Osvícená kuchyně aneb, jak si v kuchyni správně posvítit?

Sebelépe uvařené jídlo v sebekrásnější kuchyni nevynikne, pokud na něj nebude “pořádně” vidět. Osvětlení kuchyně proto nepodceňujte a nechte si s jeho výběrem a umístěním poradit ještě před instalací kuchyně. Ušetříte si tak nervy i peníze.

Osvícená kuchyně aneb, jak si v kuchyni správně posvítit?

Kuchyně jsou dnes často propojovány s obývacími prostorami, ovšem každá z těchto částí slouží k jiným účelům, a má tedy i jinou atmosféru. Tomu odpovídá i různá volba osvětlení. Abychom dobře viděli na práci při přípravě pokrmů, cítili se příjemně při stolování i při relaxaci v obytné části kuchyně, je zapotřebí dodržet při instalaci světel některé zásady.

Kuchyně – žluté, nebo bílé osvětlení?

V kuchyni většinou počítáme s jedním centrálním světlem umístěným na stropě místnosti a několika dalšími zdroji světla v dalších zónách – pracovních i odpočinkových. Na trhu je spousta druhů světel, jak tedy poznat, které kam zvolit?

Jídelní stůl i obývací prostor by měly být dostatečně jasně osvětleny žlutým světlem, které symbolizuje oheň, navozuje teplo domova a vytváří příjemnou atmosféru.
Naopak nad pracovní kuchyňskou desku bychom měli vždy umístit studené bílé světlo, které imituje denní světlo (dnes jsou i zdroje světla, které se paprskům denního světla velmi blíží). Výhodou studené barevné škály osvětlení je, že objekty, na které dopadá, nijak nezkresluje. Díky němu vidíme, jak potraviny skutečně vypadají, a můžeme tak s nimi lépe pracovat. V tomto případě nejde o pouhou otázku komfortu, ale také o bezpečnost při přípravě pokrmů.

Světla v kuchyni – kam s nimi?

Právě z důvodu bezpečnosti by mělo být osvětlení pracovní desky přímé a jeho intenzita by měla dosahovat minimálně 500 luxů. Nejčastěji se zdroje světla umisťují na spodní dna horních kuchyňských skříněk. Možností je ale více.

„Můžete si zvolit lištu se zářivkami, bodovky nebo různé LED pásky. Všeobecně je lepší, když má světlo mléčný (opálový) kryt, a je tedy rozptýlené. V opačném případě se totiž vytvářejí stíny, což může být nepříjemné při práci a rizikovým faktorem třeba při krájení,“ upozorňuje světelný technik Martin Paur z Osvětlení Plzeň a přidává další důležitou radu. „Pokud teprve plánujete novou kuchyni, můžete si nechat do dna skříněk světla rovnou zafrézovat – počítejte však předem s prostorem, do něhož bude možné umístit napaječ.“

Důležité je dobře nasvítit i varné centrum – nad ním většinou bývá umístěn odsavač par se samostatným osvětlením. Stejně tak je třeba myslet předem na vhodné světlo nad dřezem, abychom dobře viděli na mytí nádobí, čištění zeleniny apod.

Moderní řešení osvětlení kuchyně

Oblíbeným a velmi moderním řešením se také staly horní skříňky s proskleným osvětleným spodním dnem, které slouží k osvětlení pracovní desky a zároveň je díky němu přehledný i interiér skříňky. Ostatně, pokud máte možnost, můžete si nechat zapustit světla i do ostatních skříněk – přímo do korpusů nebo do zásuvek.
Často se do těchto míst umísťují senzory, díky nimž se prostor sám automaticky rozsvítí, sotva jej otevřete. Hezky vypadají i nasvícené prosklené skříňky nebo police. Pro tento účel se nejvíce využívají LED diody.

Pro orientaci ve tmě zase dobře poslouží nasvícené sokly anebo LED pásky připevněné na dna spodních skříněk u kuchyňského ostrůvku, pultu či baru. Až se pak půjdete vy nebo děti v noci napít vody, o nic nezakopnete.

Zjistili jsme, že…

  • V současnosti je velmi moderní vyplnit prostor mezi pracovní deskou a horními skříňkami obkladem z kaleného skla namísto klasických obkladů. Pokud o tomto řešení uvažujete, nechte si přesně změřit, kudy povede elektroinstalace, aby se na ni při výrobě skla pamatovalo. Později už nelze do hotového obkladu nijak vrtat ani řezat.
  • Pokud to jde, vybírejte nad kuchyňský pult, nebo bar, závěsná světla, jejichž intenzita můžeme tlumit.
  • Odborníci radí zvolit nad jídelní stůl měkké, žluté, náladové osvětlení.  
  • Výhodou jsou stahovací světla, jejichž délku nad jídelním stolem si upravíte podle momentálních požadavků.
  • LED pásky mohou vydávat i různě barevné světlo. Pro osvětlení pracovní plochy se nehodí, ale můžete jimi vhodně propojit jednotlivé zóny v místnosti.

2 komentáře k článku “Osvícená kuchyně aneb, jak si v kuchyni správně posvítit?”

  1. Základem kuchyňského osvětlení je pro mě důkladné promyšlení již před realizací kuchyně. V mé první kuchyni, do které jsem se nastěhovala, toto nebylo moc domyšleno. Kuchyně byla do L, světlo bylo jen nad pracovní plochou a lustr ve středu místnosti. Ovšem dřez byl poměrně bokem od světla nad linkou a zároveň jsem si stínila světlo z lustru. Takže jsem roky myla nádobí skoro poslepu.
    Nyní se, s dlouho plánovanou rekonstrukcí kuchyně, vše konečně změnilo k lepšímu. Dispozice jsou upraveny, se světly se počítá od začátku, takže odpadají nehezké trčící kabely a dodatečně přimontovaná světla. Světla jsou teď pěkně zabudovaná do horních skříněk linky, nehyzdí estetický dojem a všude je dostatek světla. Starý lustr pak nahradil krásný nový s velmi příjemnou cenou.

    1. Dobrý den Evo, děkujeme Vám za komentář. Osvětlení zabudované přímo v horních skříňkách linky je velmi praktické, nemusí tak řešit přesná místa, kde budete potřebovat světlo. Jsme rádi, že máte kuchyň podle svých představ a přejeme vám, abyste v ní připravovala samé dobroty 🙂 Pěkný den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*