Rýže, královna kuchyně i světové politiky

Je základní ingrediencí v mnoha národních kuchyních a pro ¼ obyvatel planety představuje hlavní příjem potravy. Vyrábí se z ní také alkohol, pečivo nebo cigaretový papír. Má zásadní politický a ekonomický význam a je součástí buddhistických mandal i českých svateb. O čem je řeč? Přece o rýži! Pojďme se na tuto plodinu, která ovlivňuje životy nás všech, podívat trochu podrobněji.

Rýže, královna kuchyně i světové politiky

Původ rýže

Rýže pochází z tropických oblastí – Asie, Afriky a Austrálie. Její cesta započala v okolí čínské řeky Jang-c‘-ťiang již před více než 8 000 lety p. n. l. a postupně se rozšířila do jižní a jihovýchodní Asie. Okolo roku 300 př. n. l. ji přivezl Alexandr Veliký do Řecka a poté se dostala do celého světa.

Produkce rýže

V posledních čtyřiceti letech se výroba rýže víc než zdvojnásobila a plocha, na které se pěstuje, se zvýšila o 30 %.
Světová produkce rýže činí kolem 700 milionů tun ročně, z toho se ⅔ sní a z ⅓ se vyrábí alkohol, pečivo, nudle nebo cigaretový papír.
Většina celosvětově vypěstované rýže se konzumuje v zemích původu. Mezinárodně se obchoduje přibližně jen s 5 % celkové produkce.

Největšími vývozci rýže jsou Thajsko, Vietnam, Spojené státy a Pákistán. Největším světovým dovozcem rýže je Evropská unie.

Spotřeba rýže

Rýže slouží jako hlavní příjem potravy asi pro ¼ obyvatel této planety a její spotřeba neustále stoupá. Průměrná spotřeba rýže v Asii je kolem 200 kg ročně na osobu.
Oproti tomu máme v České republice ještě co dohánět – naše spotřeba se vyšplhala na pouhých 6 kg na osobu za rok.

Druhy rýže

Rýži rozdělujeme na různé druhy podle několika kritérií:

Tvar zrna

  • dlouhozrnná
  • střednězrnná
  • kulatozrnná

Stupeň omletí

  • neloupaná
  • pololoupaná
  • loupaná

V současné době rozlišujeme přes 20 druhů rýže, ale kulturních forem existují desetitisíce. My se seznámíme s devíti nejznámějšími.

Rýže Natural

Rýže s neloupanými zrnky. Po uvaření je pevná s výraznější oříškovou chutí.

Jasmínová rýže

Lepivá rýže, která se pěstuje v Thajsku a hojně se využívá v asijské kuchyni.

Rýže Basmati

Pěstuje se v Indii a Pákistánu. Má delší zrna a nelepí.

Rýže Carnaroli / Vialone nano / Carnaroli

Boubelatá zrnka rýže, ze kterých se připravuje především lepkavé italské risotto.

Divoká rýže

Nejedná se přímo o rýži, ale o semínka travin, která rostou v amerických a kanadských bažinách.

Červená rýže

Neloupaná krátkozrnná rýže pěstovaná v Thajsku. Pro efekt se používá v kombinaci s jasmínovou rýží.

Černá rýže

Je původem z Číny, ale dnes se už pěstuje i v Africe. V jihovýchodní Asii se používá společně s kokosovým mlékem k přípravě dezertů.

Bhútánská rudá rýže

Je známá také jako Himalájská rýže. Pěstuje se ve vysoké nadmořské výšce v Bhútánu. Po uvaření je lehce lepivá s oříškovou chutí.

Sushi rýže

Japonská kulatozrnná rýže určená pro přípravu sushi.

Sushi rýže

Bílá rýže nebo Parboiled?

Také často v obchodě stojíte před rozhodnutím, jestli koupit bílou rýži, nebo tu s nápisem Parboiled? A co to označení vlastně znamená? Podívejme se na rozdíl mezi těmito dvěma druhy společně.

Rýže Parboiled se upravuje čtyřfázovou hydrotermickou metodou, při níž vitaminy a minerály přecházejí ze slupky rýže dovnitř do zrna.
Takto opracované zrno se poté zpracovává stejně jako běžné druhy rýže, ale vitaminy a minerální látky v něm zůstávají. Z výživového hlediska je tedy Parboiled rýže hodnotnější než klasická bílá rýže.

Jak správně připravovat rýži?

Věděli jste, že rýže, kterou konzumujeme, může obsahovat stopy arsenu, který je pro naše zdraví velmi nebezpečný?
V anorganické formě se dostane do plodiny z půdy, ze vzduchu nebo z pesticidů. Množství anorganického arsenu v rýži lze velmi snadno a účinně ovlivnit správným způsobem přípravy. Jak na to?

Rýže

Rýže

Správná příprava rýže je důležitá a i když jde pouze o přílohu, vaše jídlo posune zase o stupeň výše.

Recept - suroviny a postup
Rýže na másle s kořením a oříšky

Rýže na másle s kořením a oříšky

Připravujete rýži tak, že hodíte sáček do vroucí vody a počkáte 15 minut? Ano, i to je varianta, ale rozhodně si na rýži nepochutnáte...

Recept - suroviny a postup

Rýže ve světovém hospodářství

Rýže se z 99 % pěstuje v rozvojových zemích a představuje nejdůležitější plodinu pro miliony drobných zemědělců. Má také zásadní politický a ekonomický význam.
Díky tomu vznikla řada institucí, které se zabývají nejen problematikou pěstování a obchodování, ale řeší také snížení extrémní chudoby, hladu a zlepšení podmínek zemědělců. Mezi takové organizace patří například:

  • International Rice Research Institute (Mezinárodní ústav pro výzkum rýže);
  • ARF – Asia Rice Foundation (Asijská rýžová nadace);
  • WARDA – Africa Rice Center (Africké centrum pro rýži);
  • Rice Federation USA (Rýžová federace Spojených států amerických).

Pokud kupujeme rýži balenou v jednotlivých sáčcích, zbytečně vytváříme větší množství odpadu, než je nutné. Až se příště vydáte na nákup, sáhněte raději po sypané rýži. Čím větší pytlík, tím lépe. V obchodech s asijskými potravinami seženete i 10 kg pytle. Popřípadě se podívejte do některého z bezobalových obchodů a nechte si rýži navážit do vlastního sáčku. Příroda nám za ekologický přístup poděkuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*