9 míst, kterým se v kuchyni při úklidu vyhýbáme

Co domácnost, to jiné zvyky, jiný způsob organizace a úklidu. Dali jsme dohromady seznam míst, na které se v domácnosti při úklidu nejčastěji zapomíná nebo, pokud o těchto místech víme, se nám do čištění těchto ploch dvakrát s nadšením moc nechce.

uklid-velkyobr

Lednička

Lednička by se měla jednou za čas, nejlépe každý měsíc (někteří odborníci doporučují dokonce každý týden), vytřít hadříkem namočeným v octu (ocet pohlcuje pachy a desinfikuje a vytření zabere pár minut). Určitě bychom kromě přihrádek neměli zapomínat na gumové těsnění a vnější část ledničky. Větší úklid a mytí tohoto velmi oblíbeného zařízení v rodině bychom měli provádět nejlépe jednou za čtvrt roku, v horším případě jednou za půl roku. V případě, že se police a sklo nevejdou do myčky, je omyjeme octovou vodou nebo roztokem jedlé sody. Nedoporučuje se používat žádná organická rozpouštědla nebo čističe na skvrny, ty by poleptaly plast! Nakonec vždy chladničku omyjeme čistou vodou, vysušíme a necháme otevřenou ještě aspoň hodinu před spuštěním.

mikrovlnka-titulkaMikrovlnka

Někdy na vás může po otevření mikrovlnky čekat nemilé překvapení v podobě zaschlého jídla nebo zápachu. V tomto případě stačí do misky nalít ocet a doplnit ji vodou. Misku s octovou vodou pak vložte do mikrovlnky a vařte pár minut na nejvyšší výkon. Následně ji opatrně vyndejte a mikrovlnku vytřete hadříkem. Místo octu můžete použít také citron. Rozhodně nikdy nečistěte mikrovlnku drátěnkou a pískem!

Vodovodní baterie

Každý výrobce baterie vám doporučí, čím a jak ji správně čistit. Pokud používáte prostředky ve spreji, nikdy je nenanášejte přímo na baterii, ale nejdříve na hadr, kterým vše následně vyčistíte. Drátěnka, drsné houbičky nebo písek mohou povrch baterií snadno poškodit. Sice škrábance na první pohled neuvidíte, ale po čase vám začne, pro vás neviditelné poškození, reznout. Na čištění baterií není vhodné používat ocet, který obecně v čištění povrchů v domácnosti nevadí.

Odpadkový koš

Jednou za čas bychom měli odpadkový koš vytřít octovou vodou. Zvenku koš také pořádně nezapomene umýt a vytřít do sucha.

Horní plocha kuchyňských skříněk

Horní plochy bývají po čase plné prachu a mastnoty. V tomto případě se nebojte použít chemii, ovšem určenou pouze na odstranění mastnoty v domácnosti! Dřevo a dřevěnou dýhu nemyjte na mokro, ale použijte navlhčenou utěrku z mikrovlákna. Při odstraňování mastnoty nezapomínáme ani na obklady kolem kuchyňské linky.

Kliky, madla od skříněk, vypínače

Veškeré kliky v domácnosti ale i madla od skříněk a vypínače v kuchyni si čas od času zaslouží naši pozornost. Obecně kliky stačí umýt vlažnou vodou s univerzálním přípravkem do kuchyně nebo silně zředěnou octovou vodou, vypínače umýváme jen čistou vodou, na madla od skříněk můžeme použít přípravky na odstranění mastnoty v domácnosti (v případě pokud jsou mastné). Vždy je třeba se řídit pokyny od jednotlivých výrobců a čištění uzpůsobit dle jednotlivých materiálů. Kliky můžete také vyleštit některým přípravkem určeným přímo na leštění kovů.

uklid-titulkaDřez

U čištění dřezu můžeme použít prostředky doporučené přímo výrobci, neboť každý může mít dřez z jiného materiálu (smaltovaný, keramika, nerez, atd.). Přitom jen nestačí po domytí nádobí dřez vypláchnout a hodit do něj mokrý hadr nebo houbičku. Navíc mokrý hadr a houbička nasáklá vodou má tendence k zapáchání. Vždy je třeba dřez po mytí zbavit veškeré mastnoty a nakonec jej otřít suchým hadříkem. Houbičky na nádobí, které fungují jako lapače bakterií, bychom měli správně jednou za týden měnit!

Trouba

Do zašpiněné a mastné trouby můžete dát misku nebo pekáč s citrony a vodou, nechat je v zapnuté troubě a až se uvolní dostatek páry, tak vše setřít. Pokud použijete nějaký přípravek na trouby a grily, které fungují dobře zvlášť při velmi silném znečištění, je dobré nechat přípravky zhruba nějakou dobu působit (záleží na informacích uvedených na obalech, těm je vždy třeba věnovat pozornost). Poté vystříkejte vnitřek trouby čistou vodou, která steče s nečistotou, a nakonec pak vše vysušte papírovými utěrkami. Postup můžete opakovat do té doby, dokud nebudete mít troubu dokonale čistou. Po vyčištění nechejte troubu vypálit aspoň na 50 °C.

Myčka

Myčka by se měla čistit minimálně jednou za čtvrt roku. Stačí dát do myčky jedno balení čisticího přípravku, které zavěsíte dovnitř a pak už jen spustíte program.

V plastovém těsnění kolem dveří myčky zůstávají zbytky potravin a často tam vzniká plíseň. Nejlepší obrana je útok: naneste na těsnění ocet, pořádně odrhněte a pak po každém použití otřete dosucha. Dvířka myčky nenechávejte nikdy zavřená, protože plísni se daří v teple a vlhku.

A co s plastovými obaly od čisticích přípravků? Ty všechny patří do plastů. Je třeba, aby byly zcela prázdné, sešlápnuté a uzavřené s víčkem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*