Chřest – české zlato pro vaše zdraví

Český chřest byl a je ve světě vždy pojmem a známkou té nejvyšší kvality. O mezinárodním věhlasu našeho „bílého zlata“ přitom v jeho domovině – ČR – málokdo ví. chýest na p nvi_267249218 Chřest vyžaduje pro ideální kvalitu velmi specifické, lehké písčité půdy. Těch na světě není příliš mnoho a jedny z nich se nachází na Mělnicku a v kombinaci s ideálním klimatem (ani kontinentálním, ani suchým) dávají našemu chřestu po stovky let tolik vyzdvihované kvality. V současné době zažíváme doslova renesanci věhlasu českého chřestu ve světě, většina naší produkce putuje na stoly gurmánů v Holandsku a Německu, které patří mezi největší světové konzumenty. Ten nejlepší chřest nechybí na slavnostních tabulích státních recepcí v Bílém domě i v Kremlu. Již i v ČR lze nyní koupit ten nejlepší český chřest v různých řetězcích supermarketů, farmářských prodejnách a také na farmářských trzích. V současnosti se pěstuje v ČR na Mělnicku, které má v Čechách jediné vhodné podmínky pro pěstování. Sezóna chřestu začíná většinou v dubnu a trvá do konce června.

Jak poznat čerstvý chřest

Sezóna chřestu u nás trvá zhruba od poloviny dubna do konce června. I mimo tuto dobu chřest seženete,ale nebude český, čili bude méně čerstvý.

  • Čerstvě sklizený chřest poznáte podle hodně pevných, sevřených hlaviček a lesklého povrchu. Při naříznutí vytéká bílá míza.
  • Čerstvý  chřest se nedá ohnout, praskne. Naopak, pokud je chřest gumový, raději nekupovat.
  • Čerstvé výhonky vržou, pokud je o sebe třete.
  • Čerstvý chřest není svraštělý a není výrazně okoralý v řezu.
  • Pokud se chřest prodává ponořený ve vodě, může to být známkou toho, že je již starší a povadlý, není nejčerstvější.
  • Chřest by měl vonět, nikoli zapáchat.

Skladování chřestu

Chřest je nejlepší konzumovat co nejčerstvější. Už jen proto je chřest od českého pěstitele mnohem lepší než dlouze dopravovaný ze zahraničí. Ideální je konzumovat chřest několik hodin po sklizni. Chřest skladujeme v chladničce při teplotě kolem +4°C i několik dní, maximálně jeden týden. Vhodné je ale co nejrychlejší zpracování, protože skladováním se znehodnocuje skvělá chuť a chřest ztrácí vysoký obsah cukru. Chřest je vhodné skladovat zabalený do vlhké utěrky. Mírně povadlému chřestu pomůžeme namočením do vody. Syrový chřest není vhodné zamrazit! Pokud to musí být, zamrazte chřest vždy tepelně upravený. Chřest se dá jíst i syrový, ale musí být velmi čerstvý, je to lahůdka. Doporučuje se nicméně požívat syrový chřest pouze ze známého zdroje.

Příprava chřestu před vařením

Chřest omyjeme a odlomíme nebo odkrojíme dřevnaté konce (podle čerstvosti 2 – 4 cm). Bílý chřest musíme pečlivě celý oloupat až po hlavičku. U zeleného chřestu stačí oloupat cca poslední třetinu výhonku (pazochu), mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec. Pokud jde o loupání, určitě vystačíme s obyčejnou škrabkou na zeleninu, nicméně se speciální škrabkou na chřest ušetříme spoustu času. Chřest loupeme vždy od hlavičky směrem dolů.  Pokud se nám stává, že se chřest při loupání láme, položíme chřest na kuchyňské prkénko, přidržujeme za hlavičku a postupně otáčíme. Tím riziko, že se zlomí minimalizujeme.

Vaření

Jestliže se chřest chystáte vařit, svažte stonky dohromady, aby se nepolámaly, a vložte je do vroucí osolené vody s kapkou citronu. Hrnec nepřikrývejte pokličkou. Vaření potrvá jen pár minut, chřest musí zůstat křehký a křupavý. Vhodné je také šetrné vaření v páře. Chřest můžete restovat na olivovém oleji anebo grilovat.

Křehké stonky chřestu s křupavými krutony

Křehké stonky chřestu s křupavými krutony

Chřestová sezóna je v plném proudu a vy nevíte co uvařit? Tento lehký salát s křupavými krutónky je jednoduchý na přípravu a chutná...

Recept - suroviny a postup

Recept na chřestovou polévku najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*