Jak zútulnit kuchyni

Nablýskaná čela kuchyňských skříněk i moderních spotřebičů působí luxusně, ale někdy trochu sterilně. Stačí však pár jednoduchých triků, a vaše kuchyň se rázem promění v útulnou oázu. kuchyne_jvk Naše prababičky neměly varnou konvici, mikrovlnnou troubu ani spoustu dalších technických vymožeností, které nám dnes zjednodušují život a zkracují dobu strávenou při přípravě jídla. Zato jejich kuchyně, plné malovaného nádobí, krajáčů a dřevěných pomůcek, působily spolu s vyšívanými ubrusy a záclonkami na oknech tak nějak domácky a útulně. Doba ale pokročila… Dnes jsou časopisy plné krásných kuchyní, které jsou promyšlené do posledního detailu. Někdy jim však chybí osobitost a pocit útulnosti… Přinášíme několik osvědčených tipů, díky nimž kuchyně získá právě tu kouzelnou atmosféru, která je nám tak příjemná.

Druhá šance pro kredenc

Zbyla vám někde na půdě po předcích stará kredenc, anebo jste nějakou zachovalou objevili v bazaru? Pak máte vyhráno. Nemůže být nic hezčího, než jí dát druhou šanci, zrenovovat ji a pak pro ni najít čestné místo někde u volné stěny. Nemusíte mít obavy, že by se její vzhled „tloukl“ s moderními skříňkami kuchyně. Samostatný starožitný solitér prostor naopak skvěle doplní. Odstranění starého laku louhem a nový nátěr v jemné pastelové barvě sice zabere trochu času, ale výsledek rozhodně stojí za to. Necháte-li dvířka, pořiďte k nim repliky starodávných keramických úchytek. Nejsou nijak drahé a výběr je opravdu velký. I bez dvířek bude kredenc dobře plnit svoji funkci. Pro větší efekt ji můžete vyložit pruhy krajky, které nechte spuštěné přes okraje polic. Na nich pak můžete vystavit malovaný porcelán a rodinné fotky ve starých rámečcích anebo celou kredenc využít jako originální potravinovou skříň a umístit do ní zajímavé dózy a plechové krabice, které naplníte moukou, těstovinami apod. Podobně renovovat můžete i starou stoličku, konzolový stolek anebo jídelní židle. Klidně pak postavte ke stolu každou jinou, uvidíte, jak se kuchyň rozveselí. O efekt se postarají i otevřené police, které by měly být z masivu s dobře ošetřeným povrchem. Můžete na ně umístit další předměty, jež si zaslouží pozornost. Třeba starou váhu, hmoždíř nebo porcelánovou polévkovou mísu.

Určitě nemohou chybět látky!

Útulnou atmosféru dodají vaší kuchyni také vkusné látky. Nejlepším dekorativním vzorem do kuchyní jsou decentní proužky, rostlinné motivy nebo jemné květinové vzory. Dobře působí, pokud například celistvou plochu spodních kuchyňských skříněk přerušíte látkovým závěsem. Stačí vysadit jedna dvířka, upevnit konzolku, navléknout závěs a prostor rázem získá oživující prvek. Nezapomeňte, že pro kýžený efekt by se měl stejný vzor objevit ještě jinde v místnosti. Třeba na zastínění oken, na ubrusu nebo na sedácích židlí. I v kuchyni, která není propojená s obývákem, by měl být odpočinkový koutek, kde si můžete mezi prací sednout, vypít kávu nebo se začíst do kuchařky. Vyšetříte-li trochu místa, pořiďte si sem třeba pohodlné proutěné křeslo s měkkým sedákem. Anebo jím prostě nahraďte jednu jídelní židli.

Víte co je zase in? Přece tapety!

Různá povrchová úprava tapet umožňuje nespočet možností, kde a jak je využít. Do kuchyní jsou dobrou volbou tapety, jejichž povrch můžete omývat. Po jakékoli nehodě náhodě bude kuchyň stále krásná. Tapetami můžete oživit prostor, nebo pod nimi něco schovat – třeba oprýskanou či špinavou zeď. Tapety nemusíte používat jen na zdi, ale také třeba na zkrášlení nábytku a kuchyňského vybavení. Máte starší ledničku, která stále dobře funguje, ale ty odsloužené roky už jsou na ní znát? Pokud má rovné nezaoblené dveře, můžete jí pořídit zcela nový „kabátek“ vytvořený ze samolepicí tapety. Ve specializovaných prodejnách, nebo i na internetu je na výběr nespočet vzorů, a vy tak můžete doma mít starou anglickou telefonní budku, kamennou zeď, uklidňující vodopád anebo školní tabuli, na kterou můžete psát křídou vzkazy nebo třeba nákupní seznamy. Tuhle poslední možnost ocení hlavně děti – uvidíte, jak rády si přijdou na lednici něco namalovat. Není se čeho bát, prostě je kupte a začněte tapetovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*