8 tipů, jak zhubnout

Nemusíte držet drastickou dietu, po které většinou jen znovu přiberete a zbytečně zatížíte svůj organismus. Zkuste každý den jeden malý krok k lepšímu stravování – a léto už přivítáte v lepší kondici a hubenější.

dieta-velkyobr

1Kolik toho skutečně sníte?

dieta-zena-velkyobrPrvní pravidlo každé změny, a platí to i u jídelníčku, je znát počáteční stav. Zapisujte si jeden den, co všechno sníte. V ideálním případě si porce i zvažte. „S hrůzou jsem zjistila, že moje večeře by stačila pro dva dřevorubce,“ svěřila se nám jedna z našich dobrovolnic, které nám pomáhaly při testování. Když si poctivě zapíšete každé sousto, budete mít přehled, kdy se přejídáte, jestli máte doporučených pět menších a zdravých porcí během dne a zda dostatečně pijete.

2Oklamte své oči a žaludek

Na malém, dezertním talíř bude vypadat malá porce dobře. A když ještě budete každé sousto žvýkat padesátkrát, jak doporučuje třeba ajurvéda, sníte jej méně. Tělo pak dokáže živiny lépe využít a vy i ulevíte svému zažívání.

3Nepijte během jídla

Ke správnému zpracování potravy potřebujete žaludeční kyseliny. Když pijete při jídle, tyto důležité trávicí šťávy zředíte a nejsou tak účinné. Jídlo se navíc ze žaludku dostane dříve do tenkého střeva, což také zhoršuje zažívání – potrava není dostatečně zpracována v žaludku.

4Superpotraviny pro menší pocit hladu

Určitě jste slyšeli o psyliu, rozpustné vláknině, která tlumí hlad a čistí zažívací ústrojí. Na hubnoucí/detox kůru zapijte malou lžičku psylia každý večer.  Po týdnu můžete dávku zvýšit na polévkovou lžíci a pokračujete až do tří týdnů. Pak je dobré kůru přerušit. Zdravé omega-3 mastné kyseliny vám dodá lněné semínko, které můžete koupit v každém supermarketu. Snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně proti obezitě. Je potřeba jej pořádně rozkousat! Doporučená dávka jsou dvě polévkové lžíce.

5Zdravá rychlá snídaně

chia-puding-velkyA posledním tipem na zdravé potraviny vhodné při hubnutí jsou semínka chia. Tato „potravina běžců“ dokáže na sebe navázat vodu a dodat energii po dlouhou dobu, navíc obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a má téměř ideální složení z hlediska výživy. Stačí je večer namočit do mléka, jogurtu nebo třeba rostlinného mléka, ráno si tento puding ozdobit ovocem a medem. Hubnutí může být i příjemné! Semínka chia koupíte ve zdravé výživě nebo na internetu. Svůj objem mohou zvětšit až dvanáckrát, proto při jejich přípravě nešetřete tekutinou!

6Nastartujte metabolismus

Nevynechávejte snídaně, které vám právě pomohou nastartovat nejen váš den ale také metabolismus. Záleží také na tom, co snídáte. Pokud si budete dopřávat sladké pečivo a tučné snídaně, tím metabolismus rozhodně nezrychlíte. Zkuste se inspirovat našimi zdravými snídaněmi. Nepodceňujte také konzumaci železa, které funguje jako výborný startér našeho metabolismu. Ten najdete například v brokolici nebo listové zelenině.

7Hubnutí je i v hlavě

Stresujete se, jíte nepravidelně a pak se v nouzi pustíte to čokoládové tyčinky? Nebo si po hádce jdete spravit náladu zmrzlinou? Naučte se reagovat na stres jinak, než jídlem. Našim dobrovolnicím jsme doporučili, aby po nepříjemné situaci v práci rychle vypily sklenici vody. Účinkovalo to skvěle. „Jednak jsem doslova vychladla, díky studené vodě, a za druhé jsem pak už neměla takovou chuť na sladké,“ prozradila nám jedna z nich. „Zjistila jsem, že mě voda povzbudí více než káva.“ Další osvědčený způsob, jak se přestat odměňovat jídlem, je platit sama sobě. Pokaždé, když si nedáte třeba oblíbený salám, si do kasičky schovejte padesát korun. Za měsíc můžete mít na nové tričko!

8Choďte na pravidelné procházky

Nemusíte se mučit v posilovnách, abyste za každou cenu zhubla. Zkuste přidat více přirozeného pobytu třeba formou procházky. Odborníci říkají, že stačí zhruba ujít dva kilometry zrychlenou chůzí denně, díky čemuž se nám zlepší kondice. Když na své procházky vezmete sebou také vytříděný odpad, uděláte nejen něco pro sebe ale také životní prostředí.

Napište nám na Facebook, jaké je vaše tajemství pro hubnutí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*