Dětská párty ve zdravém duchu

Nevíme, jak u vás, ale všude okolo nás jsou čím dál populárnější „dětské párty“. Ať už se jedná o oslavy narozenin, nebo jen setkání většího počtu dětí, kde se sejdou kamarádi či spolužáci, kteří si pak společně hrají, vymýšlejí různé lumpárny, nebo třeba chystají společně nějaký projekt do školy.

Dětská párty ve zdravém duchu

Možná vás pak napadá: “ Co teď? Co dětem nabídnout k občerstvení?”
Na dětských setkáních a oslavách bývají bohužel běžné mísy plné chipsů a pestrobarevných, často chemicky dobarvovaných cukrovinek a dalších, ne zrovna vhodných, pamlsků.
Pokud chceme zabránit nezřízenému „tláskání“ všeho možného dohromady a předejít následným zažívacím problémům, nabídněme dětem chutné, a přesto zdravé a lákavé občerstvení. Jak na to?

U dětí platí ještě více než u dospělých, že jedí očima. Pokud si tedy vyhrajeme s jednohubkami, na které namažeme dobrou a zdravou pomazánku (např. pomazánka z cizrny, vajíčková, rybí, řepová nebo podzimní pomazánka z kořenové zeleniny) a ozdobíme je zeleninou vykrojenou třeba pomocí vykrajovátek do momentálně populárních tvarů (např.  ve tvaru Mimoňů), určitě budou děti nadšené.

Vykrájet ostatně můžeme i samotné jednohubky – stačí použít měkkou bagetku, kvalitní toustový chléb nebo jiné pečivo a s pomocí vánočních vykrajovátek jsou hvězdičky či srdíčka hned hotové.

Na vykrajování je vhodný i plátkový sýr (např. eidam 30%) nebo kvalitní šunka ideálně s obsahem 95 % masa.

Pomazánky lze namazat třeba i na plátky okurek a vznikne tak velmi svěží varianta občerstvení.

Pokud se nechcete vzdát chipsů, zkuste dětem nabídnout chipsy zeleninové. Pozor si dejte na kupované zeleninové lupínky, které se tváří, že jsou zdravější, ale mnohdy mají ještě horší složení, než ty klasické bramborové.

Pro zpestření si je můžete připravit velmi snadno doma. Mrkev, červenou řepu a třeba i celer a brambory nakrájíme na hodně tenké plátky pomocí škrabky a pečeme je v troubě na pečicím papíru pár minut - není ani potřeba použít tuk, natož pak přepálený tuk. Zaujmout čerstvou zeleninou je ale pořád nejvhodnější.

Další, nejen u dětí, oblíbenou variantou jsou špízy – ať zeleninové či ovocné. Můžeme s úspěchem kombinovat různé druhy zeleniny a sýrů.
Tady platí, že čím barevnější, tím lákavější.

Zelenina vypadá báječně třeba jako vláček. Stačí k tomu 3 papriky podélně rozříznuté jako vagonek, okurka jako komín a co vláček poveze, už záleží na fantazii a chuti dětí. Hranolky mrkve, kedluben, ředkvičky, cherry rajčátka, kousky paprik… a vedle v mističce můžeme podávat jogurtový dip s bylinkami.

Dětská párty pro starší – co servírovat?

Pro starší děti, u kterých už se nebojíme opaření, můžeme servírovat ovoce a z kvalitní čokolády připravené čokoládové fondue. Dbejte především na to, aby měla čokoláda vysoký obsah kakaa a co nejméně náhražek, zbytečných tuků a cukrů.

Do formiček na muffiny můžeme připravit domácí pudink, který před podáváním vyklopíme na talířek, ozdobíme buď čerstvým ovocem, nebo jej přelijeme ovocnou omáčkou z rozvařeného ovoce – pokud musíte použít cukr – nezapomeňte jím šetřit.

Všechny  dobroty můžeme navíc ladit i tematicky – stačí si pohrát s designem a názvy. Blíží se Halloween, tak můžeme jednohubkám vykrájet zuby příšer, nebo každou jednohubku ozdobit kolečkem okurky s kouskem papriky uprostřed a můžeme je nazvat třeba Oči baziliška.

Proč neservírovat domácí hamburger v celozrnné housce, ozdobený čerstvou zeleninou, kde na okraji housky vykrájíme špičaté zuby a na vrcholek můžeme udělat oči z půlky olivy (pokud je vaše děti mají rády), nebo ze dvou kapek kvalitního kečupu?

Pitný režim na dětské párty

Když se postaráme o bříška našich dětí, nesmíme zapomínat ani na pitný režim. Můžeme nabídnout domácí limonády.

Stačí rozmixovat zhruba 1/3 oloupané okurky s 250 ml studené vody, přidáme kostičku ledu a máme výbornou limonádu. Stejně můžeme postupovat i s citronem, limetkou, pomerančem…

Pokud by nám limonáda připadala příliš kyselá, můžeme ji lehce osladit medem nebo třeba domácím sirupem (výborný je bezinkový nebo pampeliškový).

Případně pro zpestření přidat mátu či meduňku.

Vodu můžeme také ovonět jablky pokrájenými na osminky, které necháme louhovat ve džbánku a na závěr je mohou děti sníst.

Čarodějnické prsty

Čarodějnické prsty

Děti jedí očima a fascinují je kouzelné příběhy. Proto obyčejné sušenky přetvořte ve strašidelné čarodějnické prsty. Stačí k tomu...

Recept - suroviny a postup

Přejeme vám, ať se každá vaše – nejen dětská – párty podaří, ať si užijete spoustu zábavy a vychutnáte si zdravé a nápadité občerstvení.

Autorem článku je Nutrifit

Tento článek je součástí seriálu článků nazvaného "Jídlo pro děti". Přečtěte si také další díly tohoto oblíbeného seriálu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*