V kuchyni s Pavlem Maurerem

Pavel Maurer patří k hlavním osobnostem české kulinární scény a propagátorům zdravého a kvalitního jídla . Vydává průvodce po restauracích známý jako Maurerův výběr Grand Restaurant a každý rok také vyhlašuje deset vítězných restaurací. Mimo jiné pořádá gastronomickou akci Prague Food Festival, na které vaří šéfkuchaři nejlepších českých restaurací pro veřejnost. I díky jeho přispění se tedy dobré a kvalitní jídlo v příjemném prostředí stává součástí životního stylu české společnosti. Je autorem knihy Tajemství nejlepších šéfkuchařů. Propaguje také „taste-waste“, využití těch surovin, které by jinak skončily jako odpad. pavel _maurer_jvk Máte pocit, že tento propagátor kvalitního jídla a stravování musí snídat lanýže a večeřet ústřice? Pavel Maurer oceňuje jednoduchá jídla, zdravá smoothie a k tomu ještě poctivě třídí.

Jakou roli hraje ve Vašem životě jídlo? Doplňková otázka: Máte nějaká omezení a proč?

Zásadní. Posledních dvacet let prakticky na nic jiného nemyslím. Čtu, píšu, mluvím většinou hlavně na gastronomická témata. Omezení – plíčky na smetaně.

Při vaření vzniká spousta odpadu – jakou roli u Vás hraje třídění odpadu?

Třídíme. Máme rodinu na vsi, takže jim něco občas dovezeme. Máme pár receptů na „wasted“ food. Též se dělíme s ptáčky na zahradě. 

Co aktivně třídíte a proč? Co netřídíte a proč?

Chleba, sýry, skořápky od vajec, plasty, sklo, dřevo, kov. 

Jaká je Vaše oblíbená kuchyně, příp. konkrétní jídla?

Italská, španělská, kuchyně mé dcery. Čím jsem starší, tím méně masa více zeleniny a ovoce anebo maso pouze nejvyšší kvality. Čerstvě vylovené ryby. Bioprodukty, špalda, pohanka, quinoa… 

Máte oblíbený recept, který byste nám mohl prozradit?

V rámci filosofie, „Taste-Waste“, kterou dlouhodobě propaguje naše vydavatelství Grand Restaurant mám nejraději různé ovocno-zeleninové šťávy (někdo to zná jako smoothies). Tak se totiž dá dobře zpracovávat ovadlá zelenina, seschlá jablíčka, „unavená“ petržel atd.. Jinak rád dělám italské šafránové rizoto z kulaté rýže s kapkou bílého vína, parmezánu a zeleninového vývaru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*