Vypěstujte si hrachové výhonky!

Hrachové výhonky byly dlouho výsadou asijské kuchyně, ale pro svoji jemnou hráškovou chuť a bohatství vitamínů začínají nacházet místo i v evropské kuchyni. I když nemáte příliš prostoru na velké zahradničení, můžete si už teď vypěstovat zdravé výhonky, které se pomalu, ale jistě stávají trendem. Je to zejména proto, že tělu přinášejí velké množství vitamínu C, A, bílkovin, a to i v zimně, kdy je čerstvé zeleniny málo.  Výhodou také je, že rychle a snadno rostou, plody vaší péče se objeví již za dva až tři týdny. Navíc není třeba umisťovat výhonky na přímém slunci, stačí polostín.

Výhonky lze přidat nejen do různých salátů, ale i do špenátu na dozdobení jídla. Z výhonků lze také vyrobit pesto, hodí se i do rizota a pochopitelně do asijských jídel.

Jak vypěstovat výhonky doma?

02PredNamocenim
Před namočením

Namočte hrách do vody po dobu 24 hodin. V našem případě jsme se rozhodli pro sadbu hrachu, ale obecně můžete použít jakékoliv luštěniny, jen je dobré vzít ty v bio kvalitě, které nejsou nějak chemicky ošetřené.  Za den se hrách nabobtná a je připraven k setí.

Namočení samotné není nutné, ale pomáhá urychlit proces klíčení.

Nyní je třeba zvolit si nádobu na klíčení, v našem případě jsme zvolili nákup miniskleníku z recyklovaného plastu, ve kterém se všechny procesy urychlí, ale můžete použít v podstatě jakýkoliv truhlík nebo přepravku o hloubce 6-9 cm. Ať už zvolíte jakoukoliv nádobu, ujistěte se, že má ve spodní části otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda.

Hrách po namočení
Hrách po namočení

Vámi vybranou nádobu naplňte zahradnickým substrátem cca 1-3 cm od kraje, ideální je použít co nejkvalitnější. Ale faktem je, že výhonky hrachu jsou dost nenáročné, a tak snesou téměř cokoliv.

10VMisce

Substrát před sázením zalijte. Jednotlivé hrášky rozmístěte po povrchu (mezi sebou by měly mít mezeru o velikosti jednoho hrášku).

24Rust

Pokud doma třídíte, pořiďte si malý kompostér, substrát z něj můžete použít k sadbě a výluh pro zalévání.

Pokud jste nepoužili miniskleník, tak hrášky ještě překryjte substrátem (max. tloušťka hrášku).  Nakonec povrch lehce zalijte. Nyní už musíte jen dohlížet, aby substrát zůstával vlhký. Na chladnějším místě bude stačit zalévat jednou za několik dní, na teplejším budete muset kontrolovat denně.

Za dva až tři týdny (na chladnějším místě o trochu déle) vám vyroste 9-12 cm vysoká rostlina. Kterou můžete rovnou konzumovat. Rostlinku, kterou chcete sklidit, odstřihněte nad spodními listy, protože vám mohou ještě jednou obrazit.  Nepoužité části rostliny vyhoďte ideálně na kompost.  

30ff

Pokud se vám nechce čekat na zdravé výhonky, nechte hrách jen naklíčit. K tomu vám postačí vata, voda a pár dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*