Drůbeží maso je riziková surovina, protože obsahuje salmonellu. Tzn., že po nákupu, zejména v letních měsících, byste měli počítat s co nejkratší cestou domů. Nebo můžete použít např. termo-tašku, aby si potravina udržela co nejdéle vyhovující teplotu.

Kvalitní produkt

Nákup kvalitního drůbežího masa

Kvalita drůbežího masa je ovlivněna souborem podmínek od odchovu a výkrmu až k technologii zpracování. Vždy bychom měli mít přehled o tom, odkud drůbež pochází. Proto čtěte důkladně etikety či se informujte přímo u prodejce. Na etiketě najdete identifikační značku (veterinární ovál)ve které jenázev země, ze které výroba pochází.

Do oběhu se drůbež uvádí vcelku nebo dělenábalená i nebalená. Jatečně opracované tělo drůbeže je vykuchané bez hlavy a běháků. Nesmí na něm být zářezy, krevní podlitiny, otlaky, odřeniny a pohmožděniny. Zboží se podle předpisů dělí na "chlazené" a "čerstvé", "zmrazené" a "hluboko zmrazené".

V nabídce nákupních řetězců se setkáváme s chlazenými polotovary z drůbežího masa určenými ke konzumaci po tepelné úpravě. Součástí jejich balení bývají různé druhy koření či tuku. Jejich příprava je poměrně rychlá, proto jsou u spotřebitele velice oblíbené. Po otevření obalu jsou určeny k okamžité spotřebě.

Podle čeho vybírat

Podle čeho vybírat drůbeží maso

Drůbež se rozděluje podle jakostí:

Jakostní třída A

Zmasilá na prsou i na stehnech, bez krevních podlitin, kůže lesklá, dobře oškubaná.

Jakostní třída B

Sem patří veškeré maso, které nesplňuje podmínky jakostní třídy A. Jsou zde povoleny drobné odchylky – drobné poškození kůže, zbytky plic, zbytky vlasového peří.

Na jakost drůbežího masa má vliv plemeno drůbeže, krmení, stáří ale také technologický postup při vychlazení, oškubání, vykuchání a ošetření masa před tepelnou úpravou.

Tržní druhy

Na trh se dodává:

  • vcelku bez drobů nebo s droby
  • půlená, čtvrtky
  • dělená na prsa a stehna
  • díly na polévku

Co je „brojlerová “drůbež? Jsou to intenzivně krmené mladé kusy. Které jsou poraženy před pohlavní dospělostí. Mohou to být kuřata, slepice, kachny, husy i krůty.

Ať již kupujeme maso čerstvé či mražené, je vždy nutné řídit se datem spotřeby na obalu a skladovacími podmínkami. Lehce se však může stát, že některé potraviny (např. díky špatnému skladování) se začnou kazit dříve, proto se vždy snažme o co nejkratší skladování.

Čerstvé syrové drůbeží maso

Maso v syrovém stavu skladujte v ledničce maximálně 48 hodin nebo dle doporučení výrobce.

Tepelně upravené maso

Maso, které bylo tepelně ošetřeno lze skladovat v lednici až 72 hodin.

Chlazené

Při výběru chlazeného kuřecího masa se řiďte datem spotřeby na obalu a dodržujte doporučené podmínky skladování.

Chlazené drůbeží maso bez vakuování by mělo vydržet v ledničce zdravotně nezávadné 48 – 72 hodin. Vakuované chlazené maso pak 5 - 9 dní při dodržení skladovacích podmínek.

Marinované maso

Doporučená doba spotřeby u marinovaného masa je 7 dní.

Mražené maso

Trvanlivost mraženého drůbežího masa může být až 12 měsíců.

Čerstvé drůbeží drůbky

Prodejné volně i balené ve fólii je 24 hodin od balení nebo dodání.

Mražené drůbeží drůbky

Trvanlivost 6 měsíců ode dne zpracování nebo balení

Doporučená doba spotřeby drůbeže se však může lišit dle výrobce a způsobu zpracování!

Dostupnost

Dostupnost drůbežího masa

Na kvalitu drůbežího masa má vliv především plemeno drůbeže, krmení, stáří a dále pak správnéusmrcení, oškubání, vykuchání a ošetření drůbeže před tepelným zpracováním.

Drůbež má maso obecně bílé, ale existují i druhy, které mají maso skoro až červené jako např. perlička, kachna, husa. Barva masa je však ovlivněna také podílem krve a barviv (např. maso ze stehen je tmavší než z prsíček).

Supermarket

Obvykle velký výběr produktů za nízkou cenu a lze vše sehnat pod jednou „střechou“.

Farmářský trh

Na farmářských trzích bychom měli mít možnosti nakoupit kvalitní a českou drůbež. V poslední době se velmi rozšířil způsob objednávky drůbeže přímo u farmáře na statku. V tomto případě si domluvíte na určitý čas objednávku a farmář vám připraví vše přímo pro vás. Většinou se jedná o drůbež v bio kvalitě.

Zdravá výživa

Možnost výběru drůbežího masa v bio kvalitě.

Řeznictví

Menší řeznictví v blízkosti bydliště zkracuje dobu, kdy maso není uchováváno při požadované teplotě. Také nabízí v případě spokojenostiužší vztah mezi Vámi a prodávajícím.

Balení a informace

Z obalu byste měli vyčíst

  • název potraviny (vč. živočišného druhu, skupiny)
  • příp. třídu jakosti
  • název výrobce, dovozce
  • zemi původu
  • hmotnost / přípustné hmotnostní odchylky od deklarované hmotnosti
  • označení veterinární kontroly
  • způsob ošetření – chlazené, mražené
  • dobu spotřeby
  • skladovací podmínky
  • zmrazené produkty po rozmrazení znovu nezamrazovat
  • složení potraviny
  • výživovou hodnotu

Údaje musí být uvedeny samozřejmě v českém jazyce.

Rizika

Rizika nákupu drůbežího masa

Drůbež při nákupu zabalíme tak, aby uvolněná tekutina nemohla kontaminovat další potraviny. Obsahuje totiž velký počet bakterií, včetně patogenních.

Pozor na vady drůbežího masa. Velmi závažnou vadou je u chlazené drůbeže zapaření nebo hniloba. U mražených kusů je to pak plesnivění, odvodňování kůže a oxidační žluknutí tuku. Odvodňování kůže snižuje kvalitu masa, ale maso může být konzumováno. Ostatní vady způsobí, že je maso nepoživatelné a musí být vyřazeno z prodeje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*