Rady našich babiček – ovoce a zelenina

Iva Hüttnerová vybírá ty nejlepší rady našich babiček jak na ovoce a zeleninu.

iva

Ovoce udrží se dlouho čerstvé, proložíte-li ho kopřivami nebo kapradím. Také brambory tak uchráníte před hnilobou. Jablka nastrouhaná do štrůdlu nezhnědnou, pokapete-li je citronem. Pomeranč nebo grapefruit se snadno oloupe, ponoříte-li  ho před tím do horké vody.

Vodu z vařené zeleniny nevylívejte, ale použijte jako základ k vaření polévek či omáček. Hrášek zůstane pěkně zelený, přidáte-li do vody špetku cukru. Květák před vařením vložte do osolené vody, případní brouci z něj vyplavou. Aby byl hezky bílý, přidejte do vody deci mléka. Papriky před plněním potřete plátkem chleba, nebude páchnout. Kukuřici při vaření nesolte, byla by tvrdá. Nezralá rajčata rychleji zčervenají, přidáte-li k nim do papírového sáčku jedno zralé červené. Rajčata snadno oloupete, když se přelijí vroucí vodou.

U cibule nebudete plakat, když se napijete vína a necháte ho v ústech. Cibulku osmažíme dozlatova, poprášíte-li ji moučkovým, cukrem.

brukev-repka-velkyobrŘedkvičky vydrží čerstvé, dáte-li do vody nať, nikoliv kořen.

Prasklé vejce  nevyteče, dáte-li do vody trochu octa. Snadno se oloupe, když ho lehce naťuknete a ponoříte do studené vody. Vejce při vaření nepraskají, když mají pokojovou teplotu. Vyndejte je z lednice dříve. K míchaným  vajíčkům přidejte lžíci smetany, budou nadýchanější. Bílek při šlehání rychleji tuhne, když přidáme špetku soli nebo citrónové šťávy. Dvojnásobné množství sněhu z bílku získáte, přidáte-li na každý bílek lžíci vody.

Meruňkové a švestkové knedlíky budou zvlášť jemné, dáte-li do vody k vaření kapku rumu.

Dort vyklopíte snadno z formy, když jej postavíte na mokrou utěrku. Palačinky budou křehčí, dáte-li do těsta trochu sodovky.

Pečivo neztvrdne, přidáte–li do uzavřené nádoby jablko.

orechy v glaze z čajeOřechy se snadno rozlousknou, ponoříte-li je na noc do sladké vody. Rozinky v těstě nespadnou ke dnu, obalíte-li je předem v mouce.

Mléko z hrnce neuteče, dáte-li přes něj lžíci, ta ‘čepici’ roztrhne.  Nebo do mléka vnořte obyčejnou kuličku na hraní. Dobré mléko poznáte, vnoříte-li do něj kolmo obyčejný špendlík a hned jej zase vytáhneme. Ulpí-li na něm troška mléka, jest mléko dobré. Zůstane-li špendlík čistý, jest míchané s vodou.

Sýr se nebude lepit na struhadlo, když ho  předem potřete olejem. Ztvrdlý sýr změkne, když ho zabalíte do utěrky do piva namočené. Sýr vydrží déle čerstvý, když ho omočíte v žitné kořalce.

Bramborák bude krásně křupat, přidáte-li do těsta tvaroh. Placky bramborové budou jemnější, nastrouháte-li  do těsta jablko. Bramborová kaše bude nadýchaná přidáním ušlehaného bílku.

Brambory si zachovají chuť, když je přes zimu budete skladovat na chladném místě na dřevěném uhlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*