Petra Černocká: Jsem hrdá na to, že jsme třídící národ

Petru Černockou si všichni pamatují jako Dívku na koštěti a dnes ji znají jako elegantní dámu. Necháte se inspirovat jejími recepty?

Petra Černocká (c) Skramuský
Petra Černocká (c) Skramuský

Máte nějaký tip nebo vychytávku, která Vám v kuchyni usnadňuje práci?

Mám doma spoustu šikovných nástrojů, kráječů, loupačů, hnětačů a kdo ví, co ještě. Často si vzpomínám na mojí milou babičku, které jsme vždycky k vánocům a narozeninám, kupovali nějaký šikovný přístroj do kuchyně, který by jí usnadnil práci. Vždycky nás pak mrzelo, že je nikdy nepoužila. Jablka a mrkev dál okrajovala nožem a těsto zpracovávala v míse vařečkou. No, a teď se chovám prakticky stejně. Jasně že mám takovou tu šikovnou pacičku na loupání brambor a zeleniny, akceptuji i odšťavňovač a oceňuji dobré hrnce a pánvičky, kde se nic nepřipaluje, ale nakonec mi práci nejvíc usnadňuje, když nějakou tu kuchyňskou činnost, prostě přehodím na manžela, který je v kuchyni rád. Je fakt, že jsem staromódní ne spíš líná zkoušet nějaké nové postupy. Všechny moje mladší kamarádky, které ještě mají na starosti nejen manžela, ale ještě  i dospívající děti, si ale s různými kuchyňskými novinkami, které jim usnadňují provoz domácnosti, moc užívají. Moje dcera Bára jich má taky hodně a ráda je používá, což mi dělá radost, protože mnohé jsem jí koupila právě já.

Jaké je Vaše oblíbené jídlo a proč? 

Já miluji špagety a těstoviny na všechny způsoby. Až nedávno jsem objevila tarhoňu což je naprosto skvělá příloha, prakticky ke všemu. K mé smůle si ale tahle jídla mohu vařit jen, když je můj manžel mimo domov. Ne že by to byl takový ten český klasik, který vyžaduje knedlo, vepřo, nebo těžké omáčky, naopak snaží se jíst zdravě, jen preferuje rýži, nebo brambory, nejlépe jen s nějakou zeleninovou směsí a tofu. No, co by z to jiná dala, že nemusí pořád dokola klohnit guláše, pečeně a karbanátky. Ale kapustové karbanátky u nás docela letí. Musí je ale dělat můj Jiří, protože mě na pánvi moc nedrží. Nemám čas se s nimi tak mazlit, jako on, nemám tu trpělivost je ještě na pánvi přidržovat, připlácávat, a hlavně je opatrně obrátit, až když přijde jejich čas. Je to jídlo pro pečlivky, které prostě od plotny neodbíhají ani na vteřinu.

Kapustové karbanátky

Syrovou, kapustu, hodně nadrobno, pokrájejte, přidejte najemno pokrájené krabí tyčinky, vejce, co nejméně hladké mouky, vegetku a česnek. Případně přisolte, pokud to dost neosolí vegeta. Přesné množství jednotlivých ingrediencí vám nepovím, protože to už je a vás, aby to dohromady drželo. Uplácejte karbanátky, které můžete pro zpevnění obalit, jen, ve strouhance. Můj manžel se ale ke strouhance nikdy nesníží, protože to by prý dělal jen zbabělec. Smažte zvolna a déle, protože nezapomeňte, že kapusta nebyla předvařená. Výsledek je relativně dietní a hlavně je to fakt moc dobrý!!

Třídíte ve vaší domácnosti? Máte na to nějaké specializované nádoby?

Třídím, ale včera jsem koukala, že mě se specializovanými nádobami, předběhli sousedi. Bydlíme v řadových, bohužel malých, domcích, takže i oni si své, hezky barevné kontejnerky, museli postavit před dům. Jestli jim je do měsíce nikdo neukradne, tak jdu do nich  taky. Na plastové nádoby doma prostor mám, papír skladuji před domem, kde si ho bere jeden činorodý senior, ale se zbytkem odpadu je trochu problém. Přesto třídím a jsem pyšná na Čechy, že jsou v této disciplíně, tak dobří. Nechci nám kazit pěkné umístění na žebříčcích, které různé průzkumy uvádějí, ale hlavně to dělám, kvůli sobě. Obzvláště mě těší, že třídí i všechny naše děti. Je mi jasné, že přínosy našeho snažení, k očistě planety jsou vzhledem, k tak obrovským znečišťovatelům, jako je třeba Čína, jaksi marginální, ale i tady se držím hesla: Když máš problém, začni ho řešit, především u sebe sama. Musím si ale hlídat mojí pomocnici, která mi chodí uklízet. Jak nejsem doma, má tendenci všechno sesypat dohromady a odnést to do nejbližšího kontejneru. A ten, ještě ke všemu, nepatří nám.

Jeden komentář k článku “Petra Černocká: Jsem hrdá na to, že jsme třídící národ”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*