Vše o pití bílého sladkého vína

„Pro mě bílé sladké víno,” zní tak vaše odpověď na otázku, jaké víno vám může dotyčný nabídnout? Pokud ano, následující řádky vás budou zajímat. V článku na Jakvkuchyni.cz se podíváme na to, jaké druhy sladkých vín existují, kolik mají kalorií a jak je to s pitím vína při kojení.

Vše o pití bílého sladkého vína

Bílá tichá vína a jejich dělení

Proč má bílé víno tak krásnou čirou barvu? Také jste si mysleli, že je to díky světlým hroznům, ze kterých se vyrábí? Omyl.
I bílé víno můžeme vyrábět z červených hroznů. Rozdíl oproti červenému vínu je v tom, že v případě bílého vína se kvasí čistý mošt. Bez slupek. Právě ty obsahují barvivo, které propůjčuje červenému vínu jeho specifickou barvu.

Bílý vinný mok nejčastěji dělíme na tzv. tichá a šumivá vína

Tichá vína dále rozdělujeme na:

 •  suchá;
 • polosuchá;
 • sladká.

V tomto případě rozhoduje obsah cukru. Na některých bílý vínech si můžeme pochutnat hned, na některá si počkáme, protože jsou určena pro archivaci. 

Na lahvích vína se také dočteme, zda se jedná o víno jakostní s přívlastkem, jakostní, zemské nebo stolní.
A jaké odrůdy bílého vína jsou v našich končinách nejznámější? Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Veltlínské zelené a nesmíme zapomenout ani na Sauvignon. 

Druhy sladkých vín

Oficiální pravidlo pro sladká vína zní jasně: Víno se může označovat za sladké jen tehdy, pokud obsahuje alespoň 45 g zbytkového cukru na litr.
Díky tomu hravě rozeznáme sladké víno od toho polosuchého. A to i tehdy, když mezi zkušené vinaře zatím ještě nepatříme.

Podle cukernatosti a dalších náležitostí rozlišujeme tyto druhy bílých vín:

 • Kabinet;
 • pozdní sběr;
 • výběr hroznů;
 • výběr bobulí;
 • výběr z cibéb;
 • ledové víno;
 • slámové víno.

Mezi nejprodávanější sladká vína se řadí například Pálava, Tramín nebo Muškát Moravský.

DOBRÉ VĚDĚT
Některá sladká vína se řadí do kategorie tzv.
přívlastková vína. Co to znamená? Že se jedná o vína nejvyšší kvality, která můžeme v České republice vůbec ochutnat. Tato vína musí splňovat podmínky aktuálního vinařského zákona. 

Kolik kalorií má bílé sladké víno? 

Pokud se snažíme zhubnout a každý večer sáhneme po lahvi vína, ideální stav to nebude. A obzvlášť ne v případě, že nám chutná právě víno sladké.

Ve sklence vína, tedy ve 2 dcl, se u sladkého vína skrývá okolo 175 kcal, což je v porovnání s jinými druhy vín nejvíce. Ostatní druhy vín mají orientačně tyto hodnoty:

 • lehké suché víno – 130 kcal;
 • suché víno – 150 kcal;
 • polosladké víno – 165 kcal.

Pokud si sklenku vína při redukci váhy dopřejeme jednou za čas, nic se neděje. Když pijeme ve větší míře, hubnutí to znesnadňuje. 

Jak správně skladovat vína?

Přinesli jsme si domů několik lahví kvalitního vína, co s ním? Když budeme dodržovat těchto pár zásad pro skladování, nepřijdeme o výbornou chuť vína ani po několika letech:

 • Teplota na místě by se měla pohybovat mezi 8 až 15 °C.
 • Lahve s vínem ukládáme naležato.
 • Najdeme klidné místo, kam nedopadá přímé světlo.

Než si víno uložíme například do domácí vinotéky, přesvědčíme se, zda se skutečně jedná víno, které je určené k dlouhodobému uchovávání. 

A co pití vína při kojení?

Alkohol a kojení je téma, které novopečené maminky často probírají a u kterého panují odlišné názory. Je vhodné a bezpečné, dopřát si skleničku vína při kojení? Ano, nebo ne?
Odpověď zní: záleží na matce. Je to především ona, kdo nese za výživu svého miminka největší zodpovědnost.
V případě, že kojí je potřeba počítat s tím, že seethanol dostane do mléka i s jednou sklenkou. Tím pádem se dostane také k dítěti.

Pokud si sklenku žena dopřát chce, je vhodné počkat až po kojení. Dávka alkoholu v mléce je nejvyšší 30 až 60 minut po konzumaci.

Kojení po skleničce vína by mělo přijít přibližně až po 3 hodinách. Dobrá zpráva je, že alkohol se z mléka sám odbourává. To znamená, že se mléko postupně vyčistí a není potřeba jej odstříkávat. 

Podrobněji o pití alkoholu v těhotenství v článku Proč nepatří víno a jiný alkohol do života těhotné ženy?

Hroznový drink bez alkoholu

Hroznový drink bez alkoholu

Co můžeme nabídnout těhotné kamarádce či novopečené mamince, která kojí své miminko a alkohol odmítá? Zkuste domácí limonádu, která...

Recept - suroviny a postup

I tak bychom si ale měli dávat na konzumaci pozor při konzumaci nápojů s obsahem alkoholu, protože přináší mnoho rizik. Více v článku Alkohol a vše, co o něm (ne)víte.

Víno je obvykle baleno ve skleněných láhvích, ty třídíme prázdné do sběrných nádob na sklo, nevadí ani víčka a ani etikety. Může být baleno i v nápojových kartonech, ty patří do nádob na nápojové kartony, nebo je třídíme v rámci tzv. multikoditních sběrů odpadu. S vínem se můžeme setkat i v plastových láhvích, ty patří do plastů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*