poruchy učení, vývojové poruchy řeči, problémy s učením a soustředěním. U nás se každoročně narodí na 3 000 dětí s FASD.
Přibližně 25 až 50 % žen nepřestane v těhotenství pít alkohol. Může za to jednak malá osvěta, zkušenosti jiných matek, kterým se narodily zdravé děti i přes konzumaci alkoholu (následky ale nemusí být vidět bezprostředně po porodu viz poruchy chování a učení), a také nastavení české společnosti, kdy pít alkohol je normální a člověk spíše musí obhajovat své důvody pro abstinenci.
Dalšími motivy je pití z důvodů psychické nepohody či závislosti – obojí je vhodné začít řešit co nejdříve, protože přestat pít se vždy vyplatí.
Nealkoholické alternativy nápojů v těhotenství
V dnešní době je na trhu řada nealkoholických alternativ k pivu, vínu i tvrdému alkoholu. Nealkoholické varianty mohou ze zákona obsahovat do 0,5 % alkoholu. Proto je ideální číst obaly a hledat varianty s co nejnižším podílem alkoholu, existují totiž i varianty naprosto bez alkoholu.
U nealkoholických nápojů, které nemají zcela nulový podíl alkoholu, je třeba dávat si pozor na četnost jejich konzumace a nepít jich více za den, nebo je nekonzumovat pravidelně.
Pitný režim je u těhotných důležitý, základ by měla tvořit kvalitní pitná voda. Zpestřit si ho můžeme výběrem kvalitních ovocných čajů, bylinných čajů pro těhotné, rooibosem nebo zředěným džusem.
Zkuste si připravit domácí nápoje, které vám budou chutnat, třeba ledový čaj či spa water.
Lahodný ledový čaj
Horké letní dny vybízejí ke konzumaci osvěžujících nápojů. Pokud už máme dost vody, vyzkoušejme tento domácí ledový čaj. V...
Recept - suroviny a postupSkvěle chutná také Spa Water, je to velmi jednoduché, připravte si ji dle receptu od Jakvkuchyni.cz!
Spa Water
Dodržování pitného režimu je důležité nejen v těhotenství. Skvělou volbou, jak doplnit tekutiny a zároveň se i stylově osvěžit je Spa...
Recept - suroviny a postupZávěr
Nadměrné pití alkoholu v těhotenství prokazatelně škodí jak ženě, tak i dítěti. A to jak při dlouhodobé, tak i při jednorázové konzumaci.
Normální je v těhotenství alkohol nepít. Občas může být těžké ustát společenský tlak, když nám lidé v okolí tvrdí, že sklenička přece neškodí – kojenci bychom ale také nenabízeli deci vína z kojenecké lahve!
Jsme to jen my, kdo rozhoduje o budoucím zdraví našeho dítěte, proto dává smysl nehrát ruskou ruletu a dát si raději na čas od alkoholu pauzu. Těhotenství je pro tělo náročné samo o sobě a dlouhodobější přestávka mu udělá dobře.
Autor: tým odborníků Nutrifit