Sedm jednoduchých způsobů, jak zlepšit jídelníček a získat energii (Jarní detox 1)

Nemusíte se postit čtyřicet dní, abyste do jarních měsíců vstoupili s dobrou náladou, energií a úbytkem na váze. Pokud máte na konci zimy chuť shodit pár kilo a načerpat energii, je kuchyně to správné místo k začátku. Stačí si vybrat, které ze sedmi alternativ půstu pro vás bude mít největší význam, a začít.

jablko-srdce-velky

Půst je důležitou součástí křesťanského náboženství, jako příprava na Velikonoce očistou těla i ducha. Po dlouhé zimě určitě oceníte jakoukoliv očistnou kúru, která vám dobije baterky a nastartuje hubnutí.  Pokud chcete začít jíst zdravěji, nabízíme vám sedm jednoduchých pravidel. Každá malý krůček směrem ke zdraví se počítá.

Bez masa – tradiční půst

Zákaz masa byl během půstu daný i tím, že veškeré zásoby masa byly během zimy už dávno spotřebovány. Pro odlehčení zažívacímu ústrojí ale těžko najdete lepší metodu. Maso můžete omezit třeba podle druhu (budete jítst jen kuřecí a nebo ryby), nebo podle dnů v týdnu (masové jídlo jen v pondělí).

Více vody pro lepší detox

citronada-velkyobrPokud byste si měli vybrat jen jedno zlepšení, určitě zvolte pitný režim! Voda je naprosto nezbytná pro zdraví a dvojnásobně nutná pro detoxikaci. Většina české populace je navíc dehydrovaná. Denně je doporučeno vypít kolem dvou litrů vody.

Čistá voda nebo bylinkové čaje jsou nejzdravějším způsobem, jak se zavodnit. V hektickém shonu práce a starosti o domácnost ale často zapomenete pít? Zaveďte si jednoduché pravidlo – každou celou hodinu si připravte sklenici vody, nebo pijte pokaždé, když se vrátíte z toalety. Po pár dnech, kdy budete pít dostatek vody, se budete cítit plní energie a dobré nálady!

Svůj den začněte sklenicí vlažné vody s vymačkanou šťávou z jednoho citronu, přidat můžete i celou dužinu. Vyprahlé tělo tak rychle zavodníte, podpoříte metabolismus a nebudete se cítit unavení.

Bez kofeinu a alkoholu pro více energie

Moderní verze půstu spočívá v tom, že si na postní období odřeknete třeba kouření nebo dívání se na televizi. Oprostit se od svých zlozvyků na čtyřicet dní je psychicky daleko snesitelnější, než se zavázat k tomu s nimi skončit napořád. Pokud si chcete zlepšit metabolismus a mít víc energie, vynechte nebo aspoň omezte na čtyřicet dní kofein a alkohol.

Denní půst pro pokročílé

Pokud vás láká představa půstu v původním smyslu slova, tedy nejíst jídlo a pít jen čistou vodou, vyzkoušejte jej na jednodenním půstu. Na ten se nemusíte nějak zásadně připravovat, i když i zde platí, že je třeba konzultovat lékaře, pokud jste nemocní nebo spadáte do některé z rizikových skupin, které by mohlo hladovění ohrozit. A samotný postup je jednoduchý – nejíte od doby, kdy se ráno vzbudíte, až do následujícího rána, kdy si dáte lehkou snídani. Během dne pijete jen čistou vodu nebo bylinkový čaj.

Méně cukru pro celkové zdraví

Cukr je základním palivem organismu, ale jeho přebytek škodí – postavě, zubům i celkovému zdravotnímu stavu. A i zde platí, že i malá změna k lepšímu je dobrá. Nemusíte ze dne na den přestat jíst cukr ve všech podobách, pro začátek zkuste omezit bílý rafinovaný.

Zkuste místo cukru sladit medem, javorovým nebo datlovým sirupem.

Bez mouky a pečiva pro hubnutí

Pokud je vaším cílem hlavně zhubnout a získat energii, vysaďte na čtyřicet dní pečivo a výrobky z mouky. Třeba zjistíte, že jako část populace i vy trpíte nesnášenlivostí lepku, a začnete se bez mouky cítit výrazně lépe. V každém případě se můžete těšit, že zhubnete – pečivo totiž představuje prázdné kalorie s téměř nulovou výživovou hodnotou. A čím pečivo a mouku nahradit? Zkuste místo přílohy třeba rýži nebo výborné jáhly, o kterých jsme psali zde.

Zeleninové šťávy pro zářivou pleť

zelene-smoothieUž jsme psali o tom, že začínat den zeleným smoothie je populární u celebrit. Šťávy mají tu výhodu, že tělu dodají všechny živiny obsažené v zelenině nebo ovoci – a nezatíží zažívání.

Ať již si vyberete jakýkoliv z našich minikroků, nebo třeba všechny, mějte na paměti, že dobrá nálada je základ úspěchu! Když je pro vás pauza v práci nepředstavitelná bez kávy a koláčku, netrapte se a klidně si je dál dopřávejte. Začněte malými změnami, které pro vás budou snadné, a postupně se můžete propracovat i k těm velkým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*