Proč se jídlo kazí a jak tomu předejít?

Těšili jste se, jak se pochlubíte kamarádce vlastnoručně vyrobeným kompotem, jenže když jste ho otevřeli, koukali jste na povrchu na plíseň? Co teď? Opatrně ji odstranit a kompot, který vypadá tak zdravě a lákavě sníst? Kdepak, je třeba vše bez milosti vyhodit.
Jak tedy předcházet kažení potravin vám poradíme právě v tomto článku.  

Proč se jídlo kazí a jak tomu předejít?

Jen mrkev má výjimku

Plísně jsou mikroorganismy patřící do říše hub, které mají mimo jiné schopnost rychle kontaminovat (znehodnocovat) potraviny. Vytvářejí totiž nebezpečné látky – mykotoxiny – které můžou způsobovat nevolnost, otravu, poškodit játra, ledviny, imunitní systém, krvetvorbu a dlouhodobějším působením mohou přispívat i ke vzniku nádorových onemocnění.

Proto i ve chvíli, kdy objevíte malou skvrnku plísně například na okurce, ani na chvíli neuvažujte, že napadený kousek pouze vykrojíte.
V tu dobu už totiž může být podhoubí plísně, tzv. mycelium, prorostlé hluboko do potraviny. Právě okurka je příkladem potraviny, v níž se hniloba nebo plíseň velmi rychle šíří, protože má vysoký obsah vody. Podobně jako třeba rajčata, maliny nebo broskve…
Snad jedině u mrkve odborníci trochu přimhuřují oko a dovolují kus zasažený plísní či hnilobou velkoryse (asi 3 cm na každou stranu) vyříznout. Mrkev má totiž natolik tvrdou strukturu, že se v ní mikroorganismy velmi pomalu a obtížně šíří.   

Nejlepší přítel kuchařky – chladnička

Protože se mikroorganismy nejvíce šíří při teplotách mezi 5 °C – 60 °C, je důležité potraviny uchovávat při nižších teplotách než 5 °C, anebo je tepelně upravovat při teplotách nad 60 °C.
Další možností, jak potraviny chránit před rychlým kažením, je konzervování (sušením, mražením, vakuováním nebo třeba nakládáním do octa).
Správně nastavená chladnička dokáže životnost potravin značně prodloužit. Proto – máte-li pocit, že se vám poslední dobou v chladničce všechno rychleji kazí, zkontrolujte si hodnotu chlazení.
Pokud ji máte (třeba z důvodu nižší spotřeby) nastavenou na 7 °C, může být důvod zvýšené kazivosti uložených potravin právě v této vyšší teplotě.

Vhodné je i připomenout, že potraviny se rychleji kazí, pokud mezi nimi necirkuluje vzduch. Proto není rozumné vyjet jednou týdně na velký nákup a „nacpat“ lednici po strop…
Máte-li větší spotřebu jídla, je třeba pořídit úměrně tomu i větší spotřebič, kde bude mít každá potravina dostatek prostoru.

Každá potravina má své místo

Pro co nejdelší zachování jakosti a kvality potravin je důležité i jejich správné umístění v chladničce.

 • Nejstudenější místo se nachází nad zásuvkami na zeleninu. Proto sem ukládejte nejchoulostivější potraviny, jako je maso nebo ryby.
 • Nad nimi by pak měl být prostor pro mléko a mléčné výrobky.
 • Nejvýše pak uložte již uvařené pokrmy, načatá balení a máslo.
 • Do prostoru dveří, kde bývají nejvyšší teploty, dejte například nápoje. 

Pokud si například připravujete hotové obědy do krabiček, dbejte na to, aby jejich víčka perfektně těsnila a raději je oddělte od čerstvých potravin.

Přehlednou infografiku s rozmístěním potravin v lednicích naleznete zde.

Mnoha lidem zabírá zcela zbytečně prostor v chladničce kečup, hořčice nebo různé džemy. Tyto pochutiny můžete klidně uchovávat ve spíži, stejně jako cibuli a česnek. 

A jaké další potraviny do chladničky vůbec nepatří?

Jedná se především o zeleninu s vysokým obsahem vody, jako jsou rajčata, okurky, lilky nebo brambory.
Také exotické druhy ovoce, jako je banán, ananas nebo citrusy, by se měly uchovávat mimo chladničku.
A už vůbec nedávejte do chladničky šišku trvanlivého salámu – ta má viset hezky ve spíži, aby k ní mohl vzduch. Jen tak si uchová svoji typickou chuť a nebude se kazit.
Zpracovali jsme pro vás článek Jak uchovávat potraviny v lednici?, kde se celé problematice věnujeme podrobněji.

Tipy – co se osvědčilo?

 • Potraviny uložené v obchodech v chladicích a mrazicích boxech vybírejte až na závěr nákupu a převážejte je domů v izolovaných chladicích taškách nebo košících.
 • Ovoce ani zeleninu před uložením do chladničky nemyjte.
 • Potraviny rozmrazujte pozvolna v chladničce. Nikdy ne na kuchyňské lince nebo ve dřezu, který je považován za největší zdroj mikroorganismů v kuchyni.
 • Jednou rozmrazené potraviny už znovu nezmrazujte.
 • Pokud krátkodobě skladujete v lednici syrové maso, vždy ho uložte pečlivě zabalené do mikrotenu na nejnižší polici – pod vařené potraviny – aby nemohlo dojít k jejich kontaminaci.
 • Uvařené pokrmy co nejdříve snězte, nebo je vychlaďte a dejte rychle do chladničky. V teple se mikroorganismy rychle šíří.

Co nikdy nejíst?

 • nahořklé mléko nebo jogurt
 • pečivo s viditelnou, i když nepatrnou plísní
 • kysele páchnoucí, hořké sýry hermelínového typu
 • žluklé máslo (má nakyslou chuť a je výrazně žluté)
 • lepkavé či zavánějící uzeniny
 • nahnilé ovoce nebo zeleninu

Jaký je rozdíl – datum minimální trvanlivost versus datum spotřeby?

Při nákupu i během skladování sledujte pozorně data minimální trvanlivosti a data spotřeby uvedená na obalech potravin.

 • Datum minimální trvanlivosti – minimální doba, po kterou si potravina při dodržení skladovacích podmínek zachovává své specifické vlastnosti a splňuje požadavky na zdravotní nezávadnost.
 • Datum spotřeby – je to konec doby, po níž si potravina podléhající rychlé zkáze zachovává při dodržení skladovacích podmínek své specifické vlastnosti a splňuje požadavky pro zdravotní nezávadnost. Po této době se již nesmí prodávat a neměly by se tyto potrvainy ani konzumovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*