Představujeme slavné šéfkuchaře: Pavel Berky

“V naší rodině je MasterChef moje máma!”
Pavel Berky je návrhář a šéfkuchař, který oslovil mnoho diváků svými foodesign výtvarnými kreacemi a rodinným příběhem v oblíbené kuchařské show MasterChef, ve které vyhrál neuvěřitelné třetí místo. Jeho oděvní kolekce jsme mohli vidět i na celosvětově proslulém NY Fashion Weeku. Pavel však zůstává věrný rodné hroudě, kde je i vzorem pro mnoho romských či homosexuálních lidí v tom, že si úspěch nevybírá barvu pleti nebo sexuální orientaci. Chce to opravdu jen tvrdou práci na sobě. 

Z malého slovenského města na módní prkna velkých metropolí

Slavný slovenský šéfkuchař se narodil před 35 lety v Rimavské Sobotě na Slovensku. Už jako malý tíhl k umění.
Rád vzpomíná na období základní školy, kdy si na školní sešity kreslil různé návrhy oděvů. To však ještě netušil, že by se tím mohl třeba jednou živit. Jeho další studijní kroky jej odvály až na druhou stranu Slovenska na Střední uměleckou školu v Trenčíně a již během studií si jej pro prezentaci jeho práce během přehlídky vybrala sama Beata Rajská. Láska k módnímu designu ho dovedla až ke studiu v Ateliéru módní tvorby na UMPRUM v Praze.
Před rozhodnutím stát se kuchařskou hvězdou se přihlásil i do mnoha designérských soutěží a reality show.

Se svým snoubencem Mattem Pardusem, který je zároveň i jeho manažerem, dlouhodobě a aktivně podporují neziskové organizace jako ROMEA a LGBT komunitu a její iniciativu. Dlouho spolu pobývali v Londýně, v roce 2019 se pak vrátili zpět do Prahy. 

Berky už jako designér mimo jiné oblékl i mnoho českých celebrit, například zpěvačku a herečku Lucii Vondráčkovou, zpěvačku Moniku Bagárovou, modelku a herečku Barboru Mottlovou či kuchařku a vítězku soutěže MasterChef 2019 Kristinu Nemčkovou.

Pavel Berky – módní návrhář v kuchyni MasterChef

Do širšího povědomí módního průmyslu se Berky dostává díky kolekci věnující se genderovým rozdílům.
Na pražském Fashion Weeku například ohromil speciálním dámským korzetem, jenž se postupně měnil v pánskou košili. Opět se mu tímto dílem podařilo poukázat na důležitost genderové identity a s tím spojenou změnou pohlaví. 

Kromě celosvětových úspěchů na poli módy je však Berky i velmi zdatným kuchařem, což ostatně ukázal v pořadu MasterChef 2020.
Netají se ani svým snem otevřít si restauraci, do které budou rádi chodit všichni milovníci dobrého jídla a posezení s přáteli.
Doufejme tedy, že se mu to jednoho dne podaří. Nahlédnout do jeho kuchyně můžete na sociálních sítích, ale také především na YouTube nebo síti TikTok, kde najdete i přesné postupy jeho oblíbených receptů.

Pokud patříte spíše k fanouškům tradičních papírových kuchařek, usmálo se štěstí i na vás. Pavel Berky totiž vydal kuchařskou knihu plnou dobrot.
Při výběru receptů se nechal inspirovat ročními obdobími a k vaření vám vystačí i běžně dostupné suroviny.
Čekají na nás nejen chutné, ale zároveň vkusně vypadající pokrmy, které potěší zrak i ústa nejednoho strávníka.
 

Bryndzové halušky podle Pavla Berkyho

Bryndzové halušky podle Pavla Berkyho

Známý návrhář a šéfkuchař, oslovil svými oděvními modely po celém světě a foodesign kreacemi v kuchařské show MasterChef. Inspirujte...

Recept - suroviny a postup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*