Láskyplné menu

Svátek sv. Valentýna sice pochází z anglosaských zemí, ale i uprostřed Evropy se dobře ujal. A tak jsou 14. února obchody plné srdíček a všichni zamilovaní přemýšlejí, čím originálním by svoji drahou polovičku překvapili. My máme jasno – důmyslně sestavené menu bude tím nejlepším dárkem! valentyn-dekor (2) O životě a zásluhách sv. Valentýna panují různé dohady. Ale ať už byl tento světec původně biskupem, anebo knězem, který navzdory císaři tajně oddával zamilované, jedno je jisté. Na jeho počest se stal 14. únor svátkem všech zamilovaných. Ovšem tím, kdo nejspíš celý ten „srdíčkový humbuk“ počátkem 20. století spustil, byl americký podnikatel Walter Scott. Ten potřeboval oživit svůj skomírající obchod s vánočními přáníčky, a tak vymyslel jiná – zamilovaná – která se posílala právě na sv. Valentýna.

Chřest a další afrodisiaka

Možná si taky lámete hlavu, čím originálním letos překvapíte svého miláčka. Máme pro vás tip. Jestli existuje dárek, který každý muž opravdu ocení, pak je to dobré jídlo. Připravte tedy svému milému na sv. Valentýna menu, které ho povznese nejen do gurmánských výšin. Musí být lahodné, lehce stravitelné, voňavé, lákavé na pohled a samozřejmě plné lásky. Vždyť o tu tady jde především. A právě proto jsme do našich valentýnských receptů vybrali ty potraviny, které jsou známé jako afrodisiaka, tedy látky podporující tvorbu hormonu dobré nálady – serotoninu – a vzbuzující chuť na sex. K těm nejznámějším patří chřest, kapary, celer, petržel a česnek.

Co se osvědčilo

Nezapomeňte na vůně! Například bazalka, vanilka, anýz, libeček, skořice, koriandr nebo zázvor obsahují éterické oleje, které hrají důležitou roli při milostném ladění a spolehlivě povzbudí smyslové vnímání.

Snídaně do postele: Valentýnské vafle

Snídaně do postele: Valentýnské vafle

Pokud máte formy ve tvaru srdíček, máte vyhráno!

Recept - suroviny a postup

Delikátní oběd - losos v župánku

Delikátní oběd - losos v župánku

Vynikající a lehký oběd, který je hotový za pár minut!

Recept - suroviny a postup

Večeře při svíčkách - Adonisovy tousty

Večeře při svíčkách - Adonisovy tousty

Úžasně rafinované pohoštění k vínu, které vypadá nenápadně, ale je plné afrodisiak!

Recept - suroviny a postup

Co jste možná netušili…

+ V roce 2002 členové vyšehradské farnosti v Praze náhodou objevili v barokním relikviáři část ostatků svatého Valentýna. Vystavili je v kostele svatého Petra a Pavla. + Vafle vznikly v Belgii ve 14. století a pekly se na oslavu sklizně. + Historicky poprvé je svátek sv. Valentýna spojován s básní Ptačí sněm, kterou napsal ve 14. století anglický básník Geoffrey Chaucer jako poctu k zásnubám krále Richarda II. s Annou Českou, dcerou Karla IV. Zamilovaným tehdy bylo sladkých patnáct let…

Sklenici od jahodové marmelády stačí pořádně vyškrábat od zbytků marmelády a můžete ji přinést do zeleného kontejneru na sklo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*