Betlémské světlo

Stejně jako vloni i letos do všech domovů v Česku před Vánoci míří Betlémské světlo. To, že se jedná o novodobou vánoční tradici, ví dnes už každý. Světlo, které se každoročně zapálí v Betlémě, a pak putuje do všech domácností napříč Evropou, se znovu dostává i k nám.

betlémské světlo

Doma ho každoročně mají nejen mladí a staří, ale i celé rodiny s dětmi. Symbol Vánoc nemůže chybět u žádné štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, ani když s dětmi zapalujete svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po tak dlouhé cestě, znamená zapojit se do obrovského řetězu a být při tom! Být při tom, co spojuje před Vánoci statisíce lidí….

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvaadvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Betlémské světlo k nám tradičně poputuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají o třetím adventu 13. prosince delegacím z celé Evropy. Za Česko převezmou plamen ve vídeňské katedrále Svatého Štěpána skauti z Brna. V sobotu 20. prosince se pak začne rozvážet do všech koutů republiky. Vyzvednout si ho můžete i zde v Písecké bráně, skauti světlo nerozvážejí totiž jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí, jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů.

Chcete mít doma Betlémské světlo?

Stačí si přijít 20. prosince do Písecké brány. Všechna místa, kde si můžete světlo vyzvednout, najdete na www.betlemskesvetlo.cz. K přenesení světla stačí obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit. Přineseným Betlémským světlem můžete doma zapálit například plamínek v karmě . Máte tak jistotu, že světlo vydrží až do Vánoc, nebudete se totiž muset strachovat, že vám třeba dojde olej v lampě, nebo dohoří svíčka. Pokud s dětmi pouštíte lodičky, zapalte jím svíčku ve skořápce, která vyplouvá na svou cestu. Děti si pak mnohem lépe představí, co znamená, když jim svíčka po takovém dlouhém putování napříč Evropou zhasne.

 

 

 

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Vánoční speciál plný rad a tipů". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*