Encyklopedie potravin: Zelenina

Co s obalem

Více informací o třídění a recyklaci odpadů najdete na stránkách www.jaktridit.cz.

Jak třídit?

Plastové obaly patří do plastů, tedy do nádob označených samolepkou s nápisem „plasty.“ Pokud je na sběrné nádobě na samolepce napsáno „PET“, tak sem patří pouze PET – nevhazujeme tam tedy žádné jiné plastové výrobky. Sledujte proto značení na kontejnerech nebo se zeptejte na obecním úřadu, odboru životního prostředí.

Většina plastových obalů patří do směsných plastů. Takže plastové obaly, ať už folie z mražené nebo čerstvé zeleniny patří do žlutých kontejnerů nebo do žlutých pytlů (záleží na tom, jak máte ve své obci nebo městě nastavený systém tříděného sběru). Polyetylenové sáčky, ve kterých si kupujeme zeleninu na váhu, by měly bát zbavené papírové nálepky.

Obaly by měly být čisté. Pokud jsou jakkoliv znečištěné, tak je stačí opláchnout nebo vytřít vlhkým hadříkem. Neměly by být ani plesnivé nebo nijak zapáchat. Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin nebo nápoje.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.

Ve skleněných obalech najdeme různé druhy sterilované zeleniny.

Jak třídit?

Skleněné obaly patří do zeleného kontejneru, pokud máte v obci kontejner na čiré a barevné sklo, tak se skleněné lahve třídí na čiré a ostatní, barevné. Při třídění není potřeba lahve rozbíjet na malé kusy, naopak, je lepší, když z lahví zůstanou větší střepy. Ze sklenic ani nemusíme odstraňovat etikety, během zpracování se samy odstraní. Hliníková víčka ale do kontejneru na sklo nepatří.

Na co pamatovat před tím, než sklenici vytřídíme:

Obal by neměl obsahovat žádné zbytky zeleniny, neměl by být nijak silně znečištěný ani mastný.

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Pokud Vás zajímá více informací o třídění a recyklaci odpadu, rady a tipy, vše najdete na webu jaktridit.cz.    

papirove_obaly

Jak třídit?

Papírové obaly od zeleniny můžete vyhodit do papíru. Krabici můžete vyhodit, řádně zmáčknutou, sešlápnutou, do kontejneru určeného na papír. Obal by neměl ani být jakkoliv znečištěný, ani od mastnoty a plísně. Pokud máme krabice ve větším množství, je lepší je odevzdat na sběrném dvoře.

Důležité je vyhazovat vždy použité obaly neznečištěné a bez obsahu potravin!

Více o správném třídění těchto druhů odpadů najdete zde.

Nevíte si rady s tříděním odpadů? Podívejte se na web www.jaktridit.cz, případně se informujte na obecním úřadu, odboru životního prostředí, kde se dozvíte více o možnostech správného nakládání s odpady ve svém nejbližším okolí.  

Zeleninu  si můžete koupit také v dřevěných bedýnkách. Pokud pro bedýnky doma nenajdete další, jiné, použití, odneseme je na sběrný dvůr.

Tip: Udělejte si z bedýnek nádoby na třídění. Zapojte své děti a bedýnky můžete hezky pomalovat barvami podle jednotlivých kontejnerů (plasty - žlutá, papír - modrá, apod.). Hezky vyzdobené bedýnky mohou být zajímavým doplňkem v interiéru.

 

0 thoughts on “Zelenina

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    *