Chytře vybavená spíž vám uspoří čas

Spíž, ze které kdykoliv vykouzlíte večeři, snídani i pohoštění pro návštěvu… to je základ každé kuchyně. Co by v dobře vybavené spíži (a mrazničce) nemělo chybět?

Small Pantry

Spíž, ať již jako samostatná místnost nebo skříň v kuchyni, vám může uspořit mnoho starostí. Stačí malinko změnit úhel pohledu. Většinou o ní totiž uvažujeme jako o místě pro ukládání různých věcí. Hromadí se v ní tedy nepoužívané spotřebiče, hrnce, talířky, tašky na nákupy a spousta prázdných zavařovacích sklenic. Spíž je ale od toho, abychom v ní uchovávali různé druhy potravin. Tento malý posun v myšlení nám pomůže zařídit spíž snů. A při zařizování spíže berte v úvahu i mrazák – potraviny v něm vydrží několik měsíců až rok.

Spíž uspořádejte tak, aby nejstarší potraviny byly vždy nejblíže ke vchodu. Vše, co je uložené v mrazáku a nebudete spotřebovávat v nejbližších týdnech, popište zřetelně datem, kdy jste to do mrazničky vložili.

Na co zapomínáme nejčastěji?

Udělali jsme si malý průzkum, jaká potravina vám doma často chybí. Je to překvapivě sůl a vajíčka. „Rýže máme asi pět druhů, těstovin také spoustu, ale když došla sůl, tak ani důkladná prohlídka všech zásuvek neodhalila nějakou skrytou zásobu. Od té doby kupuju vždy dvě balení. Tak je to i s vajíčky,“ řekla nám jedna z respondentek.

Mezi další položky, které zmínilo více z dotázaných, byly kromě soli i koření, sójové omáčky a oleje. Tedy vše, co používáme nepříliš často nebo jen v malém množství.

Co dopsat na nákupní seznam: sůl, cukr, koření, vajíčka, kořenící přípravky (omáčky, pasty, kořenící směsi), hořčici, kečup, bujón, olej

Naprostý základ

testoviny-velkyobrazekCo uvaříte, když je nejhůř, děti kvílí hlady a vy jste neměli čas nic nakoupit? Těstoviny s rajčatovou omáčkou! Těstoviny a rajčata v konzervě proto patří k základním položkám v každé spíži. Samozřejmě nejlepší je omáčka z čerstvých rajčat ale jednou za čas, pokud je lednice prázdná a vy jste neměli čas nakoupit, jsou rajčata v konzervě rychlou záchranou. Pokud chcete mít lepší pocit, přidejte do tradiční omáčky i vylepšení v podobě mražené zeleniny, nakrájených krabích tyčinek nebo oliv. Variantou k tomuto rychlému pokrmu může být rizoto. K němu stačí rýže na rizoto a mražená zelenina. Nenáročná na přípravu a univerzální je i červená čočka, která se navíc nemusí předem namáčet.  A jako speciální tip na univerzální potravinu vám poradíme jáhly. Připravit je můžete jako rizoto naslano, jako nákyp nasladko (skvělý je s broskvemi nebo jahodami) a poslouží tak jako rychlá záchrana.

Co dopsat na nákupní seznam: těstoviny, rajčata v konzervě, mražený hrášek, rýže na rizoto, krabí tyčinky, olivy, červenou čočku, jáhly, luštěniny dle chuti

Mražený špenát pro zdravá jídla

špenátová polévkaPřestože špenát ze školní jídelny patří k dětským postrachům, vy jej můžete připravit na mnoho způsobů. Proto by v mrazáku neměl chybět. Během chvíle z něj uvaříte polévku (stačí přidat česnek, koření a bramboru), zdravou přílohu (s chilli kořením je nezapomenutelný), v kombinaci s cizrnou a zakysanou smetanou je to lahodná a rychlá večeře. Jako univerzální zdravá zelenina poslouží i fazolky, kukuřice nebo pórek.

Co dopsat na nákupní seznam: špenát (nejlépe v kostkách kvůli porcování), cizrnu v konzervě

Jídlo, které zlepší i ten nejhorší den

Jsou dny, kdy se nic nedaří, děti jsou nemocné, manžel na služební cestě, je rozbitá pračka a ztracené doklady.  Jediná záchrana je jídlo, které vám připomene staré dobré časy a zvedne náladu. Přestože reagovat na stres přejídáním není dlouhodobým řešením, jednou za čas si špatný den takto zlepšit můžete.  Na závěr takového dne si tedy připravte jídlo, která vám zaručeně zvedne náladu. Může to být oblíbené jídlo z dětství, třeba krupicová kaše, pokrm, který si tak často nedopřáváte.

Sladká jídla a rychlé pohoštění

Ovesna kase-velkyobrNezapomeňte ani na neočekávané návštěvy a svačinky.  Puding, když jej připravíte s mraženým ovocem, bude vypadat i chutnat skvěle, i třeba na večeři. Kaše jsou další rychlou záchranou: můžete je připravit z krupice, rýže, jáhel nebo třeba chia semínek. A ve spíži určitě mějte i balíček oliv, sušenek a slaných tyčinek nebo krekrů. Nebo si můžete vyrobit zdravé chipsy z červené řepy nebo ze slupek od brambor (podívejte se na videonávod).

Co dopsat na nákupní seznam: puding, mražené ovoce, krupice, olivy nebo slané tyčinky

A jaké potraviny nesmějí chybět ve vaší spíži? Napište nám na Facebook!

Ve spíži můžete také mít malé třídící stanoviště. Na rozdíl od láhví, které vyžadují hodně místa, papír zabere jen málo prostoru – a vejde se i do sebemenší spíže. A pokud máte spíž jako oddělenou místnost, můžete si místo na třídění vybavit krásnými koši nebo pevnými taškami.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*